Krajiny WHO našli spoločné riešenie v prípade nastávajúcich pandémií

SvetSpravodajstvo

Cieľom dohody je vyhnúť sa chybám, ktoré sa stali počas krízy COVID-19.

Po maratónskych rokovaniach v sídle Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v Ženeve sa krajiny dnes v skorých ranných hodinách zhodli na znení historickej dohody o tom, ako riešiť budúce pandémie. Cieľom tohto dokumentu je vyhnúť sa chybám, ktoré sa stali počas krízy COVID-19.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus označil dohodu ako významný míľnik na našej spoločnej ceste k bezpečnejšiemu svetu:

„Krajiny sveta sa dnes v Ženeve zapísali do histórie. Päť rokov po vypuknutí pandémie COVID-19, ktorá zabila milióny ľudí, zdevastovala ekonomiky a prevrátila zdravotné systémy, visel nad týmito rokovaniami pocit naliehavosti, keďže na obzore sú nové hrozby ako vtáčia chrípka H5N1, osýpky, mpox či ebola.“

Záverečná fáza rokovaní sa tiež odohrávala v tieni škrtov v americkej zahraničnej pomoci a hroziacich ciel na farmaceutické výrobky. Až do poslednej chvíle pretrvávali nezhody ohľadom niekoľkých pálčivých otázok. Rokovania sa zasekli na článku 11 dohody, ktorý sa zaoberá prenosom technológií pre pandemické zdravotné produkty do rozvojových krajín.

Foto
Krajiny WHO našli spoločné riešenie v prípade nastávajúcich pandémií / WHO

Počas pandémie COVID-19 chudobnejšie štáty obvinili bohaté krajiny z hromadenia vakcín a testov. Krajiny s veľkými farmaceutickými priemyslami dôrazne odmietali myšlienku povinných prenosov technológií, trvajúc na tom, že musia byť dobrovoľné. Zdá sa však, že prekážku bolo možné prekonať dodatkom, že akýkoľvek prenos musí nastať po vzájomnej dohode.

Jadro dohody tvorí navrhovaný Systém prístupu k patogénom a zdieľania výhod (PABS), ktorý má umožniť rýchle zdieľanie údajov o patogénoch s farmaceutickými spoločnosťami, čo im umožní rýchlo začať pracovať na produktoch na boj proti pandémiám. Dovedna 32-stranovú dohodu a všetky jej časti kompletne schválili členské štáty WHO.

 

Zdroj: SITA

Komentáre