Neodborná právna pomoc vám môže vykresliť osobný bankrot ako ideálne riešenie

SlovenskoSpravodajstvo

V najlepšom prípade nebudete právnu pomoc nikdy potrebovať. Čo ale robiť, ak ju náhodou potrebujete?

Na Slovensku môžu odbornú platenú právnu pomoc zo zákona poskytovať len advokáti, ktorí sú združení v Slovenskej advokátskej komore. To ale neznamená, že pre všetkých ostatných je študovanie zákonov neprístupné. Práve táto okolnosť vytvára pseudoodborníkov, ktorí poskytujú právne rady len ako súčasť podnikania. Tí môžu svojimi radami spôsobiť viac škody ako úžitku. Právne problémy by ste mali nechať na profesionálov.

„Advokát je odborne spôsobilý poskytovať právnu pomoc a je tam záruka, že má potrebné vzdelanie a skúsenosti a takisto má aj poistenie za škodu. Okrem advokátov môžu poskytovať právne služby aj organizácie ako je Centrum právnej pomoci alebo Centrum pre medzinárodnú právnu ochranu deti a mládeže,“ objasnila Monika Šmidtová Miháľová vedúca kancelárie Centra právnej pomoci v Košiciach.

S popularizáciou internetu sa rozmohli rôzne fóra, ktoré poskytujú právnu pomoc anonymne a zadarmo. „Právna pomoc ponúkaná na fórach je podobná, ako keď si človek na internetovom fóre vyhľadá akúkoľvek inú informáciu. Medzi právnikmi koluje príslovie: Dvaja právnici – tri názory. Treba si uvedomiť, že nikdy neviete, kto je na druhej strane, aké má skúsenosti  alebo vzdelanie a tieto informácie treba brať s rezervou. Nedajú sa považovať za záväzné a za potenciálnu škodu by ste boli zodpovední len vy sami,“ vidí vo fórach problém Šmidtová Miháľová.

Voči pochybným poskytovateľom má výhrady aj Slovenská advokátska komora. Tá upozorňuje na neodborné poskytovanie právnych služieb hlavne v súvislosti s osobnými bankrotmi. Upozorňujú, že poskytovanie právnych služieb za odmenu nie je živnosťou. „Pokiaľ sú takéto služby poskytované bez riadnej, predovšetkým advokátskej, licencie, ide o nelegálne konanie, ktoré môže napĺňať skutkovú podstatu trestného činu neoprávneného podnikania,“ konštatuje hovorkyňa Slovenskej advokátskej komory Alexandra Donevová.

Foto
ilustračná fotografia / Pixabay

Poskytovatelia nenesú za svoje rady žiadnu zodpovednosť. Svoje služby ponúkajú často na internete alebo formou inzerátov v novinách a ak niekomu zle poradia, môže takáto osoba prísť o svoje právo alebo majetok, bez toho, aby bolo možné niekoho za zlú radu brať na zodpovednosť. Centrum právnej pomoci poukázalo aj na fakt, že ľudia platia stovky eur týmto pochybným subjektom zbytočne. Služby spojené s osobným bankrotom poskytujú totiž podľa zákona pracoviská Centier právnej pomoci bezplatne.

„Predtým, než sa na to niekto dá, je dôležité, aby sa oboznámil s podmienkami a s procesom osobného bankrotu. Preto vždy odporúčame klientom, aby sa dostavili do centra, kde ich s celým procesom oboznámime. Je dôležité, aby si klient vybral tú správnu formu, ktorá je preňho vhodná. Či pôjde o konkurz, alebo splátkový kalendár, v závislosti od jeho životnej situácie, príjmu a majetku. Často sa totižto stáva, že klient príde, už má aj vypísanú žiadosť o bankrot a pritom nemá ani tušenia o tom, čo ho čaká,“ hovorí o skúsenostiach s klientmi riaditeľka košickej pobočky.

Neodborná právna pomoc je často firmou klasifikovaná ako poradenstvo alebo pomoc s administratívnymi prácami. To, že vám niekto pomôže s vypĺňaním formulárov nemusí byť právna pomoc a hranica medzi tým, kedy už ide o právne poradenstvo je tenká. „Často sa stáva, že klienti prídu s požiadavkou oddlženia, majú vypísané všetky doklady a prílohy, a tvrdia, že chcú prejsť konkurzom. Pri rozhovore s nimi zistíme, že nevedia o tom, že v konkurze sa bude speňažovať ich majetok. Zostanú prekvapení a mnohokrát sa rozhodnú žiadosť odvolať. Tvrdia, že sa o tom s niekým poradili ale ich informácie sú skreslené. Obyčajne to nie je v takom štádiu, aby sa to nedalo zvrátiť, jediná škoda na tom sú financie, ktoré za túto neodbornú pomoc dali,“ dodala Šmidtová Miháľová.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre