Na post predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) sa bude 4. novembra uchádzať dvanásť kandidátov. Každému z nich sme položili sedem rovnakých otázok, dnes vám ponúkame štvrtú z nich.
Akým spôsobom chcete docieliť, aby absolventi škôl neodchádzali z Košického samosprávneho kraja? A naopak, ako tu chcete prilákať mladých ľudí študovať a žiť?
Jozef Červeňák (Rómska iniciatíva Slovenska), riaditeľ ARMO SR
Toto je v čase otvorenia európskeho trhu práce nie jednoduchá oblasť. Mladí ľudia tu ťažko zostanú, pokiaľ budú mzdy na tak nízkej úrovni. Najprv musí samotný štát v tejto oblasti urobiť viaceré opatrenia súvisiace s motiváciou ostať a pracovať v jednotlivých regiónov. Rozvoj regionálnej ekonomiky, rozvoj ľudských zdrojov a tým aj súvisiaci dopyt práce je pre samotný kraj veľkou výzvou. Pre východ sú potrebné súkromné investície a investori, tie však podliehajú kvalite a potrebe vzdelaných, odborných zamestnancov. Tie stimuly pre mladých ľudí sú často podmienené bývaním, dobrým zamestnaním a výšku príjmu – toto sa však generálne uspokojiť nedá.
Jaroslav Džunko (nezávislý), vynálezca
Nezodpovední politici v Čarnogurského, Mečiarovej a Dzurindovej vláde zlou metódou privatizácie a odpredajom strategických podnikov zahraničným vlastníkom spôsobili v Košickom kraji zánik mnohých závodov, čo spôsobilo nezamestnanosť. Pripomínam niektoré: vagónka, cukrovar, čokoládovňa v Trebišove, Kerko v Michalovciach, magnezitka, VSS, mliekarne v Košiciach, strojárne v Prakovciach, atď.
Ako vynálezca, budem sa usilovať na Východe znova vybudoval priemysel, kde mladí ľudia budú mať pracovné príležitosti. Bol by som za to, aby mladí nezamestnaní ľudia mohli voľný čas bez práce využiť na svojpomocnú výstavbu obytných domov pre založenie rodiny.
Richard Raši (SMER-SD, SMK, Strana zelených Slovenska a Starostovia a nezávislí kandidát), primátor Košíc
Budem podporovať orientáciu žiakov stredných škôl na povolania, o ktoré je v našom kraji najväčší záujem. V súčasnosti je to najmä priemysel informačných a komunikačných technológií, pretože takmer 8 percent z celkového počtu zamestnancov v Košickom kraji nachádza prácu na rôznych pozíciách práve v tomto odvetví. V Košickom kraji je vybudovaných niekoľko Centier odborného vzdelávania a prípravy, ktoré je potrebné prepojiť do systému duálneho vzdelávania na základe zmlúv so zamestnávateľmi v našom regióne.
Príkladom úspešného zapojenia do systému duálneho vzdelávania je SOŠ automobilová v Košiciach. Jej žiaci praxujú u 11 zamestnávateľov. Najskôr to boli ôsmi podnikatelia, neskôr k nim pribudli traja zamestnávatelia, vďaka ktorým sa mladí ľudia zapojili do systému duálneho vzdelávania v učebných autoopravárenských odboroch.
Príkladom zvyšovania kvality vzdelávania je najlepšie slovenské gymnázium - Gymnázium Poštová v Košiciach, ktoré minulý rok získalo európske ocenenie The Entrepreneurial School Award 2016 za kvalitu podnikateľského vzdelávania ako jedna zo 17 škôl z celej Európy. Gymnázium Poštová 9 v Košiciach už viac ako desať rokov prináša pre svojich žiakov nadštandardné podnikateľské, ekonomické a finančné vzdelávanie prostredníctvom programov neziskovej organizácie JA Slovensko. Je členom klasteru Košice IT Valley, ktorý zohráva dôležitú úlohu vo vývoji IT odvetvia v košickom regióne.
