Kolín síce nie je more, ale určite prekvapí

SvetLetom svetom

Od Košíc je vzdialené asi tisíc kilometrov vzdušnou čiarou a cestu za ním možno zvládnuť za hodinku a pol. Letecky, priamo z metropoly východu. A to každý štvrtok a nedeľu až do októbra, naopak od novembra sa bude lietať pondelky a piatky. Rovnako sa dostanete aj naspäť. Nemecký Kolín sme išli otestovať aj my. Či sa tam vôbec oplatí ísť... A veruže oplatí!

Vo výške 10 700 metrov, rýchlosťou 820 kilometrov za hodinu.. Z Košíc, ponad Slovenský raj, Prahu, Karlove Vary... Niektoré parametre nám prezradil pilot nízkonákladovej spoločnosti Wizz Air, ktorý nás bezpečne dopravil aj domov.

Už na košickom letisku sme postretávali napr. Angličanov, Ukrajincov, Talianov a ako inak, Slovákov. Vybrali sa na výlet, išli na služobnú cestu, ale stretli sme aj párik, ktorý sa vybral za svojim vnúčikom. Aj to bol jeden z rozhovorov, po ktorom máte radosť. Tento raz sa tešíte spolu s nimi, že nová letecká linka im umožní vidieť sa častejšie.

Až pri fontáne vedľa kolínskej katedrály sme sa dozvedeli, že na palube lietadla bol spolu s nami aj Ladislav, ktorý býva neďaleko Košíc. Ako povedal, rozhodnutie vycestovať netrvalo dlho. Prvý impulz bol už vtedy, keď sa s kamarátom dozvedel, že sa spúšťa priamy let do novej destinácie. Pozreli si ceny leteniek, a potom už nebolo o čom. Kvitujú, že ak chcú ísť vyvetrať hlavu niekam ďalej, nemusia chodiť na letisko do Bratislavy, Viedne, Budapešti či Krakowa. Ako správni východniari, prvé, čo v Kolíne vyskúšali, bolo pivo.

„Domáce pivovary, ktoré tu sú, sú celkom fajn. Len si treba zvyknúť na tie malé pivá,“ povedal s úsmevom Ladislav. Áno, pivo sa tu podáva v dvojdecových pohároch, čo sa na Slovensku asi nevidí.

Foto
Kolínsku katedrálu stavali vyše 600 rokov

Boli ste už v múzeu horčice?

Ako už iste viete, v Kolíne je najznámejšou pamiatkou originálny gotický kostol – katedrála. Má viac než 765 rokov a je zaradená do zoznamu svetového dedičstva UNESCO a je treťou najvyššou katedrálou na svete. Na tipy pre turistov sme sa pýtali aj v KölnTourismus, teda v Kolínskom turistickom centre.

„Je tu aj 12 románskych kostolíkov, k tomu veľa múzeí rôznych štýlov. Od stredovekého umenia, románskej kultúry, aj niečo moderné. V Museum Ludwig je veľká pop art zbierka. Potom je tu čokoládové múzeum, aj Farina dom, kde vznikol slávny parfum – kolínska,“ zhrnula Claudie Neumann.

Za návštevu určite stojí aj múzeum horčice, kde ich môžete ochutnať hneď niekoľko – aj tú pôvodnú receptúru. Je veľmi podobná tej súčasnej. Keď tu už budete, nevynechajte ani Kolínsky Triangel. Z neho sa vám naskytne asi najkrajší výhľad na štvrté najväčšie mesto Nemecka. Kolínu sa hovorí aj nemecké hlavné mesto kultúry. Na svoje si prídu aj „zábavychtiví“, ktorí si môžu vybrať asi zo stovky diskoték.

Nudiť sa nebudú ani rodiny s deťmi. V mestskom múzeu organizujú pre deti rôzne podujatia. Je tu aj jedna z najstarších ZOO v Nemecku, veľký park a Hippodom. Je to hneď vedľa lanovky, ktorou sa možno vydať z jednej strany brehu na druhý ponad rieku Rýn.

