Na svete je originálny kalendár o košických sídliskách

KošiceKultúra

Jeden mesiac je venovaný aj Východnému mestu, ktoré sa nikdy nezrealizovalo.

Sídlisko Turgenevova, Schönherzovo, Krupskej alebo Krásna – aj tieto sídliská kedysi tvorili Košice. Väčšina obyvateľov si ich už nepamätá, zaloviť v pamäti by museli možno aj starší Košičania. Históriu košických sídlisk sa preto rozhodli zdokumentovať dvaja autori Dana Kušnírová a Peter Anna z HistoricKE. Spoločne tak vytvorili kalendár na rok 2018 pod názvom Príbehy košických sídlisk.

„Kalendár vznikol, pretože sa nám podarilo nazhromaždiť nejaký materiál, či už archívny alebo z novín – rôzne články a technické správy. A mali sme celý veľký priečinok len čisto o sídliskách, preto sme si povedali, že by sme to radi posunuli aj pre ľudí, pretože teraz je dosť veľký záujem o lokálne dejiny, a mohlo by sa im to páčiť. Kalendár bol taká najschodnejšia cesta, pretože kniha je zložitejší proces,“ priblížila Dana Kušnírová.

Dvojici sa podarilo získať fotografie ešte z čias výstavby košických sídlisk, a to z rôznych archívov, Tlačovej agentúry Slovenskej republiky, domácich archívov, ale aj od starších fotografov z metropoly východu.

„Snažili sme sa vymyslieť aj niečo originálne. A to bol Dankin nápad, že popri kalendári vznikla aj taká časová os, ku ktorej sme pridali zaujímavé novinové články, ktoré súviseli s výstavbou týchto sídlisk. Čiže okrem toho, že má kalendár rovnakú funkciu, ako iné kalendáre, tak má aj informačnú hodnotu a ľudia sa vďaka nemu niečo dozvedia,“ prezradil Peter Anna.

Foto
Históriu košických sídlisk sa preto rozhodli zdokumentovať dvaja autori Dana Kušnírová a Peter Anna z HistricKE

Očakávania verzus realita

Kalendár sa snažili autori spracovať komplexne, aby v ňom bolo každé sídlisko. Materiálu však bolo oveľa viac, ako strán v kalendári, preto museli niektoré informácie doslova „natlačiť“ do jedného mesiaca. Kalendár obsahuje všetky hlavné veľké sídliská v Košiciach – Nad Jazerom, Železníky, Sever, Juh, Dargovských hrdinov a ďalšie.

„Pôvodne bolo sídlisk v Košiciach oveľa viacej. Boli to také maličké sídliská, ktoré už možno väčšina Košičanov ani nepozná. Napríklad aj Turgenevova bola samostatné sídlisko, Schönherzovo, Krupskej, potom bolo aj Sídlisko Krásna, takže sme tieto maličké sídliská včlenili do tých väčších, ktoré poznáme dnes,“ ozrejmil Anna.

Ako ďalej prezradila Kušnírová, jeden mesiac je venovaný aj Východnému mestu, ktoré sa nikdy nezrealizovalo. „Z časti sa buduje, niečo sa tam stavia teraz, ale myslím si, že už s tými plánmi zo 70. rokov zrejme nemá veľa spoločné. Máme tam rôzne novinové články, kde sa v roku 1970 písalo, aké sú plány, ako sa bude bývať v roku 2000 a koľko obyvateľov budú mať Košice. Takže je to veľmi zaujímavé pozorovať, aké boli očakávania v 70. rokoch, že čo z Košíc bude, a ako to nakoniec celé dopadlo.“

Foto
Súčasťou kalendára je aj Východné mesto

Košické kaviarne po druhýkrát

Autori vydali v roku 2016 aj knihu Košické dostaveníčka, kde sa zamerali na miestne kaviarne, reštaurácie a podniky pohostinského charakteru v medzivojnovom období. Od vydania publikácie však zozbierali ďalšie zaujímavé informácie.

„Stretli sme sa s nejakými pamätníkmi, respektíve potomkami ľudí, ktorí vtedy žili, boli hudobníci alebo pôsobili v tejto brandži. Chceli by sme tieto informácie doplniť a túto knižku vydať nanovo, ako také druhé vydanie,“ povedal pre Košice Online Anna.

Ako doplnila Kušnírová, v tomto roku by chceli vydať aj niekoľko monografií okolitých obcí. V blízkej budúcnosti možno vyjde aj história košických pohostinstiev do roku 1918. Snom autorky je však spracovať módu. Kvôli náročnosti si na túto publikáciu budeme musieť vraj počkať trochu dlhšie. Naopak, jej kolega, Peter Anna, sa pustil do hokeja. Dvojica má veľké plány, no ešte uvidí, čo všetko sa jej v roku 2018 podarí zrealizovať.

Dovtedy však bude kalendár Príbehy košických sídlisk dostupný v Mestskom informačnom centre, v kníhkupectve Artforum a na Facebooku spoločnosti. Ak chcete mať jeden takýto kalendár doma aj vy, stačí ak sa zapojíte do našej súťaže.

 

Autorka: LEA HEILOVÁ

Komentáre