Ódor, Yar a Karvašová boli zvolení za podpredsedov výborov

EurópaSpravodajstvo

Aktualizované 13.06 hod.

Podpredsedom Výboru pre hospodárske a menové veci (ECON) v Európskom parlamente (EP) sa v utorok (23.7.) stal Ľudovít Ódor. Zvolený bol bez protikandidáta. Europoslanci si počas ustanovujúcej schôdze výboru EP zvolili svoje predsedníctvo, ktoré sa skladá z predsedu a štyroch podpredsedov. Vo funkcii budú dva a pol roka a následne do nej môžu byť opäť zvolení.

Vo výbore ECON je aktuálne 60 europoslancov, a o jeho zložení a počte členov rozhodli európski zákonodarcovia na ustanovujúcej schôdzi v Štrasburgu predošlý týždeň. Ide o jeden z 20 stálych výborov EP a jeho cieľom je regulácia finančných služieb, voľný pohyb kapitálu a platieb, daňové politiky a politiky hospodárskej súťaže, dohľad nad Európskou centrálnou bankou (ECB) a medzinárodným finančným systémom.

„Chcel by som sa, v prvom rade, a opakovane, poďakovať občanom Slovenska, ktorí ma do EP poslali so silným mandátom. Svojim kolegom z Obnovme Európu (RE), ktorí ma navrhli do funkcie tohto výboru a jeho členom zo všetkých politických skupín, ktorí mi vyjadrili podporu,“ vyjadril sa Ódor.

Foto
Ľudovít Ódor bol zvolený bez protikandidáta / TASR

Zamerať sa chce na témy celkovej konkurencieschopnosti EÚ, vytvorenia funkčnej únie kapitálových trhov, otázok digitálneho eura či ochrany citlivých finančných osobných údajov.

„Verím, že toto úsilie môžem podporiť aj prácou koordinátora RE v Podvýbore pre daňové otázky (FISC). Pretože chápem, že hľadanie prienikov najmä s inými politickými skupinami a hľadanie niekedy nevyhnutných kompromisov môže priniesť pre všetkých najlepší výsledok,“ dodal Ódor.

Ódor je tiež členom v Podvýbore pre daňové veci (FISC) a náhradníkom vo Výbore pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa (IMCO). V eurovoľbách bol na čele kandidátky Progresívneho Slovenska a v hlasovaní získal najvyšší počet hlasov zo všetkých slovenských kandidátov, a to takmer 300-tisíc. V roku 2023 vstúpil do politiky a stal sa premiérom Slovenska počas úradníckej vlády exprezidentky Zuzany Čaputove. Predtým pôsobil ako hlavný ekonóm Ministerstva financií SR a riaditeľ Inštitútu finančnej politiky, následne v Národnej banke Slovenska a od roku 2018 ako jej viceguvernér.

Výbory majú za úlohu vypracovať, meniť a prijímať legislatívne návrhy a iniciatívne správy. Berú do úvahy aj návrhy Európskej komisie a Rady EÚ a v prípade potreby vypracúvajú správy, ktoré sa prezdentujú plénu. Kľúčovú úlohu majú zohrať aj pri vypočutiach dezignovaných eurokomisárov. Ich prácu koordinuje Konferencia predsedov výborov.

Foto
Europoslankyňa Luciu Yar získala 28 hlasov z 39 / TASR

Europoslankyňa Luciu Yar bola zas zvolená za podpredsedníčku Výboru pre rozpočet (BUDG) Európskeho parlamentu (EP). Z 39 hlasov získala 28, k zvoleniu jej stačilo 21. V pondelok (22.7.) bola tiež vybraná ako koordinátorka tohto výboru za frakciu Obnovme Európu.

„Kumuláciou týchto dvoch funkcií v tomto vplyvnom výbore budem mať priamy a výrazný dosah na formovanie politík a pozícií k európskemu rozpočtu. Len pre lepšiu predstavivosť, pre tento rok sú záväzky rozpočtu EÚ na úrovni 190 miliárd eur a príjmy presahujú 142 miliárd eur. Cítim preto veľkú zodpovednosť,“ uviedla Lucia Yar.

Presadiť chce viac priamych peňazí do regiónov, ale aj lepšie zabezpečenie obrany Európy a Slovenska, či podporu žien.

Výbor BUDG má na starosti aj Plán obnovy či Mechanizmus podmienenosti eurofondov dodržiavaním zásad právneho štátu, ktoré sú pre Slovensko kľúčové.

„Mojimi partnermi preto budú prirodzene eurokomisári a eurokomisárky, predsedajúca krajina v Rade EÚ, členské krajiny a všetky ostatné inštitúcie Únie, ktoré sa rovnako spolupodieľajú na EÚ rozpočte. Teším sa na túto prácu,“ dodala Yar po zvolení.

Vo Výbore pre rozpočet pôsobí spolu 40 členov. BUDG je zodpovedný za otázky týkajúce sa rozpočtu EÚ a viacročného finančného rámca. Keďže EÚ čoskoro začne rokovať o svojom ďalšom dlhodobom rozpočte na obdobie rokov 2028 až 2034, výbor bude v centre pozornosti.

Lucia Yar pôsobí aj vo Výbore pre práva žien a rodovú rovnosť (FEMM) a ako náhradníčka aj vo Výbore pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) a Výbore pre zahraničné veci (AFET). Vo voľbách do EP kandidovala za Progresívne Slovensko (PS) a získala takmer 17-tisíc hlasov. Od roku 2017 bola editorkou a neskôr šéfredaktorkou portálu Euractiv Slovensko, ktorý je zameraný na Európsku úniu.

Foto
Karvašová bude tiež pôsobiť ako náhradníčka vo Výbore pre medzinárodný obchod (INTA) a vo Výbore pre ústavné záležitosti (AFCO) / TASR

Za podpredsedníčku Výboru pre regionálny rozvoj (REGI) v Európskom parlamente (EP) bola dnes zvolená Ľubica Karvašová, pre ktorú je najväčšou prioritou podpora rozvoja regiónov a podpora Ukrajiny. Dodala tiež, že je veľmi dôležité hľadať spôsoby, ako vďaka tomu dopomôcť aj východnému Slovensku.

„O regiónoch sa zatiaľ v rámci tejto témy veľmi málo hovorí aj na európskej úrovni a o ich potenciáli priniesť ďalší rozvoj pre EÚ,“ vyjadril sa Karvašová, ktorá v júnových eurovoľbách získala vyše 65-tisíc hlasov.

Karvašová bude tiež pôsobiť ako náhradníčka vo Výbore pre medzinárodný obchod (INTA) a vo Výbore pre ústavné záležitosti (AFCO).

„Ide o často podceňovaný výbor, ktorý je najbližších päť rokov dôležitý pre reformu Únie. Tá je naviazaná v súčasnosti na ďalšie rozširovanie EÚ a ďalší vývoj v súvislosti s integráciou Ukrajiny,“ priblížila slovenská europoslankyňa.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre