Korčule na mieru majú aj naši reprezentanti, Jágr zažil nedobrovoľnú depiláciu

KošiceArchívMS 2019

Obúvajú ich deň čo deň, trávia v nich hodiny tréningov i samotné zápasy. Korčule predstavujú pre hokejistov základnú časť výstroja a pre ich výkon je nevyhnutné, aby sa v nich cítili dobre.

Foto
Bez korčúľ nevybehne na ľad žiadny hokejista / KOŠICE ONLINE

Najväčší svetoví výrobcovia preto investujú nemalé peniaze do vývoja a robia všetko preto, aby poskytli svojim klientom konkurenčnú výhodu aj v tejto oblasti.

„Naša značka bola založená v roku 1927 a vtedy si nechala patentovať holder do korčule, ktorý dnes používajú všetky firmy. Momentálne obúvame v extralige asi 60 až 70 percent hráčov, pričom tu v reprezentácii hrajú v našich korčuliach úplne všetci hokejisti. Ctíme však aj ostatné značky a navzájom sa posúvame k vývoju lepších a lepších korčúľ,“ hovorí Martin Kučera zo spoločnosti Bauer.

Tento športový gigant obúva aj superhviezdy formátu Patricka Kanea, Jacka Eichela, Patricka Laineho či Davida Pastrňáka.

„Veľmi intenzívnu spoluprácu máme napríklad so švédskym brankárom Henrikom Lundqvistom, ktorý nám pomáha vyvíjať nové modely korčúľ,“ prezrádza Kučera.

Z pohľadu vývoja sa Bauer pýši vlaňajšou novinkou, ktorá umožňuje dokonalý sken nohy hráča.

„V NHL prejdú skenovacím procesom všetci hráči a následne im vo fabrike vyrábajú korčule na mieru,“ pokračuje zástupca spoločnosti Bauer, ktorý prezradil aj zaujímavú pikošku. „Keď si prišiel urobiť korčule na mieru Jardo Jágr, potrebovali sme najprv samozrejme odliatok nohy. Pred ním tam bol Vincent Lecavalier, ktorý mal igelit na nohe. Jardovi to zabudli dať a keď mu dávali dole odliatok, tak tam ostalo asi 200 chlpov. Poriadne pritom kričal a ten odliatok si nechali vo fabrike na pamiatku.“

Podobne bolestivé skúsenosti našťastie nemajú naši reprezentanti.

„V klube máme prístroj, ktorý nám odmeria nohu a máme to teda naozaj na mieru. Ja osobne mám trochu inak upravené jazyky a korčule mám tvrdšie, než sú tie v obchode. Celý život hrávam v Baueroch, ktoré mi vyhovujú,“ hovorí útočník Marián Studenič. V minulosti hrával aj v modeli Vapor, no ten bol trochu voľnejší a presedlal preto na Supreme. V priebehu jednej sezóny si vystačí s dvomi pármi korčúľ.

Menej náročný je v tomto smere Adam Liška, ktorý nedisponuje modelom ušitým na mieru. „Ja mám klasické bauerky. V tejto sezóne zatiaľ používam iba jeden pár a stále mi drží. Nemám rád, keď to mám dotiahnuté veľmi napevno. Viažem si to teda voľnejšie a posledné dve dierky na šnúrky vynechávam úplne. Čo sa týka brúsenia, tak kedysi som to mal nastavené na štvorku, ale to bolo príliš ostré.“

Typické letné problémy spojené so zvykaním si na nové korčule trvajú v jeho prípade krátko. „Zo začiatku ma trochu páli noha zo spodnej časti, ale dávam si tam vložky a potom je to už fajn.

Medzi hráčov s vysokou spotrebou korčúľ sa radí obranca Martin Fehérváry.

„Momentálne mám tretí pár v rámci tejto sezóny a potreboval by aj štvrtý. Zatiaľ však neprišiel,“ vraví 19-ročný zadák, ktorý je z pohľadu korčúľ bezproblémovým klientom. „Našťastie nemám pľuzgiere a ani výrastky, ktoré trápia mnohých chalanov. Od malička mi na korčuliach veľmi nezáležalo. V poslednej sezóne som ich však dosť lámal a nechal som si teda urobiť korčule na mieru. Ide o najužší možný model, mám tam trochu zmenený jazyk a zmenené očká na šnúrky.

Pri otázke na štýl brúsenia svojich korčúľ sa Fehérváry iba pousmeje: „To ani neviem. Ja len poviem masérovi, nech to nabrúsi nejako neutrálne. Tie čísla sú totiž pre mňa chaotické. Nabrúsia mi to teda a potom im poviem, či je to už veľa, alebo nie.“

Samotné korčule vydržia aj celú sezónu, no horšie je to s ich nožmi. Tie sa môžu otupiť kedykoľvek a niekedy ich musia maséri meniť aj počas zápasu.

„Teraz je to už extrémne rýchle. Urobí sa klik-klik a hráč sa môže vrátiť do hry.  Hráči so sebou nosia dva náhradné nože, ktoré majú všetci kustódi. V minulosti trvala výmena noža aj 15 minút, teraz je to záležitosť sekúnd,“ upozorňuje Martin Kučera z Baueru.

Výrobca športových potrieb sa však samozrejme nesústredí iba na korčule. Nemenej dôležitou hokejovou pomôckou sú hokejky.

„V tomto sú špecialisti, ktorí využívajú aj tri zahnutia čepele. A potom sú takí, ktorí hrajú s tým, čo dostanú. V zámorí spotrebujú hráči aj 150 hokejok za sezónu. U nás je to samozrejme menej,“ pokračuje Kučera.

Zámorské trendy sa však postupom času dostávajú aj k nám. Už v novej sezóne nás čakajú zaujímavé novinky spojené s brankárskymi výstrojmi.

„V rámci našej prevratnej novinky si môže brankár navrhnúť vlastný profil. Napríklad Henrik Lundqvist tak mal na betónoch sochu Slobody. Už v novej sezóne to chceme priviesť aj do našej Tipsport ligy. Na betónoch v Nitre by sa tak mohol objaviť Corgoň, nalomili sme aj Košičanov. Aj v týchto prípadoch pôjde o úzku spoluprácu so samotnými brankármi. Na betóny, lapačku i vyrážačku si môžu dať to, čo sa im páči,“ naznačuje zaujímavé novinky Kučera.

Vývoj v tejto oblasti nespí a spoločnosť Bauer stojí ročne milióny dolárov.

„Investujeme do toho veľmi veľa. V najbližších rokoch tak posunieme hokej opäť iným smerom. Tak ako sa nám to podarilo v posledných dvoch rokoch v oblasti brankárskeho výstroja. Vymieňame si pritom aj poznatky z leteckej oblasti či z prostredia F1. Naši dizajnéri chodia napríklad do Boeingu a iných takýchto spoločností,“ upozorňuje M. Kučera, podľa ktorého sa investície do vývoja odzrkadľujú napríklad vo zvýšenej bezpečnosti prilieb.

„Štyri roky dozadu sme vyvinuli najnovšiu technológiu ochrany hráčov. Otrasov mozgu totiž pribúda a našou snahou je pomôcť k zníženiu tohto trendu. V rámci výskumného centra v Kanade na tom pracovali dva roky a momentálne tak máme na trhu najbezpečnejšiu prilbu, ktorá chráni pred otrasmi mozgu. Okrem toho školíme aj manažérov, ktorí by mali citlivo zvažovať skorý návrat po otrasoch mozgu,“ pridáva Martin Kučera zo spoločnosti Bauer.

AUTOR: KOŠICE ONLINE

Komentáre