Košická firma vyrába protilátky, ktoré včas diagnostikujú rakovinu

KošiceSpravodajstvo

Na vzorke tkaniva naznačia prognózu ochorenia a možnosti liečby.

Ročne na Slovensku zomrie zhruba 17-tisíc ľudí na rakovinu. V Košiciach však existuje firma, ktorá sa toto číslo snaží znížiť na minimum. A to vďaka výrobe špeciálnych preparátov. Klonálnymi králičími protilátkami vie určiť včasnú diagnostiku onkologických ochorení alebo autoimúnnych, neurodegeneratívnych bakteriálnych a virálnych infekcií, ich prognózu či prevenciu.

„Protilátky sú biologické sondy, ktoré veľmi špecificky zachytávajú tento daný marker v spleti ďalších miliónov proteínov a ich rôznych foriem. A povedia niečo o tom ochorení,“ opísal vedecký riaditeľ spoločnosti DB Biotech Tomáš Dobranský.

„Inak povedané, objaví sa vám niekde hrčka na koži, na tele, či už cielene alebo náhodne idete k doktorovi. Ten doporučí odobratie vzorky tkaniva, ktoré sa posiela do laboratória, kde sa aplikujú protilátky. Tie sú schopné povedať, či sa jedná o nádorové ochorenie. A ak áno, aké, aká je jeho prognóza, aké sú jeho možnosti liečby,“ vysvetlil obchodný riaditeľ spoločnosti DB Biotech Peter Molnár.

Po vyliečení je možné skontrolovať, či sa človek ochorenia zbavil alebo nie. Ide prevažne o ochorenia, ako sú nádory kože, prsníkov, hrubého čreva, ale aj gynekologické problémy. Odborníci okrem iného vedia špeciálnymi protilátkami odhaliť aj prichádzajúcu chorobu, ktorá sa ešte navonok neprejavila. Stačí im na to len kvapka krvi.

„Napríklad pri maligných ochoreniach, pri rakovine v danom orgáne alebo bunkovej línii sa produkuje určitý marker, prevažne proteínovej povahy, ktorý vraví, že prichádza ochorenie. Imunita to vie kontrolovať niekoľko týždňov, mesiacov až rokov potláčať rast nádoru, ale keď to raz prepukne, prevažne je už neskoro. Čiže preventívna skorá diagnostika je absolútnou nutnosťou dnešnej doby,“ priblížil Dobranský.

Foto
Vedci Peter Molnár (vľavo) a Tomáš Dobranský (vpravo) vedia špeciálnymi protilátkami odhaliť aj prichádzajúcu chorobu, ktorá sa ešte navonok neprejavila

Protilátky exportujú do celého sveta

Všetky tieto akútne alebo chronické ochorenia totiž veľmi výrazne narastajú a veková hranica sa znižuje, čo je podľa Dobranského veľmi znepokojujúce. Choroby, ktoré sa prejavovali kedysi u šesťdesiatnikov, teraz jednoducho badať už u dvadsiatnikov, tridsiatnikov. Podľa podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho, ktorý firmu osobne navštívil minulý týždeň, sa skorou diagnostikou dá zachrániť množstvo mladých životov. Firme preto prisľúbil finančnú podporu.

„Pán podpredseda sľúbil, že nám pomôže jednak, čo sa týka štátnych stimulov, dotácií pre vedu a výskum, a potom Agentúrou pre podporu vedy a výskumu,“ prezradil Dobranský.

Ako uviedol minulý týždeň Pellegrini, na výskum a inovácie má vláda k dispozícii takmer dve miliardy eur. Pevne preto verí, že budú nanovo vypísané výzvy, ktoré boli zrušené, a že to bude ďalšia veľká injekcia a impulz pre slovenskú vedu a výskum. Firma by sa podľa Pellegriniho mohla uchádzať aj o európske zdroje. Financiami by si mohla zaobstarať nové prístroje a technológie, ktoré jej pomôžu v ďalšom výskume.

„Výhodou aj nevýhodou je, že sme na Slovensku. Nevýhoda je v tom, že Slovensko je veľmi málo známe v týchto špeciálnych technológiách a v tej vyššej úrovni základného aplikovaného výskumu. No a určitou výhodou je, že konkurencia v okolí je minimálna. Takže je tu priestor, kde sa vieme realizovať a slovenské diagnostické laboratória nás vyložene potrebujú,“ vyzdvihol Dobranský.

Košická spoločnosť aktuálne spolupracuje s desiatkami pracovísk klinických patológií na Slovensku, hlavnými odberateľmi sú však zahraničné laboratória a distribučné firmy. Protilátky exportujú až do 38 krajín sveta, vrátane Kanady, Grécka, Japonska, Nemecka či Austrálie.

 

Autorka: LEA HEILOVÁ

Komentáre