Kto sa stane primátorom mesta Lipany?

VýchodArchívKomunálne voľby 2018

O hlasy voličov zabojujú traja kandidáti.

Vladimír Jánošík, Ing., 52 rokov (SMER - sociálna demokracia, Slovenská národná strana)

1.Aké je podľa Vás najväčšie negatívum mesta? Ako by ste ho chceli riešiť?

„Najväčším negatívom je neprispôsobenie sa niektorých občanov možnostiam, ktoré naše pekné mesto ponúka. V prvom rade budem hľadať možnosti zamestnať týchto ľudí.“

2. Čo by ste za prvých sto dní vo funkcii chceli dosiahnuť?

„Ak si ma občania zvolia za primátora mesta, tak by som prvých sto dní využil na aktualizáciu Programu rozvoja mesta, ktorý je síce schválený do roku 2023, avšak podľa požiadaviek aj nových poslancov bude možné ho dopĺňať a určovať si nové priority.“

3. Čo je pre Vás z pohľadu najbližších štyroch rokov top investičnou prioritou, ktorú by ste v meste chceli rozbehnúť?

„Top prioritou je rekonštrukcia centra mesta s ohľadom na klimatické zmeny, vrátane riešenia statickej dopravy.“

4. Ako by ste zlepšili otázku rozvoja mesta?

„Rozvoj nášho mesta je nastavený na rozvoj cestovného ruchu. Výraznou  mierou k tomu prispeje aj výstavba akvaparku.“

5. Akým spôsobom sa chcete zamerať na riešenie problematiky neprispôsobivých obyvateľov v meste?

„V prvom rade je potrebné zapojiť takýchto občanov do pracovného procesu. Máme výhodu i nevýhodu, že patríme do takzvaných nízko rozvinutých okresov. Takže máme aj iné možnosti oproti iným okresom tomu napomôcť.“

6. Ako by ste chceli pritiahnuť do mesta viac pracovných príležitostí?

„Už teraz prebiehajú rokovania s fínskym investorom o výstavbe závodu v priemyselnom parku. Myslím si, že sme na dobrej ceste vytvoriť nové pracovné príležitosti.“

7. Ako plánujete zlepšiť dopravnú infraštruktúru mesta?

„Hlavným problémom je statická doprava hlavne v centre. S projekčnými prácami na ich riešenie sme už začali.“

8. Pomenujte tri najpálčivejšie oblasti v meste, ktoré si podľa vášho názoru vyžadujú nutný zásah kompetentných. Akou formou by ste v prípade zvolenia chceli presadiť ich riešenie?

„V prvom rade je potrebné zlepšiť služby Slovenskej pošty v Lipanoch a modernizovať železničnú stanicu, a tak potrebujeme zásah Ministerstva dopravy, pod ktorú Slovenská Pošta a ŽSR patria. V poslednom rade rekonštruovať  budovu Polície Slovenskej republiky, a tak potrebujeme jednať s Ministerstvom vnútra.“

9. Koľko svetových jazykov ovládate? Budete ako primátor mesta potrebovať pri návšteve zo zahraničia služby tlmočníka?

„Ovládam anglický jazyk. Ale priznám sa, že pri dôležitých rokovaniach využívam aj služby tlmočníka.“


 

Jozef Kanuščák, 44 rokov (Sloboda a Solidarita, OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), NOVA, SME RODINA – Boris Kollár, Šanca, SPOLU – občianska demokracia, Progresívne Slovensko)

1. Aké je podľa Vás najväčšie negatívum mesta? Ako by ste ho chceli riešiť?

„Negatíva nášho mesta sú totožné s tým, čo trápi celú spoločnosť. Neriešia sa efektívne závažné veci, ale riešia sa prevažne len také, z ktorých má osoh pár ľudí. Korupcia, rodinkárstvo, neefektívne nakladanie s financiami má za následok, že chýbajú zdroje na väčší a rýchlejší rozvoj mesta, ale hlavne na stúpajúcu zadlženosť mesta. Ako to chcem riešiť? Odbúrať korupciu, zabezpečiť transparentnosť pri všetkých zákazkách, ale zároveň čím viac zapájať firmy z okolia a byť im vo všetkom nápomocný. Mesto urobiť čím viac sebestačné pri údržbe a obnove, čo sa dá docieliť naozaj fungujúcimi technickými službami a vybudovaním sociálneho podniku so širokým zameraním.“

2. Čo by ste za prvých sto dní vo funkcii chceli dosiahnuť?

