Na post predsedu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) sa bude 4. novembra uchádzať jedenásť kandidátov. Každému z nich sme položili sedem rovnakých otázok, dnes vám ponúkame štvrtú z nich.
Akým spôsobom chcete docieliť, aby absolventi škôl neodchádzali z Prešovského samosprávneho kraja? A naopak, ako tu chcete prilákať mladých ľudí študovať a žiť?
František Bednár (NAJ), štatutár občianskeho združenia
Strana NAJ, ktorá ma nominovala ako kandidáta na predsedu PSK má prioritu zabezpečiť pre mladých ľudí dostupné bývanie a primeranú mzdu, ktorá umožní dôstojný život. Pokiaľ tieto dve podmienky nedokážeme splniť, Slovensko čaká demografická pohroma, kde v horizonte 30 rokov, nebude mať kto pracovať na dôchodky. Čiže bezpodmienečne tvorba pracovných miezd a podpora bývania. Pokiaľ mladí ľudia vidia, že z verejných funkcii sa na Slovensku stal len výnosný zárobkový podnik a funkcionári o problémoch mladých hovoria len pred voľbami a po tom na nich kašľú, odliv mladých ľudí bude aj naďalej pokračovať.
Ján Garaj (nezávislý), advokát
Môj program obsahuje výnimočnú myšlienku presunutia niektorého ústredného orgánu štátnej správy, alebo iného významného orgánu s celoštátnou pôsobnosťou na územie Prešovského samosprávneho kraja. Ak môžu byť Košice sídlom Národného inšpektorátu práce a Ústavného súdu, a Banská Bystrica sídlom Finančného riaditeľstva, prečo by Prešov nemohol byť sídlom aspoň jedeného z niektorých iných, významovo podobných inštitúcií?
Tento krok by v prvom rade priniesol desiatky až stovky pracovných miest, a to najmä v kvalifikovaných pozíciách, takže naše vyštudované deti by nemuseli kvôli kariére odchádzať do Bratislavy alebo Košíc, ale mohli by sa usadiť doma. Zvýšil by sa kredit Prešovského kraja v rámci Slovenska, pretože by z neho vychádzali dôležité rozhodnutia s celoslovenskou pôsobnosťou. Presun takého orgánu z Bratislavy do Prešova by mal okrem iného aj celoslovensky pozitívny protikorupčný a protiklientelistický efekt.
Pavol Gašper (nezávislý), manažér
Je potrebné ukázať mladým ľuďom, že je v prvom rade potrebné, aby ovládali niečo, z čoho sa dá žiť. Manažmentom sa stačí zaoberať, keď sa im začne rozbiehať ich firma. Ak niekto vyštuduje manažment a ekonomiku, ale neovláda žiadnu profesiu, ťažko bude úspešný. Stredoškoláci musia mať dostatočné znalosti o tom, ako má fungovať firma. Musia vedieť, ako sa založí firma, musia mať základnú gramotnosť v oblasti odvodov, daní, BOZP, zamestnávaní a účtovníctva. Nie každý bude mať firmu, ale treba poznať princípy zodpovedného riadenia firmy. Treba otvoriť atraktívne študijné odbory, v ktorých sa dá podnikať a nebyť novodobým otrokom u zahraničného investora, ktorý dostal daňové prázdniny, aby nás vyžmýkal ešte viac.
Andrej Gmitter (nezávislý), obchodný riaditeľ
Určite je potrebné zatraktívniť ponuku stredných škôl. Zatraktívniť a zaviesť nové študijné odbory, po ktorých je v súčasnosti obrovský dopyt. Školy musia reagovať na potreby trhu, teda zamestnávateľov. Zároveň sú dôležité aj nové pracovné miesta, ktoré predpokladám by najskôr mohli vzniknúť pri oživení cestovného ruchu, v tejto oblasti máme najväčší potenciál. Predsa Domaša, Vysoké Tatry a mestá s kultúrnymi pamiatkami by mali patriť medzi najnavštevovanejšie oblasti Slovenska, len tomu tak zatiaľ nie je. Určite k nám veľké automobilky v dohľadnej dobe nezavítajú a dobudovanie diaľnice nevyzerá tiež optimisticky. Preto chcem sústrediť pozornosť na to, čo je reálne a možné. Inšpiráciou sú určite Český Krumlov, Lipno a podobne v susedných Čechách.
Peter Chudík (Smer-SD), predseda PSK
Dotkli sme sa otázky, ktorá nesúvisí len s voľbami do orgánov VÚC. Ako kraj môžeme ovplyvniť mnohé veci, ale geografiu, demografiu či historické dedičstvo zmeniť nemôžeme. Napriek tomu by som vám odporučil pozrieť si fotky Prešovského kraja napríklad spred desiatich rokov a porovnať ich so súčasnosťou. Nemali sme ľahkú štartovaciu pozíciu, no napriek tomu sme dokázali zabezpečiť rozvoj a rast aj počas finančnej krízy. Teraz sme sa veľmi dobre pripravili na to, aby sme mali dostatok prostriedkov na financovanie rozvoja aj po tom, čo už Slovensko nebude prijímateľom eurofondov. Budeme schopní lacno a efektívne financovať rozvojové projekty a to je dôvod na to, aby tu ľudia nielen ostávali žiť, ale sem prichádzali aj pracovať a študovať.
