Na víťazstvo Čaputovej reagujú politické strany aj investori

SlovenskoArchívPrezidentské voľby 2019

Prekvapením volieb bola podpora pre Čaputovú od strany Most – Híd.

Slovensko má novú prezidentku a prvé reakcie na seba nenechali dlho čakať. Mimoparlamentné KDH gratuluje Zuzane Čaputovej k zvoleniu za prezidentku Slovenskej republiky. Aj keď tvrdí, že ich svety sú v niečom rozdielne, vesmír majú spoločný.

„Slovensko v tomto čase potrebuje pokojnú a rozvážnu autoritu prezidenta. Takouto autoritou, vyjadrujeme nádej, môžete byť vy. Rovnako Slovensko potrebuje aj štandardné politické strany, ktoré sú kostrou parlamentnej demokracie. Ak nebudú, systém parlamentnej demokracie sa začne rúcať. KDH je takou politickou stranou,“ uviedli kresťanskí demokrati v stanovisku.

Mimoparlamentná strana NAJ považuje za morálneho víťaza volieb Maroša Šefčoviča, „ktorý bol pre prezidentský úrad najlepšie pripravený“. „Je dôležité, aby sa do Európskeho parlamentu 25. mája 2019 dostali strany, ktoré nepodporujú imigráciu, ale národné záujmy Slovenska. Preto sú voľby do EP mimoriadne dôležité, aby sme nemali v EÚ doterajších zástupov, ktorí nás skôr zrádzali, ako podporovali,“ dodala.

Strana Most - Híd k víťazstvu v prezidentských voľbám Zuzane Čaputovej zablahoželala na sociálnej sieti. „Gratulujeme Zuzane Čaputovej za historický úspech. Tešíme sa na spoluprácu,“ napísala strana na svojej facebookovej stránke.

Foto
Víťazstvo Zuzany Čaputovej v prezidentských voľbách na Slovensku je z hľadiska medzinárodných trhov dobrou správou / TASR

Podľa bývalej premiérky Ivety Radičovej vyhrala politika slušnosti a vysokej kultúry, ktorá zvíťazila nad agresivitou a útokmi. Expremiérka tiež dodala, že Slovensko ukázalo, že nie je krajinou stereotypov. „Prezidentské voľby vnímam ako zlomové, pretože vyhrala kandidátka, ktorá je jasne proeurópska, prozápadne orientovaná demokratka, a ktorej štýl politiky je veľmi slušný a vysoko kultúrny. Vyhral typ politiky, ktorý zásadne odmieta agresivitu, útoky, vulgarizmy a odmieta politikárčenie. Naopak, je za politiku riešení a politiku, ktorá reaguje na hlavné výzvy Slovenskej republiky.“

Iveta Radičová vníma výsledok volieb aj v ďalšom rozmere. „Zlom vnímam ešte v jednom smere. Ukazuje sa, že predsudky a stereotypy na Slovensku ešte sčasti existujú, ale určite voľby ukázali, že Slovensko nie je takou krajinou, kde by dominovali, pretože si občania zvolili za hlavu štátu ženu,“ povedala Radičová. Podľa nej ide v prezidentských voľbách o jasný signál občanov smerom k politikom. „Nemôžem konštatovať, že štýl politiky nepriateľstva, útokov a permanentného osočovania nemá svojich stúpencov na Slovensku, ale aj v iných krajinách západného sveta. Naopak stále má, ale z víťazstiev v predchádzajúcich voľbách občania dávajú jasné najavo, že majú takejto politiky jednoducho dosť,“ dodala Radičová.

Víťazstvo Zuzany Čaputovej v prezidentských voľbách na Slovensku je z hľadiska medzinárodných trhov dobrou správou. Je však nutné povedať, že by ich nezneistil ani prípadný triumf Maroša Šefčoviča. Uviedol to hlavný ekonóm CZECH FUND Lukáš Kovanda s tým, že kandidáti, ktorých víťazstvo by bolo pre trhy znepokojením, vypadli už v prvom kole. Išlo napríklad o Štefana Harabina alebo Mariana Kotlebu.

„Ako Čaputová, tak aj Šefčovič, predstavujú záruku kontinuity a znak, že na Slovensku antisystémové sily nebudú rozhodovať o smerovaní krajiny tak, ako v susednom Maďarsku či Poľsku. Do značnej miery možno povedať, že Čaputová je všetkým, čím nie je maďarský premiér Viktor Orbán,“ odkázal Kovanda.

Maroš Šefčovič získal v druhom kole prezidentských volieb podporu viac ako 750-tisíc hlasov, čo si strana Smer-SD váži. „Za svoj výkon a nasadenie počas celej prezidentskej kampane si zaslúži veľký rešpekt a úctu. Z tejto voľby, na rozdiel od opozičných parlamentných strán, vyšla strana Smer-SD posilnená,“ uviedla vládna strana. Na záver Smer-SD zablahoželal Zuzane Čaputovej k víťazstvu v prezidentských voľbách.

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko je pripravený v pondelok prevziať zápisnicu o výsledku volieb. Informoval o tom hovorca Kancelárie NR SR Tomáš Kostelník. „Voľby sa nekomentujú, voľby sa rešpektujú. Ďakujem všetkým, ktorí sa na nich zúčastnili. Súčasne avizujem vytvorenie pracovnej skupiny na legislatívne riešenie niektorých problémov priebehu volieb avizovaných štátnou komisiou. Z pozície predsedu NR SR gratulujem víťazke prezidentských volieb a želám jej, aby dokázala skĺbiť výkon verejnej funkcie so súkromím. To je v politike najťažšie,“ uviedol Danko.

 

Zdroj: TASR / SITA

Komentáre