Návštevníci Kolosea sa môžu tešiť na novinku. Budú stáť na mieste, kde bojovali gladiátori

EurópaZaujímavosti

Podlaha by mala byť dokončená v roku 2023.

Talianska vláda plánuje vybudovať podlahu rímskeho Kolosea. Návštevníci budú môcť po novom stáť na mieste, kde v minulosti bojovali gladiátori. Tamojší minister kultúry Dario Franceschini predstavil projekt za 18,5 milióna eur na vybudovanie drevenej vysúvacej podlahy, ktorá by mala byť dokončená v roku 2023.

Koloseum v súčasnosti nemá podlahu. Archeológovia ju odstránili v 19. storočí, čím odkryli podzemnú sieť tunelov, kde boli zavretí gladiátori a zvieratá pred začatím zápasu. Franceschini tvrdí, že podlaha Kolosea umožní návštevníkom vidieť majestátnosť tejto pamiatky priamo zvnútra:

„Ide o ďalší krok vpred k prestavbe arény. Je to ambiciózny projekt, ktorý pomôže k zachovaniu týchto archeologických objektov aj návratom k ich pôvodnej podobe.“

Foto
Koloseom za deň prešlo 25-tisíc ľudí / TASR

Keď sa vybuduje podlaha Kolosea, budú sa tam môcť uskutočniť rôzne kultúrne podujatia. Projekt okrem iného zahŕňa stovky drevených dosiek, s ktorými bude možné otáčať tak, aby sa do podzemných komôr dostalo prirodzené svetlo i vzduch.

Mobilný systém podlahy bude schopný rýchlo zakryť alebo odokryť podzemie Kolosea v prípade jeho ochrany pred dažďom. Zároveň bude kompletne rozobrateľná, čím sa umožní jej nový dizajn v budúcnosti.

Jedna z najznámejších talianskych pamiatok bola minulý týždeň opätovne sprístupnená verejnosti. Návštevníci musia dodržiavať jednosmerný plán cesty. Koloseum môže denne navštíviť 1260 ľudí, pričom pred pandémiou ním prešlo za 24 hodín 25-tisíc záujemcov.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre