Mladá Košičanka učí roboty rozpoznávať emócie

KošiceZaujímavosti

Jej snom je vytvoriť robota, ktorý sa uplatní v praxi a pomôže chorým.

Vždy chcela pracovať s ľuďmi, nakoniec ju však zlákali roboty. Košičanka Mária Virčíková sa už niekoľko rokov venuje výskumu umelej inteligencie. Pôsobí vo vedeckej oblasti, ktorá sa volá interakcia človeka a stroja. Jej súčasťou je práve sociálna robotika.

Mária vytvára s kolegami softvér, vďaka ktorému roboty získavajú ľudské vlastnosti a dokážu sa naučiť aj množstvo úkonov. Pomocou neho by mohli v budúcnosti pomáhať v nemocniciach alebo v domovoch dôchodcov.

Mladá Košičanka, ktorá sa stala Študentskou osobnosťou Slovenska v kategórii IT technológií a matematicko-fyzikálnych vied sníva o tom, aby sa jej raz podarilo vytvoriť sociálneho robota a nasadili ho reálne v nemocnici.

„Môj najväčší sen je mať vlastné laboratórium a mať také úspechy, žeby sme niečo preniesli do praxe. Jedna vec je výskum a teória a akademická sféra, ale mňa by najviac motivovalo to, keby som naozaj videla, možno o desať rokov, že niektoré systémy naozaj fungujú a že uľahčujú ľuďom každodenný život,“ priznala programátorka a pedagogička Mária Virčíková.

Robot by tak mohol pomáhať dlhodobo chorým deťom s učením, a to zábavnou formou, alebo by pomáhal starším a robil im spoločníka. Pripomínal by im napríklad, kedy zobrať lieky, alebo by zistil, aké je počasie.

Foto
Mária Virčíková. Robotiku by chcela preniesť do praxe / archív MV

Roboty učí rozoznať emócie

Mária so svojim tímom pracuje na interaktívnom systéme, v ktorom sa robot snaží rozpoznať základné psychologické prejavy emócií človeka a na základe toho sa prispôsobí. Vie napríklad odhaliť úsmev alebo ovisnuté ramená. To však neznamená, že je to robot s emóciami, ktorý úplne nahradí človeka.

„Samozrejme je to stroj, nikdy emócie mať nebude a stále bude človek výnimočný v tom, že cíti. Naozaj sú projekty, kde sa pripravujú roboty, ktoré sa napríklad starajú o starších ľudí. A tam je dôležité to, aby komunikovali s človekom,“ zhodnotila mladá vedkyňa z východu.

Ako ďalej uviedla, roboty si už teraz vedia osvojiť napríklad anglické slovíčka, fyzické cviky, zistiť informácie, či rozoznať objekty a reč.

Pracuje na vlastnom start upe

Mária sa vďaka svojim vedomostiam a zisteniam pohybuje po celom svete. Prednášala už na svetových konferenciách v Austrálii, Kórei, Slovinsku, Španielsku, Nemecku, USA i na viacerých univerzitách v Japonsku. Stále však zostáva verná Košiciam.

„To, že sa porovnávam v zahraničí s ľuďmi, ktorí robia na svete veľmi podobné veci ako ja, mi dáva ďalšie moje snaženie a vidím, že naozaj veľa vecí neviem a veľa vecí ešte mám pred sebou. Ale Košice sú také moje zázemie,“ vysvetlila Mária, ktorá má svoj vlastný start up.

„Využívame umelú inteligenciu, ale nie s robotmi, robíme interaktívny výklad. To znamená, že chceme nahradiť statické figuríny vo výkladoch niečím takým, čo na základe umelej inteligencie navrhne, ktoré šaty z toho obchodu by sa vám najviac hodili,“ prezradila úspešná Košičanka, ktorá považuje za svoj najväčší úspech to, že dala dokopy tím ľudí, ktorí na projekte pracujú zadarmo a dlhé hodiny.

Aktuálne však získali grant, takže sa výskumu už budú môcť venovať naplno. Dokonca už majú aj niekoľko potenciálnych zákazníkov.

 

Autor: IVANA BAJEROVÁ

Komentáre