V pokračovaní opisu plánu Košíc (1857 – 1858) a okolia od generála Jozefa Maroičiča sa pozrieme na ďalšie časti vrátane samotného mesta Košice. Textová časť plánu je v nemeckom a slovenskom jazyku s prímesou nárečia.
Nasledujúci list, v poradí šiesty, zobrazuje územie západne a juhozápadne od Košíc s obcami Lorinčík – Lorinčjk a Poľov – Polyi. V okolí Lorinčíka sa nachádza zväčša lesnaté prostredie s chotárnymi názvami Füvek Wald – Trávnatý les, Peres Wald – Perešský les a Csonkus Wald – Okyptený les. Juhovýchodne od Lorinčíka sa nachádza Lorinski Werch. Obcou preteká smerom na juhovýchod Gardzansky jarok. Nad obcou Poľov sa nachádza poloha na Kartelu.
Na ďalšom liste vidíme územie južne od Košíc s obcami Barca – Barcza a Šebastovce – Zebesz. V hornej časti plánu smerom na sever k mestu je vidieť časť Šibeničného kopca – Galgen berg. Na tomto mieste sa nachádzala šibenica v správe mesta už v roku 1400. Svojmu účelu slúžila do roku 1846, teda pár rokov pred vznikom plánu bola spoločným konaním mesta Košice a Abovskej stolice zbúraná.
Juhozápadne od Šibeničného kopca je lokalita kopec Táborisko – Taborisko berg, na ktorej sa nachádzal Sklad pušného prachu – Pulver depot so Strážnym domčekom – Wachthaus. Neďaleko tohto miesta preteká Myslavský potok – Mysla bach, ktorý tieto objekty oddeľuje od známej výletnej a oddychovej lokality Košičanov – Spálený hostinec – Wirthaus Spaleni Hostinec. V polovici 19. storočia tu boli vychýrené kúpele s reštauráciou a od 60. rokov 19. storočia boli kúpele dopravne spojené s mestom kočmi idúcimi zo stanovišťa na dnešnej Alžbetinej ulici.
Nižšie po prúde Myslavského potoka vidieť majer Világoš – Vilagos Meierhof. Majere v blízkom okolí mesta pôsobili už od stredoveku a vlastnili, prípadne najímali ich zväčša košickí mešťania. Stali sa tak potravinovou a surovinovou základňou nielen pre potreby rodiny vlastníka, ale aj pre ostatných obyvateľov mesta. Západne od obcí Barca a Šebastovce sa nachádza močaristý terén lužných lesov pod názvami Vyšný „Wisny“ les a Nižný „Nisny“ les.
Nasleduje mapový list zobrazujúci mesto Košice – Kaschau. Mesto je zobrazené schematicky bez pomenovania ulíc. Zameriame sa však na niektoré objekty hospodárskeho a spoločenského charakteru, ktoré sa nachádzali v blízkosti mesta a slúžili potrebám jeho obyvateľstva. Severozápadne od mesta, neďaleko predmestia sa nachádza Kalvária – Calvarien berg s krížovou cestou a neďaleko Kaplnka sv. Rozálie – Rosalien capelle.
Ak prejdeme do ulíc mesta, na hornom predmestí je zaznačená novovybudovaná Tabaková továreň – Tabak fabrik pôsobiaca od roku 1851. Trocha južnejšie, pri mŕtvom ramene rieky Hornád vidíme objekt Horného mlyna – Ober Mühl, ktorý na týchto miestach stál už od stredoveku. Ďalej po toku rieky, neďaleko Katovej bašty, sa nachádza plaváreň – Schwimmschule, ktorá bola miestom, kde Košičania nachádzali osvieženie v letných mesiacoch.
V blízkosti vyústenia Mlynskej ulice k rieke bol Stredný mlyn – Mitter Mühl s kúpeľmi – Bad. Východne od tohto miesta na Mestských lúkach – Stadt Wiesen už vidieť postupne vznikajúce objekty budúcej železničnej stanice so železničnou traťou idúcou smerom na juh. Juhovýchodne od stanice, za cestou smerujúcou do Prešova, sa nachádzali objekty mestského šarhu – Abdecker, ktorý mal na starosti odchyt a likvidáciu túlavých a uhynutých zvierat.
Na dolnom predmestí pri ramene Hornádu bol posledný z mestských mlynov – Dolný mlyn – Unter Mühl a poniže neho zasa Cisársko-kráľovský mlyn na pušný prach – K. k. Pulvermühl. Južne od mesta, nad cestou do Barce je vyobrazený Šibeničný kopec, ktorý sme už spomenuli. Juhozápadne od mesta pri ceste do Moldavy sa nachádzajú hospodárske a priemyselné prevádzky ako napríklad Lepes – jeden z prvých košických pivovarov, ďalej Haydu – podnik na výrobu mydla či Fiedler a ďalšie. V uliciach mesta možno ešte zachytiť kasárne – Casern na dnešnom Kasárenskom námestí a v južnej časti mesta nedávno postavenú Vojenskú nemocnicu – Militar Spital slúžiacu svojmu účelu do dnešných dní.
Posledný mapový list zobrazuje obec Hrašovík – Rasovik, východne od Košíc. Priestor medzi Hrašovíkom a Košicami je vyplnený zväčša lesnatým porastom vyvýšeniny zvanej Košická hora – Kaschauer berg s lokalitami Furča – Furcsa, dnes lesnatý priestor pri súčasnom rovnomennom sídlisku a vľavo dole vidieť Vyšný Heringeš – Wisny Heringes, ktorý sa v severo-južnom smere tiahne ponad rieku Hornád pri Košiciach. Južne od obce Hrašovík je les Bikoš – Bikes Wald.
Maroičičov plán Košíc a okolia predstavuje hodnotný a informačne zaujímavý predmet topografického charakteru a je jedným z dokladov poznania minulosti Košíc a ich blízkeho okolia v polovici 19. storočia.
Autor: PhDr. Richard Papáč