V tomto roku gymnázium obhájilo prvenstvo v slovenskom rebríčku gymnázií, zostavenom Inštitútom pre ekonomické a sociálne reformy INEKO. Táto škola dlhodobo vytvára kvalitné podmienky pre rozvoj podnikateľských kompetencií žiakov. Jej profesionalitu v tejto oblasti potvrdzujú a zviditeľňujú dosiahnuté úspechy žiakov v súťažiach na národnej aj medzinárodnej úrovni. K mimoriadnym patria víťazné priečky, na ktorých sa umiestnili študentské firmy v európskej súťaži JA Europe Company of the Year Competition (COYC). Toto sú dva príklady toho, ako majú fungovať stredné školy a aké trendy v nich musí KSK podporovať.
Čo sa týka prilákania mladých ľudí do Košického kraja, aby tu žili a študovali, v Košiciach sa nám to už podarilo. Košice omladli najmä vďaka úspechu projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 a vďaka tomu, že mimoriadne rýchlo sa rozvíjajúci sektor informačných a komunikačných technológií v našom meste zamestnáva od minulého roka vyše 10 000 väčšinou mladých ľudí. Takže toto je cesta pre celý kraj – vytvárať pre mladých nové pracovné príležitosti a ponúknuť im bohaté možnosti spoločenského, kultúrneho a športového vyžitia. Som presvedčený o tom, že ak budeme v celom kraji, teda v tejto oblasti najmä v okresných mestách Košického kraja, kráčať „košickou cestou“, teda uplatňovať úspešný model z Košíc, tak mladí nebudú odchádzať z rodného kraja za prácou inam, ale usadia sa tam, kde vyrastali, kde majú svoje rodiny, priateľov a známych.
Lukáš Sisák (KSS), živnostník
Tu politikárčenie, presviedčanie, argumentácia na rodinné, či miestne väzby, alebo len sľuby nepomôžu. Pomôže jedine to, ak mladým ľuďom vytvoríme priaznivé podmienky k životu, k práci, zakladaniu rodín a spoločenskému i kultúrnemu vyžitiu. Je to komplex problémov a opatrení, ktoré musíme riešiť.
Mladí ľudia neodídu, pokiaľ dostanú príležitosť doma. Má to súvislosť s mojou predchádzajúcou odpoveďou. My im túto príležitosť poskytneme a vytvoríme im podmienky pre slušný a dôstojný život doma. A oni ostanú a budú pracovať, dôstojne žiť a zveľaďovať náš kraj, svoje mesto, alebo obec veľmi radi.
Vladislav Stanko (nezávislý), podnikateľ
Ako aktívny podnikateľ viem ako to v praxi funguje, nachádzame sa v trhovom hospodárstve , kde platí, že absolventi odchádzajú tam ,kde majú benefity. KSK nie je podnikateľský subjekt, môžem rokovať s firmami a najdôležitejšími podnikateľskými subjektmi o tom aby poskytovali uplatnenie a benefity pre absolventov. Je dôležité riešiť infraštruktúru a vyhľadávať nové investičné príležitosti, vytvárať nové pracovné miesta, aby naši kvalifikovaní občania nemuseli odchádzať na západ, alebo mimo SR. V rámci podnikania sa venujem mimo iného i vzdelávaniu dospelých, profesijným kvalifikáciám, dlhodobo spolupracujem so slovenskými, českými i zahraničnými univerzitami, a podľa môjho skromného názoru je nesmierne dôležité prepojovať vysoké školstvo s praxou, umožniť odborníkom z praxe prednášať na VŠ a tým vychovávať kvalitných absolventov.
Štefan Surmánek (ĽSNS), SZČO
Tak ako aj iné kraje na Slovensku aj ten náš trápi problém odchodu veľkého počtu mladých vzdelaných a ekonomicky aktívnych ľudí do iných častí Slovenska, resp. do zahraničia. Veď len za ostatných 15 rokov odišlo z našej krajiny okolo 300 000 vzdelaných ľudí. Jedným, nie však jediným riešením tohto problému je nutnosť, v spolupráci s obcami a mestami kraja ako aj za pomoci štátnych dotácií združovať finančné a materiálne zdroje a budovať nájomné byty pre mladé začínajúce a ekonomicky aktívne rodiny.
