Pravdepodobne bude čeliť hlasovaniu o vyslovení nedôvery.
Japonský premiér Šigeru Išiba chce zostať vo svojej funkcii napriek prehre koalície vo včerajších (20.7.) voľbách do hornej komory parlamentu. Opozícia plánuje navrhnúť hlasovanie o vyslovení nedôvery kabinetu. Išiba berie výsledok volieb vážne, ale chce zostať na svojom poste, aby dohliadal na rokovania o clách s USA. Dôvodom zotrvania vo funkcii sú aj ďalšie problémy vrátane rastúcich cien.
Išiba verí, že sa mu podarí dosiahnuť obojstranne výhodnú dohodu s Washingtonom a stretnúť sa s americkým prezidentom Donaldom Trumpom:
„I keď cítim vážnu zodpovednosť za výsledok volieb, som presvedčený, že musím splniť aj svoju zodpovednosť, ktorú nesiem za krajinu a ľudí, aby sa nestalo, že politika uviazne na mŕtvom bode alebo sa dostane do úzadia. Výzvy ako globálna situácia a prírodné katastrofy nebudú čakať na lepšiu politickú situáciu.“
Koalícia čelí problémom, pretože vo vlaňajších voľbách stratila kontrolu nad silnejšou dolnou komorou parlamentu. Voliči podporili opozičné strany, predovšetkým kvôli ich sľubom znížiť dane a sprísniť imigračnú politiku. Išibovej vládnucej Liberálnodemokratickej strane (LDP) a jej koaličnému partnerovi Komeito chýbali vo včerajších voľbách tri kreslá na udržanie väčšiny v 248-člennej hornej komore. Koalícia má aktuálne menšinu v oboch komorách parlamentu.
Líder hlavnej opozičnej Ústavno-demokratickej strany Japonska (CDPJ) Jošihika Nodu zvažuje podanie návrhu na vyslovenie nedôvery vláde. Jeho strana získala 22 kresiel a obsadila druhú priečku. Krajne pravicová populistická strana Sanseito si polepšila a získala 15 kresiel. Jej zástupcovia sú známi šírením konšpiračných teórií na internete počas pandémie či kampaňou Japonsko na prvom mieste a varovaniami pred tichou inváziou cudzincov.
Zdroj: TASR