More videl iba z lietadla, Hruščák má po dueloch v Chorvátsku a Španielsku dobrý pocit

KošiceŠport

Slovenskí hádzanári zakončili cez víkend účinkovanie v Euro Cupe prehrou na palubovke Španielska 21:27. V zápase v Llírii pri Valencii a aj v predposlednom vystúpení v Euro Cupe v Chorvátsku (23:26) držali zverenci trénera Petra Kukučku s favoritmi krok aj v dlhších pasážach hry a nebyť príliš veľkého počtu technických chýb, mohlo skóre z ich pohľadu vyznieť lepšie.

Foto
Patrik Hruščák zažiaril hlavne v zápase v Chorvátsku / KOŠICE ONLINE

„Zápas v Španielsku dopadol vzhľadom na okolnosti až veľmi dobre. Celý deň sme totiž cestovali, bolo to zdĺhavé a bez klasickej predzápasovej rutiny. Hralo sa neskoro večer, ale ukázali sme úplne inú tvár ako v marci. Výborne nám zachytali brankári,  hlavne Žernovič zavrel bránku. Výsledok je teda priaznivý,“ zhodnotil posledný duel na palubovke veľkého favorita Patrik Hruščák z tímu Košice Crows.

Zatiaľ čo v marci prehrali Slováci s rovnakým súperom až 18:30, tentoraz sa prezentovali v oveľa lepšom svetle. Nadviazali tak na výborný výkon z Chorvátska, kde podľahli ďalšiemu európskemu top tímu iba o tri góly.

„Treba povedať, že v marci sme mali viac-menej domáci výber bez legionárov z Francúzska a Nemecka. Tá kvalita chýbala. Teraz sme ukázali, že v plnej sile máme na viac a naše sebavedomie rástlo od zápasu k zápasu. V Chorvátsku sme možno mohli pomýšľať aj na bod, ale v závere nám už chýbali fyzické sily,“ pokračuje košická spojka. Práve spomínaný duel vo Varaždine bol z pohľadu Hruščáka výborný, veď so siedmimi gólmi bol jeho najlepším strelcom. „Áno, ten zápas mi vyšiel výborne. Plynulo to z hernej pohody. Proti Španielom som sa predsa len vytrápil a bol som dolámaný z cesty. S mojou výškou totiž nie som v lietadle taký „skladný“. Celkovo mám z týchto reprezentačných zápasov dobrý pocit. Bojovali sme a snažili sme sa to užiť. Očakávania boli teda naplnené.“

Cesty do Chorvátska a Španielska sa spájajú s idylickou predstavou o kúpaní sa v mori a užívaní slnečných lúčov. V prípade hádzanárov by však boli plavky zbytočné.

„Nevideli sme nič,“ usmieva sa P. Hruščák. „Nebol na to čas a napríklad v Chorvátsku sme bývali v nejakej dedine pri Varaždine. Nebolo tam nič a na tréning i zápas sme cestovali pol hodiny. Rovnako tak tomu bolo aj vo Valencii. More sme videli iba z lietadla a aj na letisku bolo všetko pozatvárané. Nemohol som teda ani kúpiť synčekovi nejaký darček.“

Najbližší asociačný termín je naplánovaný až na november a zápasy Euro Cupu tak boli pre trénerov i hráčov dôležité aj s výhľadom na januárové Majstrovstvá Európy. Tie hostia Slovensko a Maďarsko, pričom naši reprezentanti odohrajú svoje zápasy v košickej Steel Aréne.

„Určite sme sa chceli ukázať v dobrom svetle, ale v našom prípade platí, že osobné ciele idú do úzadia a snažíme sa o kolektívne výkony z pohľadu útoku i obrany. My nemáme výrazné európske osobnosti a uspieť môžeme iba tímovými výkonmi,“ upozorňuje Hruščák. „Snažíme sa pripraviť na domáci šampionát a trénerský štáb aj preto navrhol dve sústredenia, ktoré sa uskutočnia aj na úkor našich letných dovoleniek. Každý z nás však s radosťou obetuje voľný čas, pretože doma chceme ukázať to najlepšie, čo je v nás.“

Európsky šampionát na Slovensku predstavuje pre väčšinu reprezentantov vrchol kariéry a v prípade košického odchovanca je vidina šance zahrať si na najvyššej úrovni v Steel aréne poslednou veľkou motiváciou.

„Jednoznačne! Beriem to ako poslednú výzvu a túžim sa prebojovať do zostavy pre domáce ME. Dopredu ma ženie práve možnosť zahrať si doma, pred svojou rodinou a kamarátmi. Aj preto sa snažím udržiavať vo forme,“ prízvukuje ľavoruká spojka.

Súperov pre ME spoznajú slovenskí hádzanári už vo štvrtok. V rámci žrebu figurujú v treťom výkonnostnom koši.

„V prvom koši je obrovská kvalita. Už teraz sme si zahrali proti Španielom a Chorvátom a videli sme ich silu. Sú tam aj Nemci či Slovinci, ale ja by som si prial možno Nórov. Z druhého koša Rusov, Srbov či Rakúsko. Hlavne nie Dánov či Švédov. Vo štvrtom koši sú súperi, cez ktorých by sme mali pomýšľať na postup do Bratislavy. Schodní by boli hlavne Holanďania, Ukrajinci, poprípade Čierna Hora, alebo Bosna,“ uzatvára Patrik Hruščák.

Konečné poradie v jednotlivých skupinách v II. fáze kvalifikácie ME 2022 (postúpili prvé dva tímy z každej skupiny a štyri najlepšie z umiestnených na 3. miestach):
1. skupina: 1. Srbsko 11 bodov, 2. Francúzsko 9, 3. Grécko 4, 4. Belgicko 0
2. skupina: 1. Nemecko 12, 2. Rakúsko 6, 3. Bosna a Hercegovina 4, 4. Estónsko 2
3. skupina: 1. Rusko 10, 2. Česko 7, 3. Ukrajina 5, 4. Faerské ostrovy 2
4. skupina: 1. Portugalsko 8, 2. Island 8, 3. Litva 4, 4. Izrael 2
5. skupina: 1. Slovinsko 9, 2. Holandsko 9, 3. Poľsko 6, 4. Turecko 0
6. skupina: 1. Nórsko 10, 2. Bielorusko 10, 3. Taliansko 2, 4. Lotyšsko 2
7. skupina: 1. Dánsko 10, 2. Severné Macedónsko 10, 3. Švajčiarsko 4, 4. Fínsko 0
8. skupina: 1. Švédsko 12, 2. Čierna Hora 6, 3. Kosovo 3, 4. Rumunsko 3

Nasadenie tímov do výkonnostných košov pred žrebom ME 2022:
1. kôš: Španielsko, Chorvátsko, Nórsko, Slovinsko, Nemecko, Portugalsko
2. kôš: Švédsko, Maďarsko, Rusko, Dánsko, Srbsko, Rakúsko
3. kôš: Slovensko, Bielorusko, Island, Česko, Francúzsko, Severné Macedónsko
4. kôš: Holandsko, Čierna Hora, Ukrajina, Poľsko, Bosna a Hercegovina, Litva

Známe nasadenie jednotlivých tímov do základných skupín:
A-skupina (Szeged): Chorvátsko
B-skupina (Budapešť): Maďarsko
C-skupina (Debrecín): Slovinsko
D-skupina (Bratislava): Nemecko
E-skupina (Bratislava): Česko
F-skupina (Košice): Slovensko

Komentáre