„Keď idete niečo budovať, tak je veľmi dôležitá prvotná príprava terénu. Preto je nepochybne potrebná kontrola všetkého, čo je v meste rozbehnuté alebo pripravované. Tento krok určite nechcem podceniť, ale zároveň tomu budem venovať len nevyhnutne potrebné množstvo času. Podobné kroky a skúseností z iných miest dokazujú, že takýmto spôsobom sa dajú ušetriť nemalé finančné prostriedky, ktoré vieme použiť efektívnejšie a účelnejšie. Súčasne chcem hneď od začiatku pracovať na sebestačnosti mesta už spomínaným rozbehnutím sociálneho podniku a technických služieb. Pomocou týchto podnikov chcem rozbehnúť aj obnovu našich lesov či zásobovanie školských jedální vlastnou zeleninou. Chcem si prejsť fungovanie a potreby úradu, polikliniky, škôl a škôlok a hľadať prípadné riešenia pomoci a spolupráce. Netreba zaspať ani pri hľadaní nových investorov a rozvinúť spoluprácu so súčasnými zamestnávateľmi. V neposlednom rade však treba začať riešiť aj problém, ktorý sa tu nerieši niekoľko rokov, a to problém s rómskou, minoritnou skupinou, ale zároveň rozbehnem prešetrenie a nápravu zmiznutých pozemkov v okolí nášho mesta, čo už mám dohodnuté s poslancom Národnej rady Slovenskej republiky, ktorý je do tejto problematiky zasvätený.“

3. Čo je pre Vás z pohľadu najbližších štyroch rokov top investičnou prioritou, ktorú by ste v meste chceli rozbehnúť?

„Obrovský problém, ktorý trápi už snáď všetky mestá, je doprava a parkovanie. Tento problém sa netýka len tých, ktorí denne jazdia autom. Stále sa zhusťujúca doprava zasahuje do kvality života každému. Je nevyhnutné riešiť problém parkovania v meste, ale hlavne začať s návrhom a projektovaním obchvatu Lipian, ktorý bude čochvíľa nevyhnutný. Starých plánov sa už držať nedá, ale existuje nové riešenie, ktorému by som sa chcel venovať od začiatku.“

4. Ako by ste zlepšili otázku rozvoja mesta?

„Vyriešením dopravy sa mesto stane pokojnejším a kvalitnejším pre život. Budem sa zaoberať aj prípravou nových plôch na bytovú výstavbu, pričom je potrebné uvažovať v novovybudovaných lokalitách aj so zdravotníckym a obchodným strediskom či škôlkou. Naše mesto sa vďaka vybudovaniu Aquaparku stáva aj turistickým, a preto bude mesto nápomocné aj pri budovaní turistických a cyklistických chodníkov, pomoci občanom s ich podnikateľskými plánmi v oblasti rozvoja turizmu či agroturistiky. Pri tomto rozvoji je však veľmi potrebná spolupráca aj s okolitými obcami.“

5. Akým spôsobom sa chcete zamerať na riešenie problematiky neprispôsobivých obyvateľov v meste?

„Pri riešení tohto problému je veľmi dôležité poznať aj zmýšľanie a spôsob života tejto komunity. Ak by som mal v tomto úplne voľnú ruku, tak by som zaviedol aspoň niečo z navrhovaných riešení, ktoré má pripravené strana Sloboda a Solidarita. V rámci súčasných možností by som sa zameral hlavne na to, že ak máme všetci rovnaké práva, tak musíme mať a dodržiavať všetci aj rovnaké povinnosti. Nemôžeme tolerovať výtržnosti a neporiadok. Musíme sa však najviac zamerať na ich mládež, aby sme ich podľa možností menili z neprispôsobivých. Treba dbať na plnenie školskej dochádzky a motivovať ľudí, ktorí sú ochotní s nimi pracovať a viesť ich správnym smerom. Poznám však aj mnoho dospelých z tejto komunity, ktorí sa snažia o zmenu, ale majú problém nájsť si prácu. Aj to sa dá vyriešiť vybudovaním sociálneho podniku. Budú nám môcť dokázať, ako veľmi vážne to s prácou myslia a my budeme podľa toho k ním pristupovať. V rámci sociálneho podniku budeme tých šikovných oproti ostatným zvýhodňovať, aby sme motivovali aj ten zvyšok.“

