Výbušniny boli nahlásené aj na školách na východe, deti boli evakuované

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 17.20 hod.

Polícia preveruje oznámenia o výbušninách na školách v Bratislavskom, Trnavskom, Žilinskom, Trenčianskom a Nitrianskom kraji, nahlásené boli v utorok (7.5.) ráno. Polícia preveruje bombové hrozby aj na školách v Prešovskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

„Policajti preverujú oznámenia o bombovej hrozbe, ktorá bola nahlásená viacerým školám na území Banskobystrického kraja. Polícia robí všetko pre bezpečnosť detí,“ uviedla hovorkyňa banskobystrickej krajskej polície Mária Faltániová.

Košická krajská polícia informovala, že bomby boli dnes nahlásené aj na školách v Košickom kraji. Dotknuté školy budú tak evakuované, polícia žiada verejnosť aby nepodliehala panike a rešpektovala pokyny príslušníkov Policajného zboru. Rodičom tiež odporúča, aby svoje dieťa zo školy, kde boli výbušniny nahlásené, čo najskôr vzali domov.

„Podrobnosti o vykonaných bezpečnostných opatreniach ani o presných adresách škôl zverejňovať nebudeme,“ uviedla krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová.

Vyučovanie bolo prerušené aj na viacerých materských a základných školách v Košickom kraji vrátane Michaloviec. Samospráva podľa hovorkyne radnice Márie Stričkovej vyzvala rodičov, aby sledovali informácie na stránke Edupage a mestských komunikačných kanáloch:

„Na všetkých ôsmich základných školách a desiatich materských školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Michalovce dostali pokyn, aby všetci opustili budovy škôl.“

Výchovno-vzdelávací proces bol prerušený aj na všetkých základných, stredných školách a základných umeleckých školách v Sabinove. Hovorkyňa radnice Zuzana Tökölyová spresnila, že sa to vzťahovalo aj na neštátne školy:

„Deti aj s triednymi učiteľmi nutným prezlečením a prezutím boli evakuované a umiestnené mimo budovy školy.“

„Humenská samospráva bola oboznámená zo strany niekoľkých základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta o e-mailovej správe, ktorá avizovala bombovú hrozbu. Policajné zložky Slovenskej republiky vykonávali obhliadku konkrétnych základných škôl, počas ktorej sa žiaci ani pracovníci základných škôl v školských budovách nenachádzali,“ reagoval Marián Škuba z Mestského úradu v Humennom.

Bombová hrozba bola ohlásená aj na všetkých základných školách vo Svidníku. Žiaci a učitelia boli evakuovaní, štátna polícia prehliadla areály škôl. V pohotovosti je aj mestská polícia a Miestne občianske a preventívne služby. Primátor Sniny Peter Vološin potvrdil, že takmer všetkým školám bol doručený výhražný e-mail s informáciou, že sa v nich nachádza bomba. Z tohto dôvodu boli evakuovaní nielen žiaci, ale aj personál.

Bombová hrozba bola zaslaná aj všetkým základným školám v Trebišove. Prešovský samosprávny kraj (PSK) zaznamenal vyhrážky bombovým útokom na 21 školách vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Jeho hovorkyňa Daša Jeleňová spresnila, že išlo o školy v Snine, Bardejove, Prešove, Lipanoch, Humennom, Čaklove, Medzilaborciach, Sabinove, Poprade, Starej Ľubovni a Kežmarku:

„Prvé správy o nahlásení bomby dostali naše školy okolo 12.00 hod., a to e-mailom. Aktuálne školy i vyšší územný celok aktívne spolupracujeme s kriminálnou políciou, ktorá informuje o postupoch pri tejto mimoriadnej situácii,“ povedala Jeleňová, ktorá dodala, že bezpečnosť žiakov bola a je zabezpečená a školy postupujú podľa pokynov polície a na základe evakuačných plánov a harmonogramu:

„Študentov zhromaždili na bezpečnom mieste mimo budov školy. Vyučovanie bolo prerušené alebo predčasne ukončené.

Predseda PSK Milan Majerský odsudzuje opakované prípady nahlasovania bômb vo výchovno-vzdelávacích inštitúciách a považuje ich za maximálne bezcharakterné.

Foto
Dotknuté školy boli evakuované / RÁDIO KOŠICE

Bratislavská krajská polícia aktuálne vyšetruje oznámenia v priestoroch viacerých škôl v okresoch Malacky, Senec a Pezinok. O údajnom uložení bomby informovala ako prvá. Polícia Trenčianskeho kraja kontroluje školy v okrese Trenčín, Ilava, Prievidza a Nové Mesto nad Váhom a prehľadávané sú tiež školy v Nitrianskom kraji.

