Mladých vo voľbách ovplyvnil prevažne internet, Danko by tomu chcel zabrániť

SlovenskoArchívPrezidentské voľby 2019

Podľa výskumnej pracovníčky Rady mládeže Slovenska Kataríny Čavojskej prezidentské voľby ukázali, že mladí chcú zmenu.

V prezidentských, parlamentných či komunálnych voľbách ovplyvňuje rozhodnutia mladých internet. Vyplýva to z exkluzívneho prieskumu Rady mládeže Slovenska (RmS). Ako informovala PR manažérka RmS Nikola Tokárová, prieskum ukázal, že 45 percent mladých ľudí politické informácie na sociálnych sieťach sleduje pravidelne a 51 percent občasne. Naopak, iba päť percent mladých tvrdí, že tento typ informácií na internete vôbec nesleduje. „Prezidentské voľby ukázali, že mladí chcú zmenu. Obaja prezidentskí kandidáti bojovali o ich priazeň aj na sociálnych sieťach. Kampaň bola veľmi intenzívna, vyvolávala vášnivé diskusie na internete,“ uviedla výskumná pracovníčka RmS Katarína Čavojská. Prieskum takisto prezradil, že nadpriemerne sa o spoločenské dianie prostredníctvom internetu zaujímajú mladí podporovatelia strán Sloboda a Solidarita, Kresťanskodemokratické hnutie, Mostu-Híd, Smeru-SD a SNS.

Rada mládeže Slovenska zároveň poukazuje, že počas prezidentskej kampane sa do popredia dostali aj otázky rovnosti mužov a žien. Pripomína, že podľa Európskeho štatistického úradu Eurostat sa ženy nezapájajú do verejného života tak ako muži. Aktuálne má svet iba 11 prezidentiek, Európa ich má šesť. „Aj túto otázku mladí riešili v rámci rozhodovania, koho si zvoliť. Do veľkej miery však zavážil fakt, že túžia po zmene v spoločnosti, čo im vždy ponúkajú nové tváre v politike,“ podotkla Čavojská.

Katarína Batková z RmS doplnila, že mládež neprijíma čokoľvek, čo sa jej objaví na monitore počítača či displeji smartfónu. „Nastavenie mladých ľudí sa nezmenilo v tom, že hľadajú komunitu, priateľstvo, dôveru. Na sociálnych sieťach fungujú často v uzavretých komunitách, kde existuje istý stupeň dôvery, členovia skupín sa navzájom poznajú zo života mimo internetu a siete sú teda iba ďalším médiom pre prenos správ,“ spresnila Batková.

Rada mládeže Slovenska združuje mimovládne organizácie, ktoré sa venujú deťom a mládeži. V súčasnosti ich zastrešuje 25, každá z nich je formálne zaregistrovaná ako občianske združenie alebo nezisková organizácia. Všetky spolu združujú viac ako 60-tisíc detí a mladých ľudí. RmS vznikla v roku 1990 ako občianske združenie. Od začiatku svojho pôsobenia funguje na celoštátnej úrovni a detské a mládežnícke organizácie zastrešuje bez ohľadu na ich politické presvedčenie, náboženské vyznanie, národnostnú či etnickú príslušnosť.

Foto
Ilustračná fotografia / Pixabay

Veľkou spoločenskou výzvou do budúcna bude dostať pod kontrolu priebeh volieb a uchádzania sa o verejnú funkciu v online priestore. Na pondelkovej tlačovej konferencii to vyhlásil predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) s tým, že iniciuje na túto tému okrúhly stôl všetkých relevantných politických strán.

Cieľom podľa jeho slov je „zodpovedne sa baviť o tomto novom fenoméne“. Danko však priznáva, že bez súčinnosti predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD) a ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD) sa legislatíva upraviť nedá. „Nie všetko vo voľbách je bezchybné. Toto však nie je problém SR, problémom mnohých štátov je, ako dostať pod kontrolu priebeh volieb z hľadiska digitálneho priestoru. Máme niektoré pojmy, ktoré už naše zákony poznajú, otázky kampane, antikampane, ale nemáme žiadne primerané tresty pri porušení týchto pravidiel,“ uviedol Danko.

Na problematiku priebehu volieb v digitálnom priestore upozornil aj predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. „Máme však aj druhý, virtuálny svet, kde musím povedať, zatiaľ, sme si nezvykli na podobné kultúrne, civilizované pravidlá, ktoré všeobecne dodržiavame v reálnom svete. Možno k tomu prispieva aj pocit anonymity, že vo virtuálnom svete, nech zverejním čokoľvek, v mnohých prípadoch nie je jasné, kto to povedal a spolieham sa na anonymitu, ktorá pri vystúpeniach adresovaných mnohým spoluobčanom nie je tým najepším. Verím a dúfam, že časom sa nám podarí aj do tohto nového sveta dostať kultúrnu, civilizačnú úroveň,“ uviedol Bárány, ktorý v pondelok Dankovi odovzdal zápisnice z prvého a druhého kola prezidentských volieb.

 

Zdroj: TASR /SITA

Komentáre