Iný pohľad sa vám zas naskytne priamo z lode. Krátka výletná plavba vás vyjde na desať eur. Z paluby určite neprehliadnete Rheinauhafen, čo sú oceňované moderné budovy, stojace v historickom prostredí prístavu. Svojou architektúrou pripomínajú žeriav.

Foto
V múzeu horčice môžete ochutnať hneď niekoľko druhov

Čokoláda pre mlsné jazýčky

Možno ste ešte neprestali myslieť na čokoládu, odkedy sme spomenuli čokoládové múzeum. Určite nám dáte za pravdu, že je veľmi milé stretnúť v zahraničí niekoho, kto vám rozumie v rodnej reči. O to milšie, keď najprv komunikujete v angličtine. Adela je z Čiech a čokolády sa ešte neprejedla. Aj keď ako povedala, musí limitovať, koľko jej denne zje. V Kolíne študuje a v rámci toho aj pracuje. Rozdáva tu návštevníkom vafle s čokoládou.

„Je tu asi všetko o 5 000 rokov starej histórii čokolády. Máme tu veľa čokoládových automatov z 20. storočia, porcelánové výroby, z ktorých sa pila čokoláda v 18 storočí. Jednoducho veľa historických predmetov, a samozrejme nechýba veľa čokolády,“ vymenovala.

Vyrobia vám ju aj podľa vašej vlastnej chuti. Dokonca sa môžete prejsť dažďovým pralesom. Vytvorili tu skleník, ktorý napodobňuje klímu blízku takej, v akej kakaovník rastie. Vstup do čokoládového múzea je 11,50 eur, ale stojí to za to. Veď nielen tak, pre nič za nič, patrí do desiatky najnavštevovanejších múzeí v Nemecku.

Na vstupoch môžete ušetriť vďaka tzv. kolínskej karte, s ktorou si môžete uplatniť rôzne zľavy. Po atrakciách sa môžete vydať aj autobusom.

„Denný lístok na autobus pre turistov, takzvaný Hop-on Hop-off tour stojí pre dospelého 15 eur. Za jeden deň si tak možno prejsť všetky hlavné atrakcie v meste. Z autobusu môžete samozrejme aj vystúpiť a pozrieť si jednotlivé atrakcie bližšie,“ priblížila Neumann.

Šnicl za dvacku

A ako povedal náš kolega, ktorý bol v Kolíne už niekoľkokrát, naposledy počas Majstrovstiev sveta v hokeji, je to multikulti mesto. A mal pravdu. Naďabili sme na ľudí z Číny, Indonézie, USA, neďalekého Belgicka, ale aj na Nemcov, ktorí navštívili Kolín premiérovo. A čo by to bolo za multikultúrne mesto, keby by v ňom neboli „našinci“, ktorí tu prišli aj za prácou. Zvyknú sa stretávať v podniku Wirtshaus Schwejk.

„Česi a Slováci si tu robia oslavy. Chodia tu stále, niekedy každý týždeň, inokedy raz za mesiac. Príde skupinka aj dvadsiatich ľudí. Posedia, najedia sa, niečo popijú, vypočujú si domácu hudbu. Často pracujú aj na lodiach, vtedy s berú jedlo aj so sebou, aby mali trochu pestrejší jedálniček,“ prezradil český šéfkuchár Tomáš Svoboda.

Klasický „šnicl“ (rozumej rezeň), je však v Kolíne dosť drahý. Za zhruba 20 eur, si ich doma urobíte naozaj dosť. Aké sú ale tradičné kolínske špeciality? Mnoho jedál tvorí mäso a zemiaky. Podľa Claudie Neumann určite treba vyskúšať Halver Hahn, čo je ražná žemľa s hrubým plátkom holandského syra a s horčicou. Známe je aj jedlo Himmel und Äd, čo znamená Nebo a Zem. Sú to pretláčané zemiaky s jablkami a so špeciálnou klobásou.

„Výborný je aj kolínsky kaviár, teda kúsok krvavej tlačenky s horčicou a ražným pečivom. Za tým dobre padne čerstvo načapované pivo, ktoré sa môže variť len v Kolíne a okolí,“ prezradila.