„Policajti Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline preverujú oznámenia o údajnom uložení výbušnín v priestoroch viacerých škôl na území okresov Kysucké Nové Mesto, Liptovský Mikuláš, Martin a Dolný Kubín,“ uviedla polícia Žilinského kraja.

Pre bombovú hrozbu boli v utorok ráno kontrolované aj pobočky Všeobecnej úverovej banky (VÚB) na celom Slovensku. PR manažér VÚB Dominik Miša uviedol, že pracoviská banky ostávajú naďalej zatvorené:

„Väčšina pobočiek, kde sa žiadna hrozba nepreukázala, je už otvorená pre klientov.“

Oznámenie o výbušnine preverovali policajti aj v Žiari nad Hronom, uzavreté boli tak priľahlé budovy vrátane pošty.

„Polícia zabezpečila okolie budov a na mieste vykonáva všetky potrebné úkony, uviedla samospráva.

Ministerstvo vnútra pripomenulo, že anonymné nahlasovanie bômb je trestným činom. Polícia žiadny oznam podľa rezortu nepodceňuje a venuje mu dostatočnú pozornosť:

„Vzhľadom na opakované anonymné nahlasovanie bômb na školách i pobočkách bánk v posledných dňoch rezort vnútra i polícia ubezpečujú verejnosť, že každé jedno takéto nahlásenie Policajný zbor preveruje tak, aby boli ochránené zdravie i majetok každého občana.“

V prípade vyhrážok bombovými útokmi môže ísť o trestný čin teroristického útoku, pričom páchateľom hrozí trest odňatia slobody od 20 do 25 rokov, prípadne aj doživotie.

„Naše bezpečnostné zložky pracujú v plnom nasadení tak, aby bol každý jeden prípad preverený a totožnosť anonymného páchateľa odhalená a tento mohol niesť za svoje výhražné konanie trestno-právnu zodpovednosť,“ vyhlásil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok s tým, že v záujme eliminovania takýchto prípadov je potrebné zvyšovať vnímavosť verejnosti a okolia voči tomuto fenoménu.

Šéf rezortu vnútra bude iniciovať čo najprísnejšie opatrenia a tresty pre páchateľov, ktorí nahlasujú falošné bombové útoky:

„Stovky tisíc detí, rodičov, pedagógov či bežných ľudí dnes vystrašila hrozba o možnom bombovom útoku. Bezpečnosť je na prvom mieste a ja ako minister vnútra garantujem, že polícia prijíma všetky opatrenia na to, aby nedošlo k ohrozeniu životov a zdravia.“

Falošné správy podľa Šutaja Eštoka sa nemôžu brať na ľahkú váhu. Evakuácia je jediné preventívne opatrenie ako eliminovať riziko, ak by bola správa pravdivá. Minister sa poďakoval verejnosti za rešpektovanie pokynov polície a tiež za to, že zbytočne sa nezdržiava na miestach, kde dochádza k evakuácii.

Minister školstva Tomáš Drucker povedal, že nahlasovať bombu na školách je zvrhlé, aj keby to bolo z recesie. Tiež dúfa, že polícia vypátra páchateľa. Rezort školstva v súvislosti so zvyšovaním bezpečnosti realizuje dotazník k ochrane mäkkých cieľov pre základné a stredné školy, ktorý doposiaľ vyplnilo 74 percent škôl. K dispozícii je do konca mája, kedy by sa mal vyhodnocovať.

Podľa ministerstva existuje viacero relevantných legislatívnych predpisov, v zmysle ktorých by mohli školy v takýchto prípadoch postupovať:

„V kontexte uvedeného vyplýva aj školám povinnosť vypracúvať plánovaciu dokumentáciu zameranú na ochranu svojich zamestnancov a osôb prevzatých do starostlivosti.“

Plán ochrany je podľa rezortu dokument s úlohami, opatreniami a postupmi na zabezpečenie ochrany osôb pre prípad vzniku mimoriadnej udalosti. V rámci prevencie by mala každá inštitúcia v súčinnosti s miestnym príslušným okresným úradom vykonať analýzu rizík na posúdenie nebezpečenstva pre prípad vzniku mimoriadnej udalosti a v závislosti od podstaty identifikovaných rizík pripraviť sadu nástrojov na možné minimalizovanie škôd na životoch, zdraví i majetku obyvateľov. Pri vytváraní jednotlivých postupov je možné primerane aplikovať aj odporúčania, ako postupovať pri vzniku mimoriadnej udalosti.

Rezort má aj metodické usmernenie pre plánovanie a zabezpečovanie evakuácie v školách a školských zariadeniach. V spolupráci s ministerstvom vnútra pripravuje aktivity na predstavenie vzorovej dokumentácie na úseku civilnej ochrany vrátane toho, ako by mali v podobných situáciách reagovať školy a ich vedenia.

 

Zdroj: TASR

Komentáre