Nákladné auto zničilo dva historické vozne. Je Čermeľská cesta nebezpečná?

KošiceSpravodajstvo

Vodiči upozorňujú na rizikovosť daného úseku.

V uplynulých dňoch sme vás informovali, že na Čermeľskej ceste došlo k dopravnej nehode. Vodič nákladného auta s cisternou Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) nezvládol riadenie, prerazil zvodidlá a zničil dva historické vozne. „Vodič auta nezvládol riadenie, dostal sa mimo cesty, prerazil zvodidlá a fatálne zničil dva vozne Košickej detskej historickej železnice. Jeden vozeň má 133 rokov a je to národná kultúrna pamiatka. Druhý vozeň je jeden z našich najnovších, ktorý sme ešte len teraz uvádzali do prevádzky,“ skonštatoval riaditeľ Košickej detskej historickej železnice Ľubomír Lehotský.

Podľa informácií z Dopravného servisu Rádia Košice došlo v ten istý deň na Čermeľskej ceste až k dvom nehodám. Polícia to však nevyhodnocuje ako úsek častých dopravných nehôd. „Od začiatku tohto roka do 14. augusta evidujeme v úseku cesty II/547 od odbočky Bankov po železničné priecestie Alpinka dve dopravné nehody, pri ktorých sa ľahko zranila jedna osoba. Príčinou je neprispôsobenie rýchlosti jazdy svojim schopnostiam, vlastnostiam vozidla a nákladu, poveternostným podmienkam, stavu a povahe vozovky, čo bolo pravdepodobnou príčinou aj dopravnej nehody, ktorú zavinil vodič nákladného špeciálneho vozidla,“ uviedla pre Košice Online hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Jana Mésarová s tým, že bližšie okolnosti a presná príčina vzniku dopravnej nehody sú predmetom objasňovania. 

Foto
Historické vozne zničilo nákladné auto / TASR

Škody spôsobené dopravnou nehodou uhradí Východoslovenská vodárenská spoločnosť. „Pracovníci VVS sa aktívne podieľali na odstraňovaní nehody. Išlo o vozidlo, ktoré slúži na vyťahovanie odpadovej vody, vozidlo v čase nehody nebolo naplnené, do okolia neunikli žiadne odpadové látky. VVS chce zároveň informovať verejnosť, že na odstraňovaní následkov a škody voči dotknutým subjektom sa bude VVS podieľať z poistnej zmluvy,“ povedala za VVS Monika Krišková.

Opravu poškodených zvodidiel v danom úseku zabezpečí správca cesty, ktorým je Magistrát mesta Košice. Ako vysvetlil hovorca mesta Košice Vladimír Fabian, výmena poškodených zvodidiel v dĺžke približne šesťdesiat metrov je naplánovaná najneskôr do konca augusta 2019, pričom výška nákladov by mala dosiahnuť približne štyritisíc eur: „Zatiaľ nemáme presné príčiny vzniku dopravnej nehody, no podľa doterajších informácií z Krajského dopravného inšpektorátu (KDI) sa nejedná o nebezpečný, respektíve o taký úsek, ktorý je miestom častých dopravných nehôd. Ak by sa niečo na kvalifikácii tohto úseku zmenilo, v spolupráci s KDI hneď prijmeme potrebné opatrenia.“

 

Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ

 

Komentáre