Maják nádeje otvoril kaviareň pre rodiny v núdzi

KošiceZaujímavosti

Relax centrum je spojené s knižnicou či detským kútikom.

Občianske združenie Maják nádeje otvorilo svoje tretie centrum. Na Hlavnej ulici v Košiciach v blízkosti Immaculaty pribudla kaviareň pre rodiny v núdzi. „Je to tretie centrum, ktoré sme otvorili a každé je trošku inak zamerané. Sú to administratívne priestory, ale hlavným cieľom tohto centra je to, že chceli sme vytvoriť niečo nové pre rodiny, ktoré sú v núdzi a ktoré sa inak nedostanú do mesta. Máme dve miestnosti, jedna je kaviarnička pre chudobných a vedľajšia miestnosť je na poradenstvo, krízové intervencie, administratívne veci a tak ďalej. Začíname tu uvádzať ženy. Každý deň máme nejaké tvorivé dielne, po ktorých tu príde deväť, desať žien. Postupne si zvykajú na to, že tu môžu prísť,“ uviedla pre Košice Online riaditeľka OZ Maják nádeje Soňa Vancáková.

Foto
Otvorenie Relax centra / facebook.com/OZ-Maják-nádeje

Nápad otvoriť Relax centrum pre sociálne znevýhodnené rodiny vznikol už dávnejšie. Ako povedala Vancáková, kaviareň je spojená s knižnicou či detským kútikom: „Cieľom aj tohto Relax centra je, aby mamičky kedykoľvek počas dňa v pracovnom týždni mohli prísť na kávu. Je tu detský kútik, kde sa môžu deti zahrať. Je tu knižnica, kde si mamičky môžu prečítať knihu alebo si ju zobrať domov, čiže naozaj oddýchnuť, nič nemusia robiť a len sa napríklad porozprávať.“

Pracovníci a dobrovoľníci Majáka nádeje svojpomocne opravili a skrášlili kancelárske priestory v administratívnej budove. Relax centrum slávnostne otvoril rímskokatolícky kňaz Peter Gombita. „Relax centrum sme otvorili v septembri. Cez leto sme to tak svojpomocne robili, že sme to tu maľovali a dávali sme to do takého stavu, aby to bolo funkčné a pekné. S rodinami začíname pracovať od septembra. Na otvorenie sme zavolali len pracovníkov a všetkých našich dobrovoľníkov a kňaza Petra Gombitu,“ uzavrela Vancáková.

 

Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ

 

Komentáre