Foto
Po tejto ploche sa nechodí, je to strop filharmónie. Upozorňujú na to oznamy, aj strážnici

Deti sa vyšantia v zábavnom parku

Spomínané Nebo a Zem si môžete dať asi za desať eur, kolínsky kaviár za polovicu z toho. A napr. za dvojdecové pivo Gaffel Kölsch zaplatíte 1,70 eur. Keď už budete mať plné brucho, (za ceny v podstate ako tie slovenské s vysokohorskou prirážkou), hodia sa aj nejaké tie aktivity.

Šéfkuchár Svoboda, ktorý tu žije 12 rokov a má tri deti hovorí, že v Kolíne je vždy čo pozerať. Od obrovského nákupného centra, cez ulicu Schildergasse, ktorá je plná obchodov, až po rôzne pamiatky. Stačí si vybrať to svoje. Odporúča Phantasialand v meste Brühl, ktoré je od Kolína vzdialené asi 30 kilometrov. Je to zábavný park, v ktorom síce zaplatíte vyššie vstupné, ale zabavia sa tam na celý deň nielen deti.

Ako povedal, v Kolíne žije okrem domácich aj veľa Rusov, Ukrajincov, Turkov a pomaly sa tu usádzajú aj Severoafričania. Aj keď len on sám tu pozná asi 150 Slovákov a Čechov, určite ich tu je viac. A nestretávajú sa len v reštauráciách či baroch.

„Chodili sme tu aj do kostola, bola tu slovenská misia, ktorú viedol slovenský farár. No ten odišiel niekam inam a už päť rokov čakáme na druhého farára,“ zasmial sa Tomáš.

Bicyklom z Kolína až do Bonnu

A keď sme už takto spomenuli Slovákov, tí tu pracujú v zdravotníctve, v školstve, no uplatnenie našli aj v gastronómii či v stavebníctve. Predtým, ako sme sa vydali skamarátiť sa s Kolínom, skúsili sme si nájsť nejakých respondentov už vopred aj cez facebookovú skupinu. „Köln - Češi a Slováci v Kolíně“. Ozvali sa nám hneď niekoľkí. Aj to svedčí o tom, že si za hranicami navzájom pomáhajú.

Jaromír Zikeš, ktorý tu žije už asi deväť rokov nám pri osobnom stretnutí povedal, že Nemcov oproti Slovákom vníma ako oveľa organizovanejších, presnejších a disciplinovanejších ľudí. A sú tiež oveľa neprístupnejší. Aj keď Kolínčanov považuje za otvorenejších a „free“.

Keď sa chcete aj vy cítiť „free“, môžete sa vydať na jazdu na dvoch kolesách. Určite nebudete mať problém natrafiť na požičovňu bicyklov. Aj keď tu cyklotrasy nie sú až také udržiavané ako v Holandsku, oproti Slovensku je to neporovnateľné.

„Trasy sú v Kolíne veľmi prehľadné a je ich tu naozaj dosť. Cyklotrasou sa dostanete z Kolína do Bonnu, až priamo do mesta,“ prezradil Jaro.

Ľudia tu dokonca pred stanicami odkladajú svoje bicykle a presadajú na verejnú dopravu, teda metro, električky, autobusy. Oplatí sa spomínaná kolínska karta, resp. jednodňový alebo dvojdňový lístok. Ak máte radšej autá, nezabudnite, že v centre musíte mať zelenú známku.

Kolín nad Rýnom, ako miesto pre turistov, však úplne bezproblémovo zvládnete aj po vlastných.

Foto
Kolínčania preferujú dvojkolesové dopravné prostriedky. Ak potrebujú ísť ďalej, presadnú na verejnú dopravu

Hrozno pestujú na balkóne

Nech sa už vyberiete kdekoľvek za hranice, a vôbec to nemusí byť opačný koniec sveta, pre istotu myslite aj na cestovné poistenie a dobrovoľnú registráciu na webe Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky. Sledujte aj varovania, ktoré vydáva. Tým v žiadnom prípade nenaznačujeme, že by mal byť Kolín nebezpečným mestom. Ale povedzme si pravdu, opatrnosti nikdy nie je dosť.

