Najstarší hotel na Slovensku leží v blízkosti Košíc

KošiceHistoricKE

Hotel Bankov sa rozprestiera v rovnomennej lokalite, ktorá už niekoľko storočí patrí k obľúbeným výletným miestam Košičanov. A nielen ich.

Foto
Kúpele Bankov v 70. rokov 19. storočia  / HistoricKE

Oblasť Bankov sa nachádza na najvýchodnejšom výbežku Volovských vrchov, približne tri kilometre severozápadne od mesta, v nadmorskej výške 337 m.n.m. Aktuálne je súčasťou lesoparku mesta Košice s rozlohou 6200 ha, ktorý bol vyhlásený roku 1969. V dnešnom článku priblížime zaujímavú históriu najstaršieho slovenského hotela, ktorý boli kedysi aj významným a hojne navštevovaným kúpeľným miestom.

Tri rôzne vysvetlenia o pôvode názvu

Miesto Bankov malo dôležitý význam už od najstarších čias, keďže tadiaľ viedla cesta na Spiš. Najstaršie zmienky pochádzajú zo 16. storočia, konkrétne v písomnosti z roku 1553 sa spomína les s názvom Bankó, ktorý sa nachádzal nad košickými vinicami. Na začiatku 17. storočia vydal magistrát mesta Košice prípis o prísnom zákaze výrubu stromov v tejto oblasti, nariadenie je v platnosti dodnes.

Poznáme tri vysvetlenia o pôvode názvu Bankov, podľa legendy žil muž menom Bankó, ktorý bol slepý, no neskôr sa mu zrak podarilo získať vďaka vode z tunajších prameňov. Pravdu ale musíme hľadať inde. Bankov mohol byť odvodený od slovanského výrazu „banka“, čo znamenalo jamu na kúpanie, vyhĺbenú v zemi, ktorá molha slúžiť ako malý kúpeľ. Takéto jednoduché kúpele boli v minulosti aj v obci Banka pri Piešťanoch. Najpravdepodobnejšia verzia odvodzuje názov od mena kráľovského župana Banka z čias arpádovskej dynastie.

O samotných kúpeľoch pochádza najstaršia zmienka z roku 1703, kedy rada mesta nariadila, aby sa pre kúpajúcich v tamojšej minerálnej vode postavila prvá kúpeľná budova z hlinených váľkov a dreva. Počas prvej polovice 18. storočia boli kúpele zväčša v nájme, roku 1750 vznikol prvý inventár mestských kúpeľov na Bankove, ktorý nám približuje ich vtedajšiu výbavu a celkový stav.

Foto
Inventár kúpeľov z r. 1750 / Archív mesta Košice

Popularita kúpeľov ďalej narastala a na začiatku 80. rokov 18. storočia bol postavený kúpeľný hostinec.

„...medzi horami sa nachádzajúce kúpele Bankov majú veľkú návštevnosť, lebo na verejnosti je rozšírené, že ich voda vyliečila už mnohých.“

                                                                       Viedenský časopis Almanach von Ungarn, 1785

Foto
Kúpele a hostinec Bankov zakreslené na mape z r. 1836 /  HistoricKE

Tvrdenia o liečivých účinkoch bankovských prameňov vyvrátil na konci 18. storočia mestský fyzikus – mestský lekár Jozef Kis-Vitzay, ktorý uskutočnil rozbor vody a objavil v nej len malé množstvá železa, hliníka a síry. V obľube ale ostali naďalej a hostí z roka na rok pribúdalo. To na začiatku 19. storočia viedlo k  zveľaďovaniu a pre kúpele ale aj celú lokalitu nastalo obdobie rozkvetu.

Strmá cesta vedúca k rekreačnému areálu spôsobovala možným hosťom komplikácie a tak vznikli snahy o vybudovanie novej vozovej cesty od hostinca Baránok, ešte zintenzívnené po dopravnej nehode, ktorá sa odohrala na ceste na Bankov a ktorej obeťou sa stal košický mešťanosta Alexander Török.

K realizácii novej cesty došlo roku 1864, projekt sa podarilo naplniť aj vďaka aktivite okrášľovacieho spolku, ktorý mal s lokalitou veľké plány. Na papier ich zakreslil známy košický architekt Michal Répaszký a roku 1866 predstavil územný plán rozvoja Bankova. Pribudnúť mal okrem nových parkových chodníkov, fontán, bazéna, súkromných letohrádkov aj nový hotel s kaplnkou.

