Kríza v Afganistane: Merkelová kritizuje, Británia evakuuje, Rusi chcú diskutovať a Taliban má americké zbrane

SvetSpravodajstvo

Nemecká kancelárka tvrdí, že za stiahnutie vojakov západných krajín z Afganistanu môže domáca politika v Spojených štátoch. Britská vláda chce z Afganistanu za dva dni prepraviť viac ako 1 500 ľudí. Ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie sa stretnú na núdzových rokovaniach. Taliban sa zmocnil amerických zbraní, vrátane vrtuľníkov.

Foto
Hraničný priechod v pakistanskom Čamane. Cestujúci vstupujú z Afganistanu do Pakistanu cez hraničný priechod v pakistanskom Čamane 16. augusta 2021 / TASR

Merkelová: Dominový efekt

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v pondelok uviedla, že za stiahnutie vojakov západných krajín z Afganistanu môže sčasti domáca politika v Spojených štátoch. Na stretnutí vedenia bloku CDU/CSU Merkelová podľa AFP poznamenala, že rozhodnutie NATO ukončiť po dvoch desaťročiach vojenskú misiu v Afganistane v konečnom dôsledku urobili Američania. Čiastočne za to môžu vnútropolitické dôvody, dodala.

„Vždy sme hovorili, že ak Američania zostanú, zostaneme aj my. Odchod amerických vojsk vyvolal dominový efekt," uviedla. Vyvrcholilo to tým, že sa Taliban opäť dostal k moci. „Pre všetkých, ktorí stavali na pokroku a slobode - predovšetkým pre ženy - sú to trpké udalosti," povedala.

Teraz je podľa Merkelovej potrebvné zamerať sa na evakuáciu nemeckých občanov a Afgancov, ktorým zo strany Talibanu hrozí nebezpečenstvo. Berlín odhaduje, že evakuovať bude nevyhnutné 2500 afganských zamestnancov nemeckej ambasády či tých, čo pracovali pre nemeckú armádu.

V prípade 600 z nich nie je známe, či sa už nenachádzajú v tretích krajinách. Do bezpečia je nutné prepraviť i ďalších 2000 Afgancov - najmä ľudskoprávnych aktivistov a zamestnancov mimovládnych organizácií. Dohromady môže ísť až o 10-tisíc osôb vrátane ich rodinných príslušníkov.

Foto
Bojovníci islamistického hnutia Taliban obsadili prezidentský palác po odchode afganského prezidenta Ašrafa Ghaního z krajiny, 15. augusta 2021 v Kábule. Víťazstvo nad afganskou vládou vyhlásili v nedeľu z prezidentského paláca v Kábule desiatky bojovníkov islamistického hnutia Taliban / TASR

Briti evakuujú, na letisko poslali 600 vojakov

Britská vláda plánuje v priebehu dvoch dní z Afganistanu letecky prepraviť viac ako 1 500 ľudí. Informoval o tom britský minister obrany Ben Wallace. Prvý let s britskými občanmi pristál vo Veľkej Británii v pondelok, povedal minister. Jednotlivé krajiny sa narýchlo snažia evakuovať svojich diplomatov, afganských zamestnancov a ich rodiny počas chaotickej situácie na letisku v Kábule.

Ben Wallace vyjadril nádej, že britská vláda dokáže evakuovať približne tisíc ľudí denne, vrátane afganských obyvateľov, ktorí pomáhali britským občanom. Pre BBC minister povedal, že pracujú na odstránení byrokratických bariér s cieľom zabezpečiť, že ľudia, ktorí prejdú kontrolou, môžu odletieť do Spojeného kráľovstva.

Šéf rezortu obrany ďalej informoval, že britská vláda cez víkend do Kábulu vyslala viac ako 600 vojakov, aby pomohli udržiavať bezpečnosť na letisku a efektívne vybavovať, riadiť a sprevádzať ľudí na naše lety, aby sa dostali z Afganistanu. Za jedno z najväčších sklamaní Wallace označil to, že vzhľadom na rýchlosť kolapsu afganskej vlády sa musel skrátiť harmonogram odsunu afganských a britských občanov, ktorý bol naplánovaný na obdobie do 31. augusta.

Foto
Na snímke lietadlo Airbus A400M nemeckých vzdušných síl odlieta z dolnosaského vojenského letiska Wunstorf do Kábulu 16. augusta 2021. Nemecko spustilo evakuáciu svojich občanov z Afganistanu po tom, čo militantné hnutie Taliban v nedeľu ovládlo i hlavné mesto Kábul / TASR

Európski ministri na núdzových rokovaniach

Ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie (EÚ) sa v utorok (17.8.) stretnú na núdzových rokovaniach, aby prediskutovali krízu v Afganistane po tom, ako afganský prezident ušiel z krajiny a militantné hnutie Taliban cez víkend získalo kontrolu nad hlavným mestom Kábul.

Šéf zahraničnej politiky Európskej únie Josep Borrell v pondelok na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter oznámil, že sa rozhodol zvolať mimoriadnu videokonferenciu, aby ministri mohli uskutočniť prvé vyhodnotenie tohto vývoja.

Borrell uviedol, že Afganistan stojí na križovatke. V hre je bezpečnosť a blaho jeho občanov a tiež medzinárodná bezpečnosť. Európske krajiny prekvapila rýchlosť prevzatia moci v Afganistane a v týchto dňoch evakuujú svoje ambasády a odchádzajú z krajiny. Európska únia má v Kábule malú diplomatickú misiu, ale je jedným z najväčších poskytovateľov pomoci Afganistanu.

