Na doskách DJZ uviedli príbeh o zbojníkovi menom Nikola Šuhaj

VýchodKultúra

Režisér si vybral tému najmä pre početnú komunitu Rusínov v okolí Prešova.

Nikola Šuhaj, pôvodný slovenský muzikál, ktorý môžu od piatku (10.11.) vidieť návštevníci Divadla Jonáša Záborského (DJZ) v Prešove. Príbeh hovorí o zbojníkovi z Podkarpatskej Rusi, ktorý bohatým bral a chudobným dával. I keď realita bola trošku iná, divadelníci sa snažili držať legendy.

„My sme sa s režisérom dohodli na takej linke, že aj keď je to lúpežník a vrah, aby nás divák neznenávidel, tak ho dáme do takej polohy, že všetky rabovania a prepadávania budú skôr odľahčené. Aby to nebolo také, že som nejaký nájomný vrah alebo negatívna postava. Aby nás divák nezatratil hneď pri treťom obraze,“ povedal po predstavení Matej Lacko, ktorý stvárnil hlavnú postavu – Nikolu Šuhaja.

Podľa režiséra Michala Náhlíka ide o rozprávku pre dospelých, ktorú sa snažili podať divákovi najlepšie, ako vedeli. Tému si vybrali hneď z dvoch dôvodov. Tým prvým bolo to, že v Prešove a jeho okolí je veľká rusínska menšina.

„Vec druhá je, že rusínska kultúra je nesmierne zaujímavá. Mňa veľmi fascinuje a verím, že nielen Rusíni, ale všetci ľudia, ktorí uvidia tento muzikál si tam nájdu niečo svoje, keďže Podkarpatská Rus bola známa ako križovatka kultúr. A to nielen náboženstva alebo všetkých sociologických vrstiev. Kraj má nádhernú poéziu, či už v duši alebo v prírode. A to všetko sme sa snažili dostať na naše dosky. Tak hádam sa nám z toho aspoň štvrtina podarila,“ povedal s úsmevom Náhlík.

Foto
Matej Lacko ako Nikola Šuhaj  / facebook.com/Divadlo-Jonáša-Záborského-Prešov

Aktuálny aj po sto rokoch

Aj keď sa príbeh odohráva pred viac ako sto rokmi, podľa protagonistov je dej ešte stále aktuálny a nebolo ťažké vcítiť sa do samotných postáv. „Charakterové vlastnosti Nikolu mi strašne sedia a robí sa mi to veľmi dobre. Takže každý výstup si užívam,“ prezradil Lacko.

„Ja si myslím, že je to ešte stále dosť aktuálne, a teda nie je to až tak veľká história. Lebo predsa len, je to nejaká svetová vojna, tým pádom nám je to stále blízke. A všetko, čo sa tam udeje, čo sa deje medzi tými hlavnými postavami, ale aj vedľajšími, myslím, že všetko je to veľmi aktuálne a dotýka sa nás to aj teraz,“ skonštatovala Gabriela Očkajová, ktorá si v príbehu zahrala milú Nikolu Šuhaja, Eržiku.

Nový titul sa rodil dva roky, skúšal sa tri mesiace a zahralo si v ňom zhruba 60 účinkujúcich. Okrem hercov DJZ v ňom vystúpili aj členovia Poddukelského umeleckého ľudového súboru (PUĽS). Hudba vznikala takmer dva roky, na texty ju skladal Martin Husovský.

„Na texty sa mi píše dobre. Niektoré skladby vznikli tak, že som si len otvoril mail, prečítal text a hneď to tam bolo. S inými sme sa zas trápili dlhšie. Je to také moje dvojročné dieťa, veľká radosť a zároveň smútok z toho, že je to za nami, ale vlastne aj pred nami. Tým, že bola v sobotu premiéra, ja končím, ale toto predstavenie začína,“ uviedol Husovský.

Ako ďalej doplnil, inšpiráciu čerpal aj z Koločavy, rodiska Nikolu Šuhaja. Zopárkrát navštívil Užhorod, no mal aj niekoľko folklórnych nahrávok práve z tejto oblasti. Aby podprahovo vycítil, ktorým smerom sa má vydať, aké nástroje a harmónie má použiť. Predstavenie si môžete najbližšie pozrieť už túto stredu (15.11.) na Veľkej scéne Divadla Jonáša Záborského v Prešove.

Galéria k článku

 

Autorka: LEA HEILOVÁ

Komentáre