Košický kraj chce odkúpiť a revitalizovať Sobranecké kúpele

VýchodSpravodajstvo

Obnova kúpeľného areálu by mohla okresu Sobrance priniesť 80 až 120 pracovných miest.

Foto
O zámere odkúpiť Sobranecké kúpele za 769-tisíc eur budú rozhodovať krajskí poslanci Zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja na zasadnutí 25. októbra / TASR

„Košický samosprávny kraj (KSK) plánuje odkúpiť a revitalizovať bývalé Sobranecké kúpele. Tie boli v prevádzke do roku 2004, odvtedy sú liečivé pramene neďaleko Sobraniec nevyužívané," informovala hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

Súčasným vlastníkom bývalého kúpeľného areálu je spoločnosť so sídlom v Trebišove, ktorá je v likvidácii. Za účelom stanovenia všeobecnej hodnoty nehnuteľností, ktoré by mali byť predmetom kúpy, boli vypracované znalecké posudky. O zámere odkúpiť kúpele za 769-tisíc eur budú rozhodovať krajskí poslanci Zastupiteľstva KSK na zasadnutí 25. októbra.

„Po celkovej renovácii areálu bývalých Sobraneckých kúpeľov by mohlo toto miesto slúžiť ako významný turistický bod na Zemplíne a ako jediné kúpele s liečivou vodou v tejto oblasti. Svojou unikátnou polohou vo Vihorlatských vrchoch môžu fungovať napríklad ako rehabilitačné kúpele s možnosťami pohybu a navštívenia okolitých turistických lokalít,“ dodal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Foto
Interiér hlavnej kúpeľnej budovy v Sobraneckých kúpeľoch pri meste Sobrance. História kúpeľov sa začala písať ešte v roku 1336. Sírnato-slaná voda sobraneckých kúpeľov má okrem iných aj pozoruhodné účinky aj na pohybové ústrojenstvo. Od roku 2004 sú kúpele zatvorené a chátrajú / TASR

Voda v Sobraneckých kúpeľoch je prírodná a silne mineralizovaná, obsahuje až desaťkrát viac sírovodíka ako má napríklad voda v kúpeľoch v Piešťanoch. Obsahuje tiež fluór, sodík či suflán, vďaka čomu má liečivé účinky. Je vhodná na liečbu kožných chorôb, niektorých chorôb vnútorných zažívacích orgánov aj ochorení pohybového ústrojenstva. Prirodzeným zdrojom minerálnych vôd sú štyri pramene a tri hydrogeologické vrty nachádzajúce sa v areáli.

„Sobranecké kúpele boli označované ako slovenské Karlové Vary, čo svedčí o ich sláve a kvalite minerálnych zdrojov. Ich história siaha až do 14. storočia, máme zodpovednosť toto dedičstvo zachovať. Kúpele takmer dve desaťročia chátrali, zachraňujeme ich päť minút pred dvanástou. Podobne ako Turzovské aj tie Sobranecké ležia v okrese, ktorý nevyhnutne potrebuje nové pracovné miesta a príležitosti na rozvoj," povedal košický župan Rastislav Trnka.

„Predpokladáme, že obnova kúpeľného areálu by mohla do okresu Sobrance priniesť 80 až 120 pracovných miest, rozhýbať podnikateľské prostredie, turistický ruch a rozšíriť služby v regióne. Okrem toho sa v blízkosti nachádzajú turisticky atraktívne lokality ako Morské oko, Vihorlat, Zemplínska šírava, Beňatina, oblasti Tibava a Orechová či Remetské Hámre, čo vytvára priestor na podporu pridružených služieb, akým sú napríklad požičovňa bicyklov, člnov, cyklotrasy, gastroturizmus či agroturizmus,“ dodal Trnka

Zdroj: TASR

Komentáre