6. Ako by ste chceli pritiahnuť do mesta viac pracovných príležitostí?

„Každý investor, ktorý by k nám priniesol dlhodobé a dobre finančne ohodnotené pracovné miesta, bude vítaný a mesto mu bude vo všetkom nápomocné. Takýchto investorov k nám budeme pozývať a rokovať s nimi. V poslednom období sa začína objavovať situácia, že v niektorých odvetviach je dopyt po pracovnej sile. Práve príchodom nových investorov by sa tento dopyt stupňoval, čo by malo za následok nárast miezd zamestnancov a zvyšovanie životnej úrovne. Najväčší problém je so zamestnaním dlhodobo nezamestnaných a znevýhodnených ľudí. Tento problém si však musíme vyriešiť sami, a to práve vybudovaním sociálneho podniku.“

7. Ako plánujete zlepšiť dopravnú infraštruktúru mesta?

„Riešenie tohto problému som už spomínal a rozobral. Naozaj si treba uvedomiť, že začať riešiť nutnosť obchvatu nášho mesta bolo potrebné už včera. Je to beh na veľmi dlhú trať, ale treba s tým začať hneď, lebo každé odkladanie sa nám za pár rokov vypomstí.“

8. Pomenujte tri najpálčivejšie oblasti v meste, ktoré si podľa vášho názoru vyžadujú nutný zásah kompetentných. Akou formou by ste v prípade zvolenia chceli presadiť ich riešenie?

„Sebestačnosť mesta v údržbe a službách. Riešenie? Práve vytvorením sociálneho podniku a funkčných technických služieb. Popritom by sa spustil aj projekt služby občanom, kde by si vedeli objednať službu – pomoc okolo domu a záhrady, čo mnohí v dnešnej dobe veľmi ocenia.

Korupcia a nehospodárne nakladanie s financiami. A riešenie? Korupcia cezo mňa neprejde, čo som už neraz dokázal a hospodárne nakladanie s financiami je mi blízke. Život ma naučil vážiť si každú prácu a dokázať viackrát v ruke obracať každú mincu.

Nezamestnanosť a nízke mzdy. Riešenie? Spolupráca a diskusie so zamestnávateľmi a novými investormi.

Parkovanie v meste - vybudovaním záchytného parkoviska.“

9. Koľko svetových jazykov ovládate? Budete ako primátor mesta potrebovať pri návšteve zo zahraničia služby tlmočníka?

„Pri návštevách z našich partnerských miest z Poľska alebo Českej republiky si poradím sám, ale pri ostatných návštevách určite radšej využijem službu tlmočníka.“


 

 

Miloš Kožuško, Ing., 43 rokov (Slovenská konzervatívna strana)

1. Aké je podľa Vás najväčšie negatívum mesta? Ako by ste ho chceli riešiť?

„Za najväčšie negatívum mesta považujem narastajúcu zadĺženosť (približne 2,8 miliónov eur) pri historicky najvyšších príjmoch z podielových daní a nehospodárnom nakladaní s majetkom mesta (napríklad mesto predalo lukratívne pozemky v intraviláne výrazne pod trhovú cenu). Riešenie vidím v prijatí nových pravidiel pri predaji majetku mesta, ako aj dôslednejšom posudzovaní finančných výdavkov.“

2. Čo by ste za prvých sto dní vo funkcii chceli dosiahnuť?

„Za prvých sto dní vo funkcii by som chcel hlavne zastabilizovať finančnú situáciu a zlepšiť spoluprácu vedenia a mestského zastupiteľstva, napríklad pravidelnými pracovnými stretnutiami.“

3. Čo je pre Vás z pohľadu najbližších štyroch rokov top investičnou prioritou, ktorú by ste v meste chceli rozbehnúť?

