Matovič spustil domácu karanténu, aplikácia stále nie je dostupná pre všetky operačné systémy

SlovenskoKoronavírus

Správu sme aktualizovali 24.5. o 19.00 hod.

Foto
Inteligentná karanténa sa mala spustiť v piatok o 15.00 hod / TASR

Aktualizované

Domáca karanténa je spustená, avšak aplikácia eKaranténa sa zatiaľ dá stiahnuť iba do smartfónov s operačným systémom Android. Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) o tom informuje na sociálnej sieti:

„Ľudia nemôžu viac čakať, a preto nebudeme viac čakať, teda spúšťame domácu karanténu aj do času, kým prídu súhlasy od Apple a Googlu,“ uviedol Matovič.

Premiér zároveň avizuje, že je aplikácia zatiaľ prístupná iba pre telefóny s operačným systémom Android. Testovacia prevádzka tzv. smart karantény, ktorú štát spustil v sobotu (23. 5.) na hraničnom priechode Petržalka - Berg, funguje od nedeľného popoludnia už aj na slovensko-českom priechode Drietoma - Starý Hrozenkov a slovensko-rakúskom priechode Jarovce - Kittsee. Postupne sa budú pripájať aj ďalšie hraničné priechody.

Úrad vlády SR a permanentný krízový štáb od utorka (19.5.) uviedli, že aj v prípade, ak by už bola aplikácia funkčná, ešte  pred cestou je potrebné vykonať 3 kroky:

► zaregistrovať sa na uvedenej stránke vyplnením formulára 

► stiahnuť aplikáciu

►  aktivovať ju

Občania, ktorí sa chcú po návrate na Slovensko vyhnúť štátnej karanténe, by mali pred vycestovaním sledovať stránku korona.gov.sk. Dozvedia sa na nej, či je aplikácia eKaranténa funkčná. 

Podmienky eKarantény

Podmienky domácej karantény zostávajú rovnaké s tým rozdielom, že repatriant podpíše navyše jedno vyhlásenie, čím zoberie na vedomie, že aplikácia zatiaľ nie je autorizovaná spoločnosťami Apple a Google, a tým preberá aj riziko. Okrem toho premiér avizuje od nedele (24. 5.) rovnakú možnosť pre všetkých, ktorí sa momentálne nachádzajú v štátnej karanténe. 

Spustenie domácej karantény očakávali repatrianti pôvodne v piatok (22. 5.), keď sa ich väčší počet dostavil na hraničný priechod Jarovce - Kittsee. Niektorí z nich blokovali premávku, čo spôsobilo zdržanie na hraniciach s Rakúskom.

Základnými podmienkami na absolvovanie karantény v domácej izolácii je smartfón s kamerou a určovaním polohy, nonstop wifi pripojenie alebo dostatok mobilných dát a dostatočný mobilný signál na mieste izolácie. Občan musí v domácej izolácii absolvovať test na COVID-19. Počas domácej izolácie občan ani ostatní členovia domácnosti nemôžu opustiť miesto izolácie.

 

Zdroj: TASR

Komentáre