Hľadajú hlavne strechu nad hlavou a teplo.
S príchodom chladnejšieho počasia stúpa aj záujem ľudí bez domova o dočasné ubytovanie. Najčastejšie hľadajú strechu nad hlavou a teplo. V metropole východu môžu využiť napríklad služby Arcidiecéznej charity Košice.
„Ľudia bez vlastného domova môžu pomoc a útočisko či dočasný domov a prístrešie nájsť aj v rámci služieb Arcidiecéznej charity Košice, a to konkrétne v Charitnom dome sv. Alžbety na Bosákovej ulici, kde poskytujeme útulok a nocľaháreň. Okrem toho služby poskytujeme aj na Fialkovej ulici, kde sa nachádza útulok Emauzy. Matky s deťmi, ktoré sa ocitli v krízovej situácii alebo bez vlastného domova, nájdu pomoc v Krízovom centre pre matky s deťmi, ktoré sa nachádza na Poľnej ulici v Košickej Novej Vsi,“ uviedla Silvia Hrabčáková z Arcidiecéznej charity Košice.
Služby krízovej intervencie sú však aktuálne naplnené. Arcidiecézna charita preto z kapacitných dôvodov neprijíma nové žiadosti, všetky však eviduje.
Ľudia v ťažkých životných situáciách sa môžu obrátiť aj na organizáciu Oáza – nádej pre nový život.
„Tých najbiednejších, ktorí sú na ulici aj pod vplyvom alkoholu, aj týchto zbierame. Dávame ich do tzv. hangáru, kde môžeme prijať 30, možno aj 50 a viac ľudí. Tie podmienky sú také, že sprcha, toaleta, šaty, a zároveň teplo a jedlo. S tými, s ktorými sa dá pracovať, tak vybavujeme potom ďalšie veci, občianske preukazy a ošetrenie u lekárov, ktoré potrebujú,“ vysvetlil rímskokatolícky kňaz a riaditeľ zariadenia Peter Gombita.
Organizácia spolupracuje s mestom, krajom, políciou aj nemocnicami.