Foto
Územný plán rozvoja Bankova z r. 1866, Michal Répaszký / Archív mesta Košice

Pôvodná kúpeľná budova bola roku 1869 prestavaná na ubytovací hostinec s 24 izbami a štyrmi kúpeľňami, staviteľom bol Peter Jakab. Tento rok sa považuje za oficiálny rok vzniku hotela Bankov, čo znamená, že je najstarším existujúcim hotelom na Slovensku. Na letovisko sa Bankov začal meniť na prelome 80. a 90. rokov 19. storočia, kedy tu boli postavené letohrádky košických mešťanov. Na ich stavbu mesto poskytlo pozemok na dobu 30 rokov a vytýčilo miesta na výstavbu ôsmich víl, prvá z nich bola dokončená roku 1889.

Foto
Kúpele Bankov / HistoricKE

Najkrajšie výletne miesto Košíc, s krásnymi lesnými cestami, od košickej železničnej stanice za krátky čas dostupné, skvelé ležiace a príjemné ubytovanie s lacnými cenami. Všetkým cudzincom i košickým návštevníkom odporúčane tieto príjemné a romantické kúpele. Löw Béla, hostinský.

(Kassa vidék, máj 1898)

Od začiatku 20. storočia síce začal význam kúpeľov upadať, no lokalita bola aj naďalej Košičanmi hojne navštevovaná.

Nižšie nájdete novinovú pozvánku na slávnostné otvorenie kúpeľov a hostinca na Bankove, ktorých novým nájomcov sa stal István Schober. Schober pôsobil ako hlavný čašník vo viacerých budapeštianských hoteloch (Magnas kaszinó, Metropol, Pannonia, Bristol) a bol dlhoročným majiteľom hotela „Nemzeti nagy szálloda“ v Szabadke. Otvorenie sa konalo 29. júna 1909 za účasti vojenskej kapely. O ôsmej večernej hodine sa konal veľký ohňostroj „Veľmi budem dbať na moju dobrú maďarskú kuchyňu a skvelé vína. Denne hudba. Studená sprcha, a vaňové kúpeľe vždy dostupné.“ (Felsőmagyarország, 27. 06. 1909)

Foto

Po prvej svetovej vojne začal život na Bankove pulzovať už roku 1919. Hotel vlastnilo mesto, ktoré ho aj naďalej prenajímalo rôznym záujemcom,v 30. rokoch zainvestovalo do generálnej opravy hotela.

Foto
Na Bankove sa konali rôzne slávnosti. Pozvánka na jednu v dobovej tlači  / Slovenský východ, 7. 9. 1919

Aj po Viedenskej arbitráži a pričlenení Košíc k Maďarskému kráľovstvu prichádzali na Bankov návštevníci, pribudlo viac turistov z Budapešti. Ku koncu druhej svetovej vojny však začal hotel upadať, rovnako však aj iné košické hotely.

V dobových materiáloch častokrát čítame, že turisti a návštevníci mesta sa jednoducho nemali, kde ubytovať. Hotel Bankov bol vyše roka zatvorený a prvýkrát bol prenajatý v máji 1946.

Foto
Hotel Bankov a okolie na pohľadnici z r. 1943 / HistoricKE

O tri roky neskôr prevzali hotel do držby Pohostinské závody, komunálny podnik v Košiciach. Do roku 1955 slúžil potrebám štátu, potom bol navrátený cestovnému ruchu.

V 90. rokoch 20. storočia prešiel hotel významnou rekonštrukciou. V auguste 1992 pre schátralý stav asanovali susednú vilu Lujza a na jej mieste vybudovali prístavbu hotelového bazéna. Medzníkom v novodobej histórii Hotela Bankov bola rekonštrukcia historickej budovy v rokoch 1994-1996, ktorá dodala hotelu jeho aktuálny novodobý vzhľad. Jej autorom, architektom Martinovi Drahovskému, Petrovi Pásztorovi a ich spolupracovníkovi Pavlovi Šimkovi priniesla úspech v podobe Jurkovičovej ceny za architektúru a titulu Stavba roka 1997.

Galéria k článku

Hotel Bankov sa stal v porevolučnom období symbolom luxusného a moderného hotela a opäť sa tak zaradil medzi lukratívne a výnimočné miesta Košíc, kam zavítali významné kultúrne a politické osobnosti, ktoré Košice navštívili. +

Dnešní návštevníci Hotela Bankov sú často inšpirovaní práve jeho krásnou históriou. Pri výlete na Bankov si určite nenechajte ujsť posedenie v tunajšej reštaurácii či kaviarni Lujza. Ak hľadáte ubytovanie v Košiciach v príjemnom a romantickom prostredí, hotel Bankov ja tou najlepšou voľbou.

Ak vás zaujala história hotela a niekdajších kúpeľov, radi by ste o nej vedeli viac, na recepcii hotela si ju môžete zakúpiť osobne. Neváhajte sa však s nami spojiť aj cez náš facebook.

 

Autor: Mgr. Peter Anna – Archív mesta Košice

Mgr. Dana Kušnírová – Katedra histórie FF UPJŠ, HistoricKE

 

Komentáre