Macejko je Kanaďan, namiesto medu sa občerstvuje ionťákmi

KošiceArchívMS 2019

Korčuľuje na ľade, pobehuje pred halou a na tribúnach vystrája rozličné figliarske kúsky. Maskot Macejko budí pozornosť, všade kam príde. Ľudia sa s ním fotia a snažia sa k nemu prihovoriť. Huňatý medveď však mlčí.

Foto
Maskot Macejko sa stará o zábavu v Steel aréne / KOŠICE ONLINE

„Nikdy nehovorí. Nemôže hovoriť, ale môže komunikovať gestami a pohybmi. Vďaka tomu sa môžeme sťahovať z krajiny do krajiny a nemáme s tým problémy,“ vysvetľuje manažér maskotov Pierre-Luc Demers.

O maskotov na hokejových šampionátoch sa už od roku 2008 stará firma z kanadského Quebecu. Tá kostýmy šije a venuje sa aj tréningu animátorov, ktorí zabávajú ľudí v koži maskotov.

"Naša firma sa špecializuje na navrhovanie a výrobu kostýmov pre maskotov. Vyrábame ich z takých materiálov, v ktorých sa dobre pohybuje. Zároveň máme dobrých animátorov, ktorí dokážu ľudí zabaviť,“ pokračuje Demers, podľa ktorého je Macejko v dobrej forme. „Udržujeme ho v dobrej forme, v dobrej nálade a zabezpečujeme mu správnu stravu.“

Foto
Macejko miluje slovenských fanúšikov / KOŠICE ONLINE

Správny medveď miluje med, no v tomto prípade je tomu trochu inak. „Pije medovú vodu. Pred pár rokmi bol na dopingovej kontrole a prešiel ňou úspešne,“ usmieva sa manažér maskotov, podľa ktorého nejde o žiadnu jednoduchú prácu. Predstavte si len, že by ste museli celý zápas pobehovať v ťažkom a nepriedušnom kostýme. „Vo vnútri kostýmu nemôže dobre dýchať. Zároveň sa veľmi potí, takže musíme dbať na to, aby sme mu dopĺňali živiny a energiu. Pije hlavne vodu a iontové nápoje. Najviac ho však poteší čerstvý vzduch. Pred šampionátom mal samozrejme gymnastický a tanečný tréning. Celkovo však má bohaté skúsenosti a niekoľkoročný tréning.“

Na slovenskom šampionáte má kanadská firma celkovo štyroch Macejkov. V každej hale ide o dvoch animátorov, ktorí majú svojho manažéra. Odozvy na prácu maskota sú jednoznačne pozitívne.

„Hlavne tu na Slovensku sú skvelí fanúšikovia, ktorí si maskota užívajú. Reakcie na Macejka sú veľmi pozitívne. Nevadí im, keď sa im prehrabe vo vlasoch, alebo im urobí inú vilomeninu. Ľudia sú niekedy trochu drzí, ale pokiaľ je to v norme, tak je to v poriadku. Maskot odovzdáva energiu ľuďom a ľudia mu to vracajú,“ dodáva Pierre-Luc Demers.

Foto
Macejko v akcii / KOŠICE ONLINE

AUTOR: KOŠICE ONLINE

Komentáre