Milan Majerský (KDH, SaS, OĽaNO a NOVA), primátor Levoče
Chcem podporovať študijné odbory, ktoré sú v dnešnej dobe žiaduce a dávajú záruku uplatnenia sa na trhu práce. To súvisí s dostatočnými pracovnými príležitosťami a prepojením škôl s praxou v úspešných firmách, aby absolventi mali kvalitné remeslo vo svojich rukách a mohli ostať doma, založiť si rodinu a neodchádzať za prácou na západ.
Eduard Markovič (nezávislý), SZČO
Školy musia vyučovať žiakov tak, aby boli pripravení jednak po pracovnej, odbornej spôsobilosti zapojiť sa do pracovného procesu, aby boli po ukončení strednej školy pripravení na samostatný rodinný život, pre život v kraji. Potrebujeme študijné odbory: základné remeslá, autoopravár, autoelektronik a pod., čo vidíme v rozvinutom automobilovom priemysle na Slovensku, kde nám chýbajú uvedené odborné profesie. Hlavným bodom vyriešenia nezamestnanosti a príjmu peňazí je v našom školstve to, že školy vrátane ministerstva nemajú žiadnu zodpovednosť v zákone, aby vyučovali deti k základným zručnostiam, vážiť si národné hodnoty, tradície, poznať dejiny slovenského národa, geografické poznanie, vzťah k prírode a pod.
Musíme optimalizovať sieť stredných škôl VÚC, ale v konečnom dôsledku to prinesie finančné prostriedky pre odbory. Najväčším problémom tejto témy sú peniaze, resp. financovanie a následná úroveň stredných odborných škôl. Väčšina z nich je totiž na nemodernej, neaktuálnej úrovni, čo pôsobí domotivujúco na rodičov detí, aby ich do takejto školy umiestnili. Nie je správne, aby školy dostávali príspevky na počet žiakov. Je potrebné zrealizovať spoluprácu medzi štátom, samosprávou, odbornými školami a napríklad medzi miestnymi firmami. Dochádzalo by k rovnomernému prerozdeľovaniu finančných nákladov potrebných pre kvalitné, odborné vzdelávanie s nadobudnutím adekvátnej praxe v danom odbore.
Jozef Mihalčin (ĽSNS), podnikateľ
Naštartovať základný rezort, ktorého produkty potrebuje každý z nás, tzn. potraviny. Školstvo je potrebné prispôsobiť potrebám trhu práce. Mladí ľudia musia nájsť uplatnenie v odbore ktorý študujú, v našom kraji. Školstvo musí byť nastavené tak, aby reflektovalo potreby trhu práce. Nemôžu sa produkovať iba absolventi vysokých škôl, ktorí sú nepoužiteľní na trhu práce, treba obnoviť stredné odborné školy a učňovské školstvo.
František Oľha (Šanca), pedagóg
Mladý človek na svoj osobnostný rozvoj potrebuje v prvom rade prácu, ale dôležité sú aj kultúrne a spoločenské aktivity a šport. V každej z týchto oblastí má Prešovský kraj obrovské nedostatky. Oblasť športu je pre mňa, ako prezidenta Krajského zväzu hádzanej a dlhoročného sponzora mládežníckych športových klubov od bežeckého lyžovania, krasokorčuľovania až po hádzanú, srdcovou záležitosťou a prioritou, kde budem presadzovať navýšenie rozpočtu a úplne transparentné prideľovanie prostriedkov cez nové granty. Taktiež v oblasti kultúry budem presadzovať zmenu a posilnenie transparentnosti financovania s posilnením grantových schém pre obce a menšie regióny na rozvoj regionálnej kultúry mládeže.
Čo sa týka práce, bude mojou prioritou dosiahnuť tlakom na vládu zmenu, aby v kraji z „fondu na podporu sťahovania za prácou" sme vedeli investične priamo podporiť domáce a už existujúce firmy, lebo je to rýchlejšie a efektívnejšie riešenie, dať prácu doma, ako 2 x platiť. Prvýkrát stimuly na nové firmy na západe a potom ešte aj na cestovanie za prácou. Veď keď existuje „rezerva" v stovkách miliónov eur, tak ich predsa investujme do regiónu. A to, že vláda svojou nerozumnou politikou koncentrácie práce v regiónoch na západe Slovenska, nedokáže zabezpečiť pre investorov, ktorým z našich daní prispela na tieto projekty, nových zamestnancov, predsa neznamená, že z našich daní nám nedá nič na rozvoj kraja, a ešte nám vysťahuje aj posledné zvyšky kvalifikovaných mladých ľudí na západ.