Pripravený majú bohatý program aj pre detských návštevníkov.
Múzeá a galérie budú návštevníkom k dispozícii aj v tomto sviatočnom období, nebudú však otvorené každý deň. Východoslovenské múzeum v Košiciach je oddnes do 2. januára zatvorené, rovnako aj 5. a 6. januára.
„Pre našich návštevníkov sme si pripravili špeciálny silvestrovský program. Pozývame všetkých 29. decembra o 17.00 hod. na Námestie maratónu mieru. Z balkóna historickej účelovej budovy vám rozpovieme príbehy z rozprávok. Náš jedinečný Silvestrovský Orloj z múzea sa začína o 17.00 hod. Po jeho predstavení vás pozývame do vnútra historickej budovy na nočnú prehliadku,“ uviedla za múzeum Zuzana Kardosová.
Múzeum pripravuje bohatý program aj na budúci rok. Medzi novinkami je výstava Japonskí samuraji či sprístupnenie podzemia s legendárnym košickým zlatým pokladom. Východoslovenská galéria bude otvorená 27. až 29. decembra a potom od 2. januára ju môže verejnosť opäť navštíviť v bežných otváracích hodinách. Hovorí Soňa Jambrichová.
„Počas sviatkov a v novom roku srdečne pozývame všetkých návštevníkov a návštevníčky do Východoslovenskej galérie. Môžete si pozrieť naše aktuálne výstavy, medzi ktorými vyniká obľúbená výstava Nové realizmy. Zároveň si poznačte do kalendára 16. január, kedy sa uskutoční zaujímavá prednáška o živote a tvorbe maliarky Ilony Singer,“ informovala Soňa jambrichová z galérie.
Východoslovenská galéria vstupuje do nového roka s veľkými plánmi vrátane spolupráce s Botanickou záhradou.
Kultúra nebude počas sviatkov chýbať ani verejnosti z regiónov
Múzeum v Trebišove bude svojim návštevníkom k dispozícii aj medzi sviatkami a počas otváracích hodín sprístupní bežné expozície. Budúci rok sa bude niesť v znamení archeológie, v pláne je tradičná výstava Trebišovski pisanki, výstava o starovekom Egypte či podujatie zamerané na dožinkové slávnosti. Medzi sviatkami bude otvorený aj Kaštieľ Betliar.
„Od nového roka plánujeme pokračovať v obľúbenom cykle Pohľad zblízka. Tieto špeciálne prehliadky umožňujú našim návštevníkom zavítať na miesta, ktoré inak nie sú prístupné alebo získať informácie od odborného oddelenia, ktoré pri bežných prehliadkach nie sú zdieľané,“ uviedla vedúca Centra múzejnej komunikácie Zuzana Vášaryová.
Spišské múzeum spravuje päť expozícií, konkrétne Spišský hrad, Historickú radnicu, Dom majstra Pavla, Výstavnú sieň a Stredoveký kláštor minoritov v Levoči. Do 25. decembra sú však zatvorené. Zuzana Vášaryová pre Rádio Košice uviedla, že Slovenské národné múzeum otvorilo výstavu s názvom Čas, príbehy a poklady – 140 rokov Spišského múzea v Levoči:
„Výstava bude sprístupnená v priestoroch Historickej radnice v Levoči do 25. decembra budúceho roka. Návštevníci majú možnosť vidieť zbierkové predmety nazbierané počas 140 rokov fungovania nášho múzea. Keďže sú vystavené rôzne druhy umenia, napríklad z archeológie, maľby, sochárstva, etnografie, ľudovej kultúry, ale aj reštaurátorské práce, či exponáty, ktoré by návštevník možno ani nečakal, tak sa táto výstava stáva zaujímavou asi pre všetky vekové kategórie návštevníkov.“
Expozície v Levoči je možné navštíviť od 9.00 do 17.00 hod. Škola v múzeu bude v budúcom roku zameraná na dejiny mesta či etnológiu. V novootvorených priestoroch Historickej radnice na prízemí bude expozícia lekárne, ktorá sa tam v minulosti aj nachádzala. Koncom januára je naplánované sťahovanie zbierky expozície z Domu majstra Pavla z Levoče do nových priestorov Starého kláštora minoritov. Nová sezóna na Spišskom hrade prinesie viacero podujatí vrátane koncertov či divadelných predstavení.
„Pri príležitosti otvorenia letnej turistickej sezóny budú sprístupnené časti hradu, ktoré doteraz návštevníci nemali možnosť obdivovať. Tiež bude otvorená nová exteriérová expozícia stavebno-historického vývoja hradu, ktorá bude obsahovať aj haptické popisy pre nevidiacich, a zároveň bude otvorená expozícia venovaná panovníckym rodom,“ doplnila Vášaryová.
Ľubovnianske múzeum bude otvorené denne od 26. decembra do 7. januára v čase od 10.00 do 15.00 hod. Petra Líšková skonštatovala, že pre návštevníkov pripravili pestrý program vianočných podujatí plný tradičných zvykov, rozprávkových prehliadok či koncertov s cieľom prepojenia histórie s modernou kultúrou:
„Vianočnú atmosféru bude cítiť už aj pri vstupe do Ľubovnianskeho skanzenu, kde sa návštevník môže zúčastniť komentovaných prehliadok a dozvedieť sa niečo viac o tradíciách a zvykoch našich predkov. Hrad Ľubovňa sa počas sviatkov premení na rozprávkový svet. Tradičné prehliadky budú ozvláštnené rozprávkovým príbehom. Ak niekoho zaujíma história, určite si nenechajte ujsť vianočné divadelné predstavenie, ktoré nás zavedie do čias rodiny Zámojských, teda posledných súkromných majiteľov Hradu Ľubovňa.“
Na hrade v Starej Ľubovni sa dokončuje veľká obnova vojenských kasární. Zimné mesiace sa využijú aj na pravidelnú údržbu objektov vrátane kontrol a revízie celkového technického vybavenia, čo je nevyhnutné na zachovanie hodnoty historických pamiatok a zabezpečenie bezpečnosti návštevníkov počas najbližšej sezóny. Tá bude okrem iného bohatá aj na kultúrne a vzdelávacie aktivity. Tatranská galéria v Poprade je počas vianočných sviatkov, 30. decembra, 1. a 6. januára zatvorená. Pre návštevníkov bude napríklad k dispozícii aj na Silvestra od 9.00 do 13.00 hod. Počas pracovných dní je sprístupnená od 9.00 do 17.00 hod. a cez víkend otvára svoje brány od 13.00 hod.