Jaro, ktorý je tu už ako doma, nám tiež z vlastnej skúsenosti povedal, že žiaden problém s migrantami nezažil a nemá s nimi žiadne negatívne skúsenosti. My sme v centre mesta ani neevidovali, že tu nejakí sú. Dodal, že policajti tu majú oveľa väčší rešpekt ako u nás.

Samotní Kolínčania sú typickí svojim neobyčajným životným štýlom a radi sa bavia. Mesto ako také, vás určite zakaždým niečím prekvapí. V uličkách blízko centra vidieť, že domáci majú vzťah k prírode. Kto totiž nemá na balkóne strom alebo hrozno, asi nie je Kolínčan.

Je tu mnoho zaujímavých zákutí, rôzne štvrte, v ktorých neprehliadnete inšpiráciu inými kultúrami, minimálne v móde. Napríklad v belgickej štvrti určite natrafíte na množstvo mladých kreatívnych ľudí, ktorých aktivity nájdete aj na blogu „Visit.koeln“. Večer si nezabudnite oddýchnuť na Hohe Straße. Garantujeme, že nebudete vedieť , ktorú terasu si vybrať skôr.

Foto
V meste vôbec nie je málo zelene

Nudiť sa nebudete

Návštevou nielen zahraničia človek môže veľa „odkukať“, alebo sa len nadchnúť, ako fungujú niektoré veci trochu inak. Len taká maličkosť ako priechod pre chodcov, môže vyzerať inak, ako naša klasická zebra. Tu sú prerušované čiary po okrajoch.

Ak ste dostali chuť spoznať niečo nové, zbaliť si kufor a vyraziť, konkrétne toto prístavné mesto nestojí veľa peňazí. Čas sa nájde vždy, keď sa chce, a netreba sa báť ani toho, že perfektne „nešpréchujete“. Ako turistovi vám v Kolíne úplne postačia základy, či už nemčiny alebo angličtiny.

Na predĺžený víkend sa do Kolína vydali aj Mirka a Ivan z Košíc. Odporúčajú vyskúšať lanovku. Na most Hohenzolern si ako správny zamilovaný párik dali aj zámok. Na plote po okrajoch mosta sú ich už desaťtisíce.

Urobiť si niekoľkodňový výlet však nemusíte len s partnerom či partiou, ale pokojne aj sami. Nudiť sa nebudete. Teraz je tu festival vo filharmónii, má jednu z najkrajších sál, a 18. augusta začína „c/o pop festival“, aj s veľtrhom počítačových hier. V septembri tu zas bude Cityleaks.

Letenka za babku

Cestovaním z Košíc výrazne ušetríte nielen čas. Spiatočnú letenku kúpite aj za 32 eur. No nezabudnite sa vrátiť domov.

„Spomínam si, keď som sa si pri odchode do Nemecka tešil, že som konečne vypadol za lepším životom. Potom som ale prišiel na to, že to nie je úplne tak. Človek si tu síce zarobí o niečo viac, ale na druhej strane tu nemá žiadnych kamarátov. Všetky vzťahy si treba nanovo vybudovať. A to trvá niekoľko rokov,“ priznal sa Jaro.

Jednoduché to nemajú ani tí, ktorí síce väčšinu času už trávia v Nemecku kvôli práci, no radi sa vracajú na Slovensko. Práve im však nové letecké spojenie umožní, aby mohli byť so svojimi blízkymi častejšie.

Nemusia pritom pracovať len priamo v Kolíne, stačí sa im dopraviť na letisko Kolín/Bonn a namiesto dvanásťhodinovej cesty dodávkou, sa pohodlne dopravia lietadlom. Ako nám na letisku povedal východniar, pochádzajúci od Prešova: „To proste nemá chybu.“ Tak teda, prajeme šťastnú cestu!

 

PS: Miestni hovoria, že „Kolín je pocit“.

Galéria k článku

 

Autorka: DIANA SEMANOVÁ

Komentáre