Jarmila Tkáčová (SNS), ekonómka
Bude potrebné nanovo zadefinovať študijné programy v stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja a zefektívniť ich sieť. Je potrebné stavať na odboroch pre sektory, ktoré majú potenciál rastu a tvorby pracovných miest, ako je cestovný ruch, informačné technológie, kreatívny priemysel. Bez ohľadu na zameranie školy je potrebné mladých ľudí učiť, ako podnikať, vyučovať finančnú gramotnosť, počítačové zručnosti a viesť ich k ochrane prírody.
Školstvo, ktoré udrží stredoškolákov v kraji znamená kvalitné školy s moderným programom výučby, ktorého absolventi sa bez problémov umiestnia na prestížne vysoké školy alebo sa po skončení strednej školy stanú úspešnými živnostníkmi, remeselníkmi, respektíve si nájdu dobré zamestnanie.
Rastislav Trnka (SaS, OĽaNO, KDH, NOVA a Šanca), projektový manažér
Odpolitizujeme celé školstvo, ktoré zároveň chceme rozhýbať tak, aby bolo najlepšie na Slovensku. Sľubujem modernizovať školy v našom kraji. Z úrovne Košického samosprávneho kraja je zasahované do kompetencií riaditeľa stredných škôl neprimeraným spôsobom, to sa zmení. Priame výpovede a dôkazy sa pravdepodobne objavia až po mojom prípadnom zvolení. Skôr je neprimeraný nátlak na štatutárov stredných škôl, aby podpisovali isté zmluvy. Nemám na to dôkazy, všetko mám iba z rozhovorov s riaditeľmi. A myslím si, že to ani nijako nepotvrdia, keď sa ich na to budete pýtať, z logických dôvodov. Ide skôr o to, že nie je možné, že sa niektoré nevýhodné zmluvy podpisujú, keď sa vie dopredu, že sú nevýhodné.
Poviem príklad: zmluva Dalkia Komfort na približne 100 miliónov eur bola uzatvorená na 18 rokov. Aj Najvyšší kontrolný úrad skonštatoval, že niektoré veci boli v rozpore so zákonom, a že tá zmluva je nehospodárna a neefektívna. Napriek tomu ju všetky stredné školy okrem jednej "dobrovoľne" podpísali. A keď sa pôjdete do tých škôl pýtať, možno vám mimo záznam povedia, že nie sú spokojní s tým, aké služby dodáva táto spoločnosť, v akej kvalite a za akú cenu. Niekoľkokrát som na to upozorňoval na zastupiteľstve, vždy to obrátili naopak. Že Najvyšší kontrolný úrad nevie, že nemá odborníkov a podobne. Prosto na úrade Košického samosprávneho kraja "vedia všetko najlepšie". V takom štýle mi chodia aj písomné odpovede.
Na otázky neodpovedali:
Súkromný podnikateľ Róbert Bačinský (nezávislý), ekonóm Rudolf Botka (Nový parlament), primátor Kráľovského Chlmca Karol Pataky (Mosta-Híd, SKOK – Európski liberálni demokrati), primátor Kráľovského Chlmca, predseda – občianske združenie Inštitút sociálno – ekonomických otázok Oliver Petrík (Jednota – ľavicová strana Slovenska).
Nezávislý kandidát Jozef Bobík síce na otázky odpovedal, no vo štvrtok 26. októbra sa vzdal kandidatúry v prospech Rastislava Trnku.
Zoznam kandidátov na poslancov KSK nájdete tu.
Ako na otázku odpovedali kandidáti na post predsedu Prešovského samosprávneho kraja, si môžete prečítať tu.
Autor: KOŠICE ONLINE, RÁDIO KOŠICE