Na Ukrajine pribúdajú vnútorní vysídlenci, situácia sa so zimou zhorší

EurópaVojna na Ukrajine

Najbezpečnejšou oblasťou naďalej zostáva Zakarpatsko.

Vojna na Ukrajine vypukla pred vyše siedmimi mesiacmi. Na Slovensko za ten čas pricestovalo viac ako 830-tisíc odídencov a ich počet každým dňom narastá. Aj keď nápor na naše východné hranice nie je veľký, je možné, že sa to s prichádzajúcou zimou zmení.

Riaditeľ Oddelenia pre Eurointegráciu z Užhorodu Olexander Biľak pre Rádio Košice povedal, že Ukrajincov v týchto dňoch presúvajú v rámci krajiny najmä na miesta, kde je zdroj tepla a vody:

„Na Zakarpatsku do februára bolo 1 100 000 obyvateľov, teraz sa posunulo oficiálne zaregistrovaných ďalších 400-tisíc. V meste Užhorod sme mali 115-tisíc obyvateľov, teraz máme o 60 alebo 70-tisíc viac, pretože oni odišli najviac z tých regiónov, kde sa nedá teraz bývať. To je východná časť Charkovskej oblasti, Luhanská oblasť, Donecká oblasť tak isto. Zostalo iba niekoľko dedín, kde možno je ešte niekto.“

Najbezpečnejšou oblasťou naďalej zostáva Zakarpatsko. Ľudia zároveň idú väčšinou do miest v blízkosti hraníc, aby sa v prípade zhoršenia situácie vedeli čím skôr presunúť do iného štátu. Je teda možné, že s príchodom zimy sa väčší počet Ukrajincov začne opäť presúvať aj na Slovensko. Ukrajina v súčasnosti obnovuje infraštruktúru, aby sa život v krajine úplne nepozastavil. Obnovujú sa však skôr oblasti, odkiaľ neodišlo až toľko ľudí, aby sa financie sústredili na viac obývané lokality.

Vysoké školy fungujú v zmiešanej forme, online a offline. Školy pracujú normálne. Na východnej časti, kde sú dosť často útoky, tak tam sa ľudia menia. Jeden deň pracujú, jeden nepracujú. Jeden týždeň pracujú, jeden nepracujú. Musia tak robiť, pretože tie priestory nestačia, žeby sa v prípade útoku mali ľudia kam ukryť,“ skonštatoval Biľak.

Foto
Humanitárna pomoc je stále potrebná / TASR

Splnomocnenec Slovenskej republiky v Kyjeve Marek Šafin uviedol, že vzhľadom na pokračujúcu vojnu humanitárna pomoc zo Slovenska neutícha, pričom doposiaľ sme na Ukrajinu zaslali kamióny s materiálom za približne 6,6 milióna eur:

„Posielame na Ukrajinu humanitárnu pomoc, aj my s veľvyslanectvom chodíme na konkrétne miesta, do dedín, ktoré sú mimo hlavných ťahov, čiže sa na nich nedostane. Obracajú sa na nás rôzne územné celky so žiadosťami o pomoc. Čo môžeme, tak to sprostredkuvávame, ale podarilo sa nám zatiaľ vždy cielene dostaviť pomoc tam, kde to bolo potrebné.“

Ukrajina naďalej potrebuje pomoc od okolitých štátov. Či už ide o potraviny, zdravotnícky materiál, alebo oblečenie, či deky. To bude potrebné najmä v ďalších mesiacoch, čo nám potvrdil aj poradca predsedu vlády pre Ukrajinu Eduard Buraš:

„To bude potrebné na sto percent. Otázka je, že či u nás teploty nebudú takisto vysoké a či tie deky nebudú potrebovať aj naši doma.“

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre