Lekár o kubánskom lieku: Nie je to všeliek, ale je to dobrý liek

VýchodSpravodajstvo

V metropole Šariša zabral u ôsmich pacientov.

Liek Heberprot, ktorý Slovensko získalo v rámci deblokácie kubánskeho dlhu, vyliečil už prvých pacientov. Najväčšiu úspešnosť lieku na diabetickú nohu zaznamenali v Prešove, kde podstúpilo liečbu už 14 pacientov. Z toho ôsmi sa vyliečili úplne, ďalší šiesti sú buď v procese liečby alebo s ňou začnú v pondelok 9. októbra.

„Podobný liek sme nepoužívali, ale diabetickú nohu liečime stále. Len tá liečba sa mení podľa toho, aké sú možnosti. No a toto je jedna z terapií, ktorá je modernejšia a myslím si, že je to dobrý liek. Nie všeliek, ale dobrý liek,“ uviedol primár oddelenia cievnej chirurgie Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove Pavol Kováč.

Ako dodal, pri liečení pacientov nezaznamenali žiadne komplikácie. I keď samozrejme liek u niektorých z nich vyvolal vedľajšie účinky. Išlo skôr o bežné reakcie.

„V dvoch prípadoch to bola triaška, jeden pacient mal zimnicu po jednom podaní. Ale každého pacienta týždeň hospitalizujeme u nás, čiže ho otestujeme troma dávkami, a potom, keď vidíme, že je schopný liečbu znášať, tak ide do ambulantnej liečby. Potom už títo pacienti takéto ťažkosti nemajú,“ upresnil Kováč.

Foto
Prešovský lekár Marián Leško hovorí, že po aplikácii Heberprotu sa defekt úplne uzavrie alebo sa zmenší

Kto môže liečbu podstúpiť?

Výsledky podľa prešovských lekárov vidieť už po šiestich až ôsmich týždňoch od začatia podávania lieku. Vhodní kandidáti sú vraj takí diabetici, ktorí nemajú defekt s veľmi výraznou infekciou. Ako podotkol primár cievnej chirurgie, pacient by mal byť najprv vyšetrený cievnym lekárom v mieste bydliska.

Naopak, nemal by to byť pacient, ktorý má choré obličky alebo prekonal nejaké zhubné ochorenie. Takisto nevhodný kandidát na liečbu Heberprotom je pacient s trojmesačnou anamnézou nejakého kardiovaskulárneho ochorenia.

Liečení pacienti v metropole Šariša mali väčšinou ranu vo veľkosti do 40 centimetrov štvorcových. Jeden z nich liečbu dobrovoľne prerušil.

„Jeden z liečených pacientov po troch aplikáciách tohto lieku povedal, že už nechce pokračovať. Sám sa tak rozhodol, že nechce pokračovať,“ prezradil kubánsky lekár Eberto Carrazana, ktorý dohliadala na aplikáciu lieku v prešovskej nemocnici.

Ďalší dvaja kubánski experti sú v Bratislave a v Ľubochni, v každej nemocnici je teda jeden z nich. Podľa Carrazana sú vo fakultnej nemocnici v Prešove zaškolení už traja lekári, ktorí vedia perfektne aplikovať spomínaný liek.

Foto
Kubánsky lekár Eberto Carrazana, ktorý dohliadala na aplikáciu lieku vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove

Do nemocnice trikrát týždenne

Liečbu Heberprotom podstúpi od pondelka aj 71-ročný Cyril Bogdan z Hertníka (okres Bardejov), ktorý trpí diabetickou nohou už desať rokov. Najprv mu odrezali prsty, potom sa mu rana zapálila. V Bardejove mu časť defektu odstránili, teraz ho čaká liečba v Prešove.

„Dneska som tu už štvrtýkrát, lebo mi to liečili. Zapálené to už teraz nie je, takže to už môže vyliečiť injekcia. Predtým, keď to bolo zapálené, tak to bolelo, teraz už to nebolí,“ povedal adept na liečbu kubánskym liekom.

Ako dodal, verí, že bude liečba úspešná. Doma má totiž 64-árovú záhradu, takže má čo robiť. S boľavou nohou by to však možné nebolo.

„Pacient tu bude dochádzať trikrát do týždňa, a to v pondelok, stredu a piatok, na aplikáciu lieku do rany. Buď sa defekt úplne uzavrie alebo sa natoľko zmenší, že nevyžaduje ďalšie aplikácie tohto rastového faktoru do rany. Do ôsmich týždňoch by sa to ale malo uzavrieť,“ vysvetlil lekár oddelenia cievnej chirurgie Marián Leško.

Primár oddelenia ho doplnil, že aj napriek úspešnosti liečby Heberprotom, môže dôjsť k obnoveniu rany. Na záver dodal, že Slovensko získalo od kubánskej vlády 7000 balení lieku na diabetickú nohu. Každá nemocnica zatiaľ obdržala tisíc balení. Podľa odborníkov trpí u nás na cukrovku zhruba 550-tisíc ľudí. Z toho päť percent je postihnutých diabetickou nohou.

 

Autorka: LEA HEILOVÁ

Komentáre