Aktualizované: 15.50 hod.
Minister pôdohospodárstva Richard Takáč povedal, že v Maďarsku sa potvrdilo ďalšie ohnisko slintačky a krívačky, konkrétne pri obci Levél, ktorá sa nachádza 40 kilometrov od farmy, kde sa 6. marca prvýkrát vyskytla nákaza. Z tohto dôvodu budú uzavreté všetky malé hraničné priechody medzi Slovenskom a Maďarskom. Na veľkých hraničných priechodoch vrátane Rajky, Medveďova, Komárna a Štúrova sa budú nachádzať dekontaminačné brány a brody. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok avizoval, že dnes bude zasadať ústredný krízový štáb:
„Už teraz sme prijali opatrenia súvisiace s tým, aby nedošlo k rozšíreniu tejto infekčnej choroby aj z tohto územia,“ vyhlásil Šutaj Eštok s tým, že Slovensko kupuje ďalšie dekontaminačné brány, aby bol ich počet dostatočný.
Na hraničných priechodoch s Maďarskom a Českou republikou platí kvôli slintačke a krívačke obmedzený režim dopravy. Vodiči musia počítať s kolónami či zdržaním pri prechode cez hranice.
„Rezort dopravy je maximálne súčinný pri vzniknutej situácii. Autodopravcov prosíme o trpezlivosť. Urobíme všetko pre to, aby sa ich obmedzenia dotkli v čo najmenšej možnej miere,“ skonštatoval minister dopravy Jozef Ráž.
Česká republika zavádza kontroly na hraniciach so Slovenskom, čo potvrdilo aj ministerstvo dopravy:
„Vyzývame dopravcov, aby sledovali aktuálne informácie a výstupy z krízového štábu a aby sa pri prekračovaní hraníc riadili pokynmi polície.“
Ministerstvo školstva sa spolu s Národným inštitútom vzdelávania a mládeže a rezortom pôdohospodárstva dohodli na spracovaní jednoduchých metodických výchovných a vzdelávacích pokynov pre základné a stredné školy, ktoré budú aj v maďarskom jazyku. Ich súčasťou budú základné informácie o rizikách prenosu, hygiene a vplyvoch na človeka. Zároveň majú pomôcť deťom a rodičom, aby chápali a vnímali, čo môžu urobiť pre to, aby nenapomáhali šíreniu nákazy.
Vláda včera (25.3.) vyhlásila mimoriadnu situáciu, ktorá platí pre celé územie Slovenska. Premiér Robert Fico oznámil, že kabinet chce odškodniť chovateľov aj s pomocou európskych zdrojov. Na Slovensku bola nákaza doposiaľ potvrdená v štyroch chovoch hovädzieho dobytka.
Ministerstvo zdravotníctva zdôraznilo, že slintačka a krívačka nie je pre ľudí nebezpečná a nie je ani rizikom pre verejné zdravie:
„Toto ochorenie patrí medzi epizootické nákazy, teda hromadné ochorenia zvierat. Riziko prenosu na človeka je nízke až zanedbateľné, a preto by nemalo byť považované za klasickú zoonózu – ochorenie prenosné zo zvierat na ľudí,“ uviedol rezort zdravotníctva s tým, že nákaza nesúvisí s vírusovým ochorením ruky, nohy, ústa (siedma choroba), ktorým trpia najmä dojčatá a deti.
Konzumácia pasterizovaného mlieka a výrobkov z pasterizovaného mlieka a dostatočne tepelne upraveného mäsa a mäsových výrobkov je podľa ministerstva bezpečná:
„Je potrebné vyhýbať sa konzumácii nepasterizovaného mlieka, mliečnych výrobkov z nepasterizovaného mlieka alebo tepelne nespracovaného, respektíve nedostatočne tepelne spracovaného mäsa z infikovaných zvierat (čo je štandardnou požiadavkou, aby sme sa vyhli riziku vzniku ochorení z potravín).“
Rezort zdravotníctva odporúča nakupovať mäso, mlieko a mliečne výrobky od predajcov, ktorí podliehajú pravidelnej kontrole potravín:
„Vo všeobecnosti dbajte na dodržiavanie osobnej hygieny, dôkladne si umývajte ruky teplou vodou a mydlom po kontakte so zvieratami a živočíšnymi produktmi,“ dodalo ministerstvo, ktoré vyzvalo občanov, aby dôsledne dodržiavali pokyny a odporúčania štátnych a odborných autorít.