„Investičnou prioritou z môjho pohľadu je príprava ďalších lokalít na individuálnu bytovú výstavbu ako som sa zmienil aj v jednom z mojich úvodníkov, aby sme pritiahli, respektíve udržali mladé rodiny v meste, a tak zabezpečili jeho ďalší rozvoj, ďalej je to rekonštrukcia centra mesta s riešením statickej, ako aj dynamickej dopravy s ohľadom na predpokladaný nárast v súvislosti s plánovaným otvorením akvaparku.“

4. Ako by ste zlepšili otázku rozvoja mesta?

„Oblasti, ktoré chcem v meste rozvíjať, je viacero, či už je to oblasť bývania, dopravy, zamestnanosti, zdravotníctva, školstva, športu, kultúrneho vyžitia a tak ďalej.“

5. Akým spôsobom sa chcete zamerať na riešenie problematiky neprispôsobivých obyvateľov v meste?

„Riešenie problematiky neprispôsobivých obyvateľov v meste by som videl vo vytvorení podmienok, kde by snaživí občania z marginalizovanej skupiny boli na tom výrazne lepšie ako tí, ktorí iba zneužívajú doterajší systém.“

6. Ako by ste chceli pritiahnuť do mesta viac pracovných príležitostí?

„Zlepšenie situácie na trhu práce vidím hlavne v spolupráci s Vyšším územným celkom, miestnymi firmami, prípadne aj na medzinárodnej úrovni.“

7. Ako plánujete zlepšiť dopravnú infraštruktúru mesta?

„Zlepšiť dopravnú infraštruktúru mesta navrhujem vybudovaním záchytných parkovísk, aby nám vodiči neparkovali v centre mesta. Taktiež je potrebné zrekonštruovať a dobudovať sieť miestnych komunikácií.“

8. Pomenujte tri najpálčivejšie oblasti v meste, ktoré si podľa vášho názoru vyžadujú nutný zásah kompetentných. Akou formou by ste v prípade zvolenia chceli presadiť ich riešenie?

„Za jednu z najpálčivejších otázok, ktorej sa zatiaľ vedenie mesta ani zastupiteľstvo nevenovalo, považujem negatívne dopady nárastu cestovného ruchu v súvislosti s predpokladaným otvorením akvaparku. V skutočnosti prínos z nárastu cestovného ruchu bude mať len pár percent obyvateľov, ktorí už teraz majú vybudované ubytovacie a reštauračné zariadenia, kým väčšine občanov kvalita života s nárastom pohybu turistov klesne (napríklad parkovanie, zvýšený hluk).

Ďalšou oblasťou, ktorú by som chcel zlepšiť, je príprava investičných akcií (napríklad príprava lokality na IBV, príprava úpravy centra mesta s vybudovaním priľahlých parkovísk).

V neposlednom rade sa musíme zamyslieť nad momentálnou situáciou v mestských lesoch, kde z môjho pohľadu prebieha nadmerná a chaotická ťažba pri minimálnej obnove lesa. V prípade môjho zvolenia by som znížil ťažbu na minimum. Osobne by som sa podieľal na kontrole porastov a podľa mňa neadekvátne použité finančné prostriedky ako napríklad na kúpu zametacieho auta (približne 200-tisíc eur) použil na nákup sadeníc a obnovu lesných porastov.“

9. Koľko svetových jazykov ovládate? Budete ako primátor mesta potrebovať pri návšteve zo zahraničia služby tlmočníka?

„Ovládam angličtinu na takzvanej cestovateľskej úrovni, to znamená, že nemám problém cestovať do cudziny a využívať bežné služby od ubytovania, dopravy a bežných situácií, na pracovné jednanie by som však určite využil služby tlmočníka.“

 

Všetkých kandidátov sme oslovili prostredníctvom kontaktov, voľne dostupných na internete. Položili sme im rovnaké otázky a na vyplnenie mali rovnako dlhý čas.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

 

Komentáre