Na Slovensko prilietajú cez zimu viaceré druhy vtákov

SlovenskoSpravodajstvo

Zimné putovanie je pre vtáky podľa ornitológov náročnou etapou, mnohé z nich v neľahkých podmienkach zahynú v dôsledku vyčerpania či nedostatku potravy.

Slovensko je dôležitou križovatkou zimného putovania vtáctva, pre mnohé sa stane dočasným domovom počas celej zimy. Objavia sa tu tak druhy, ktoré v inom období roka nevidno. V prípade vtákov sa ich pôvod určuje podľa územia, kde hniezdia, teda vychovávajú svoje potomstvo. V chladných dňoch sem prilietajú vtáky z Ruska, Estónska, Litvy, Dánska či Fínska.

„Prvé prílety zimných návštevníkov registrujeme už od konca septembra, počet druhov i jedincov postupne rastie. Odlet potom prebieha pozvoľne od februára a poslední hostia opúšťajú naše územie v apríli. Typickými zimnými druhmi sú myšiaky severské a kane sivé, menej početne a najmä nenápadne sa vyskytuje sokol kobec. Pozorovania z minulosti naznačujú možnosť veľmi vzácneho záletu sovy snežnej,“ hovorí Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.

Foto
Orliaky morské sa zhromažďujú k veľkým tokom, kde majú prístup k potrave / TASR

K druhom, ktoré sú na Slovensku doma, sa na zimu môžu pridať ich spoločníci zo severnejších oblastí. „Potvrdení boli hostia z Nemecka, Ruska, Estónska, Litvy, Dánska, Poľska, Fínska. Priletia sem na zastávku počas migrácie, alebo sa tu zdržia celý zimný čas. Vhodné prostredie si vyberú podľa obľúbenej potravy a podľa jej dostupnosti. Orliaky morské sa zhromažďujú k veľkým tokom, kde majú prístup k potrave. Podobne je to v prípade myšiaka, na porastoch lucerny môže byť spolu aj viac ako 100 jedincov. Krahulce sa sťahujú za svojou potravou do miest. Zaujímavosťou sú zoskupenia myšiarok ušatých v intravilánoch či myšiarok močiarnych v otvorenej krajine, kde cez noc odpočívajú a za šera sa rozletia na lov,“ zhrnul Slobodník.

 

Zdroj: TASR

Komentáre