Prezident Peter Pellegrini vyhlásil, že Slovensko musí urobiť maximum pre to, aby sa zastavilo šírenie nákazy do ďalších chovov dobytka. Tiež vyzval obyvateľov, aby rešpektovali pokyny štátnej správy:
„Ak budeme prejavovať nesúhlas alebo odpor, neposlušnosť k týmto opatreniam, škodíme sami sebe, pretože v takomto prípade umožníme, aby sa vírus dostal aj na iné územia Slovenska.“
Pellegrini súhlasí s rozhodnutím vlády vyhlásiť mimoriadnu situáciu na celom území Slovenska, čo umožní, aby sa všetky bezpečnostné zložky mohli efektívnejšie koordinovať. Hasičský a záchranný zbor bude môcť podľa jeho slov použiť špeciálne kontajnery, ktoré boli zakúpené na prevoz chemických látok z Chemko Strážske:
„To sú kontajnery, ktoré keď dokážu hermeticky prevážať nebezpečné chemické látky, pravdepodobne budú môcť byť použité aj na prevoz a transport týchto uhynutých zvierat.“
Takáč vyzval poľnohospodárov, aby nepodceňovali nákazu a neusilovali sa presadiť predčasné uvoľnenie opatrení, keďže situácia si vyžiada ďalšie obmedzenia:
„Ešte nie sme v tej situácii, aby sme uvoľňovali kompletne všetko v rámci iných častí Slovenskej republiky.“
Šéf agrorezortu tvrdí, že dnes by mala byť ukončená likvidácia zvierat na najväčšej nakazenej farme a začnú sa utrácať zvierat v ďalších troch chovoch. Občania sa podľa jeho slov nemusia obávať negatívneho vplyvu zakopávania kadáverov do zemi, keďže vo vybraných lokalitách nehrozí kontaminácia podzemných vôd.
Šutaj Eštok po včerajšom (24.3.) zasadnutí ústredného krízového štábu avizoval možné nasadenie väzňov v súvislosti so slintačkou a krívačkou. Odsúdení z ústavu Hrnčiarovce nad Parnou budú od štvrtka (27.3.) pomáhať pri odstraňovacích prácach. Hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Anna Bečková konkretizovala, že na základe požiadavky je aktuálne k dispozícii 20 odsúdených:
„Predmetná požiadavka bola komunikovaná priamo s generálnym riaditeľom ZVJS, ktorý bol na zasadnutí ústredného krízového štábu prítomný,“ uviedla Bečková s tým, že prípadné zapojenie iných ústavov bude závisieť od požiadaviek zainteresovaných zložiek.
Odsúdení sa budú podieľať na pomocných prácach s dobytkom pred jeho porážkou alebo po nej. Zo zákona o výkone trestu vyplýva, že riaditeľ ústavu môže v osobitných prípadoch mimoriadnej alebo krízovej situácie zaradiť odsúdeného na výkon prospešných prác mimo ústavu, čo potvrdila aj Bečková:
„V takom prípade nesmie byť ohrozené zdravie a život odsúdeného.“
Hlavný veterinárny lekár a ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Martin Chudý vydal dodatok k mimoriadnym núdzovým opatreniam, z ktorého vyplýva, že hospodárske zvieratá mimo reštrikčných pásiem je možné od dnešného dňa prepravovať na schválené bitúnky na Slovensku. Zároveň je povolený aj prevoz zvierat z iných štátov. Ide o hovädzí dobytok, ovce, kozy, ošípané a iné párnokopytníky vrátane farmovej zveri. Iný prevoz týchto zvierat okrem nevyhnutnej prepravy v rámci toho istého chovu a prepravy na bitúnok je zakázaný.
Premiestňovanie zvierat z chovov v ochrannom pásme a v pásme dohľadu sa riadi veterinárnymi opatreniami, ktoré nariadila príslušná regionálna veterinárna a potravinová správa. Mimoriadne núdzové opatrenia, ktoré boli vydané v súvislosti s výskytom slintačky a krívačky na Slovensku, vstúpili do platnosti v piatok 21. marca, pričom potrvajú do odvolania.
Zdroj: TASR