Mesto zvažuje tabuľu vysvetľujúcu symboly na pomníku. Podľa pamiatkarov mali o kroku vedieť dopredu

KošiceSpravodajstvo

Symboly kosáka a kladiva osadila na pamätník Správa mestskej zelene.

Symboly komunistického režimu na pomníku padlým v druhej svetovej vojne prekážajú viacerým ľuďom, no nájdu sa aj takí, ktorým prekáža ich absencia. Proti ich odsadeniu je aj výtvarník Peter Kalmus, ktorý bol opakovane preukázaný ako nevinný v prípade ich odstránenia. Symboly kosáku a kladiva osadila na pamätník Správa mestskej zelene. Tá sa vyjadrila, že tak konala na základe príkaznej zmluvy s mestom Košice. A takisto uviedla, že mali aj povolenie od Krajského pamiatkového úradu (KPÚ).

Mesto Košice KPÚ požiadalo o súhlas k udržiavacím prácam na Pomníku padlým v druhej svetovej vojne a KPÚ vydal záväzné stanovisko k udržiavacím prácam, to bolo podkladom pre vydanie súhlasu stavebného úradu k udržiavacím prácam. KPÚ 4.2. zistil, že na pomníku boli osadené repliky symbolov a o vyjadrenie požiadal Správu mestskej zelene. Táto oprava je podľa pamiatkarov v rozpore s podmienkami, na ktorých sa dohodli. Správa mestskej zelene mala oznámiť svoj zámer najmenej 7 dní pred začatím prác a poradiť sa mali aj v otázke reštaurovania pomníka.

Foto
Symboly komunistického režimu na pomníku padlým v druhej svetovej vojne prekážajú viacerým ľuďom, no nájdu sa aj takí, ktorým prekáža ich absencia / TASR

Po tom, ako výtvarníka Kalmusa oslobodil súd, smerovali jeho kroky za primátorom Košíc Jaroslavom Polačekom. Chcel mu navrhnúť, ako by malo mesto v otázke pomníka padlým vojakom postupovať. „Na stretnutí sme otvorili otázku Pamätníka vojakov sovietskej armády na Námestí Osloboditeľov v Košiciach. Mesto je pripravené po dohode s Krajským pamiatkovým úradom aj v spolupráci  s umelcami nájsť riešenie. Zhodli sme sa, že by sme pri pamätníku mohli napríklad osadiť informačnú tabuľu. Na nej by bolo vysvetlené, prečo sú tam tieto symboly, čo znamenajú, aké boli historické okolnosti ich osadenia a prečo sú v súčasnosti pre niekoho akceptovateľné a pre niekoho nie. Takisto sme sa zhodli, že by k tejto otázke bolo vhodné otvoriť verejnú diskusiu,“ vyjadril sa Polaček po stretnutí.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre