Na východnom Slovensku je v neskorších večerných hodinách otvorených len zopár lekární

VýchodSpravodajstvo

Dôvodom zavedenia novely zákona je neefektívnosť lekárenskej pohotovostnej služby.

V pondelok (13.1.) sme vás informovali o tom, že od 1. januára tohto roka došlo k zmene otváracích hodín pohotovostných lekární, ktoré nemusia byť otvorené do 22.30 hod., ale len do 20.00 hod. Od nového roka totiž nadobudla účinnosť novela zákona o liekoch, v zmysle ktorej sa dobrovoľná a bezplatná pohotovostná služba lekární vracia k spôsobu organizácie pred júnom 2018.

Ako informovala hovorkyňa Košického samosprávneho kraja (KSK) Anna Terezková, v metropole východu sú v neskorších večerných hodinách otvorené dve lekárne: „Po dohode so Slovenskou lekárnickou komorou je lekárenská pohotovostná služba (LPS) poskytovaná v okresných mestách KSK do 20.00 hod., v Košiciach jedna lekáreň poskytuje lekárenskú starostlivosť 24 hodín a jedna lekáreň do 22.30 hod. Rozpisy lekárenských pohotovostných služieb v KSK sú pre verejnosť uvedené na webovej stránke kraja.“

V prípade, ak si pacient potrebuje kúpiť alebo vybrať lieky predpísané lekárom na recept vo večerných hodinách, môže navštíviť jednu z týchto lekární. „V KSK sú po 20.00 hod. otvorené tri lekárne, v Michalovciach Lekáreň BENU od 9.00 do 21.00 hod., v Košiciach Lekáreň Sever, denne od 7.00 do 22.30 hod. a Lekáreň Toryská, denne od 0.00 do 24.00 hod.,“ uviedla Terezková.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Miesto a rozsah  poskytovania LPS je po novom predmetom dohody prevádzkovateľov lekárenskej starostlivosti, Slovenskej lekárnickej komory a župy. „Otváracie hodiny lekární ovplyvnilo schválenie novely zákona v októbri 2019, ktorou došlo k zmenám v organizácii a zabezpečovaní LPS. Od 1.1.2020 LPS nie je viazaná na spádové územie a pevné body ambulantnej  pohotovostnej služby a taktiež nie je stanovený čas jej vykonávania,“ povedala hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Daša Jeleňová.

Dôvodom zavedenia novely zákona je neefektívnosť LPS vo večerných hodinách, čo potvrdila aj Jeleňová: „Z analýz, ktoré si  robili jednotliví poskytovatelia  lekárenskej starostlivosti,  pri  poskytovaní  LPS do 22.30 hod., hlavne v okresoch s menším počtom obyvateľov ako Medzilaborce, Levoča, Stará Ľubovňa, Snina bola návštevnosť LPS minimálna až nulová.“

Poskytovanie LPS je v Prešovskom kraji zabezpečené minimálne do 20.00 hod. s výnimkou mesta Prešov, kde je lekárenská starostlivosť zabezpečená nepretržite jednou lekárňou 24 hodín denne. V popradskom okrese je lekáreň otvorená do 22.00 hod. a v okrese Kežmarok do 21.00 hod., keďže sú to turistické oblasti.

 

Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ

 

 

Komentáre