Foto
Bojovníci islamistického hnutia Taliban hliadkujú pred Medzinárodným letiskom Hámida Karzaja 16. augusta 2021 v Kábule. Militantné hnutie Taliban po rýchlej ofenzíve z posledných dní v nedeľu bez boja obsadilo kľúčové mesto Džalalabad a vstúpilo do metropoly Kábul, kde jeho bojovníci obsadili aj prezidentský palác / TASR

Ruských diplomatov stráži Taliban

Rusko tiež evakuuje časť zamestnancov svojho veľvyslanectva v afganskom Kábule. Ako v pondelok (16.8.) uviedol ruský diplomat v Afganistane Zamir Kabulov, Kremeľ nechce v tamojšej metropole sústrediť príliš veľa ruských občanov. Pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy povedal, že približne 100 zamestnancov ruského veľvyslanectva prepustia alebo inak evakuujú, aby ich tam nebolo príliš veľa.

Podľa Kabulova sa ruský veľvyslanec v Afganistane Dmitrij Žirnov v utorok stretne so zástupcom hnutia Taliban, aby prediskutoval bezpečnosť ruskej diplomatickej misie. Dodal, že vonkajší obvod ambasády už stráži Taliban, a zdôraznil, že Moskva sa zatiaľ nerozhodla, či uzná novú vládu Talibanu.

Kabulov tiež uviedol, že rýchle prevzatie kontroly nad afganským hlavným mestom v podaní Talibanu je trochu neočakávané, keďže Rusko príliš dôverovalo kvalite ozbrojených síl vycvičených Spojenými štátmi a NATO. Na adresu týchto síl poznamenal, že pri prvom výstrele všetko odhodili.

Foto
Bojovník islamistického hnutia Taliban hliadkuje pred prezidentským palácom 16. augusta 2021 v Kábule / TASR

Utekajú Austrálčania, Švédi aj Fíni

Svojich občanov z Afganistanu sťahujú aj ďalšie krajiny. Austrália informovala, že pracuje na repatriácii viac ako 130 Austrálčanov a ich rodín z Afganistanu a evakuácii nezverejneného počtu utečencov.

Švédsko referovalo, že 19 zamestnancov ambasády presúva z Kábulu do katarskej Dauhy, a Dánsko zasa poznamenalo, že väčšina pracovníkov dánskeho veľvyslanectvo sa už nachádza mimo územia Afganistanu.

Fínsky denník Helsingin Sanomat v pondelok informoval, že zamestnanci fínskeho veľvyslanectva v Kábule za pomoci USA medzičasom ušli do susednej krajiny.

 

Foto
Bojovníci militantného hnutia Taliban hliadkujú v meste Kandahár na juhozápade Afganistanu v nedeľu 15. augusta 2021 / TASR

Taliban má americké zbrane

Militantné hnutie Taliban ešte v sobotu (14.8.) zverejnilo zábery zachytávajúce ukoristené afganské vojenské helikoptéry americkej výroby na letisku v Kandaháre. Podľa britského Kráľovského inštitútu obranných a bezpečnostných štúdií (RUSI) sa talibovia okrem toho zmocnili aj mnohých guľometov, delostreleckých diel, bezpilotných lietadiel a pokročilých prístrojov na nočné videnie. V pondelok o tom informovala televízia BBC.

Časť z tohto arzenálu Taliban podľa RUSI ukoristil na afganských vojenských základniach. Ďalšiu výzbroj im odovzdali vojaci, ktorí prebehli z vládnych síl. Podľa analytika Jacka Watlinga z RUSI nemá Taliban odborné znalosti na to, aby helikoptéry alebo lietadlá používal a udržiaval. Podľa neho z vojenského hľadiska tieto zbrane pre fundamentalistov nemajú zmysel.

Väčším problémom je podľa Watlinga ukoristenie prístrojov na nočné videnie. To môže islamistom výrazne pomôcť zlepšiť presnosť streľby. Analytik sa zároveň obáva, že Taliban bude ukoristenú techniku predávať na čiernom trhu. Talibovia už v súčasnosti predávajú niektoré zo svojich ukradnutých zbraní v zahraničí, konkrétne v krajinách strednej Ázie, ale aj na Blízkom východe. Dôsledky tohto môžu byť podľa Watlinga vážne.

„Keď máte dostatok zbraní, umožňuje vám to podnikať viac ozbrojených zrážok, pretože máte lepšiu strategickú pozíciu. To je niečo, čo pravdepodobne začneme vidieť v priebehu nasledujúcich niekoľkých mesiacov," myslí si Jack Watling. Analytik zároveň dodal, že v Afganistane hrozí občianska vojna v prípade, ak bude rásť nespokojnosť armádnych dezertérov s vládou Talibanu.

„Mnoho mužov, ktorí pôsobili v afganských vojenských jednotkách, si jednoducho vzalo zbrane domov, aby chránili svoje rodiny. Takže v Afganistane máte veľa ľudí, ktorí sú dobre vyzbrojení a majú vojenský výcvik," tvrdí Watling, čo môže podľa neho spôsobiť ďalšie krviprelievanie.

Zdroj: TASR/SITA

Komentáre