Najstarší dub rastie na východnom Slovensku

VýchodZaujímavosti

Strom chceli spíliť, ale obyvatelia ho vykúpili.

V obci Dubinné, ktorá sa nachádza pri Bardejove, rastie viac ako osemsto rokov starý dub letný, ktorý ja najstarším stromom svojho druhu na Slovensku. V dedine ho chceli viackrát zrezať a aj napriek tomu, že ho v minulosti zachvátil požiar, prežil až dodnes. Ako skonštatoval starosta obce Dubinné Milan Hudák, po tomto strome je pomenovaná aj samotná obec: „Je vysoký približne 25 metrov. Koruna stromu ešte pred orezaním starých a suchých konárov mala približne 20 metrov. Pred pár rokmi špeciálnym orezaním prišiel o časť suchých konárov. Obvod kmeňa pri zemi je približne 12 metrov. V prsnej výške je to sedem metrov. Presný vek tohto stromu sa nedá presne určiť, pretože vo vnútri je úplne bútľavý, čiže najstaršia časť stromu je už v podstate nenávratne preč. Nemôžeme použiť žiadnu techniku, či už rádiouhlíkovú, alebo čo sa týka letokruhov.“

Foto
Najstarší dub v obci Dubinné / TASR

Prvá písomná zmienka o obci Dubinné pochádza z roku 1327. Podľa dostupných materiálov už v tom čase tam existoval funkčný útvar a obec vznikla na okraji prastarého dubového lesa. „Vek nášho stromu sa odhaduje na 800 rokov a viac. Je to najstarší dub na Slovensku a dovolím si tvrdiť, že patrí medzi najstaršie stromy v strednej Európe,“ uviedol Hudák s tým, že počas bratríckeho hnutia v 15. storočí ho chceli spíliť. Dubinčania sa však spojili, vyzbierali peniaze a nemalou sumou strom vykúpili. „Podobné osudy ho čakali aj počas prvej a druhej svetovej vojny, keď ho chceli zrezať a v podstate i zapáliť, ale opäť sa to Dubinčanom podarilo nejako ustáť. V roku 1913 bol v obci obrovský požiar. Vtedy zhorela väčšina domov od duba nadol, ale strom sa podarilo zachrániť,“ dodal Hudák.

V strome dlhé roky žili sovy, ktoré neskôr nahradili sršne. „Neznámy obyvateľ ich chcel v 80. rokoch z duba vyhnať tak, že tam hodil dymovnicu, ktorá spôsobila požiar stromu. Vtedy len tak-tak strom prežil, čo je na ňom aj vidno, že zvnútra je obhorený. Po dvoch - troch rokoch sa spamätal. V súčasnej dobe stále vyháňa nové konáriky, aj listy sú stále zelené, takže je vitálny,“ doplnil starosta s tým, že do diery, ktorá je v kmeni stromu, sa zmestia traja až štyria ľudia. Počas horúcich letných mesiacov sa tam v minulosti chlapi chodievali schladiť a oddýchnuť si.

„Hovorí sa tiež, že niekedy v 18. storočí sa v korune stromu zjavila Panna Mária. Na základe tejto udalosti bol namaľovaný aj obraz, ktorý bol neskôr zavesený na kmeni stromu. V tom čase miestny farár nariadil, aby bol obraz premiestnený do kurimského kostola, keďže obec Dubinné nemala kostol. Vraj sa potom zjavenie opakovalo, a to bol signál, že obraz má prísť naspäť. Na základe tejto udalosti bola vedľa duba vybudovaná kaplnka, v ktorej je umiestnená kópia tohto obrazu,“ uzavrel Hudák.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre