Nepoužívané šatstvo dostane v Košiciach druhú šancu

KošiceSpravodajstvo

Aj takto sa chce samospráva priblížiť k titulu Európskeho hlavného zeleného mesta.

K farebným kontajnerom sa postupne začnú v Košiciach pridávať aj nové, svetlo sivé. Od januára budúceho roka, podobne ako tomu bolo vlani s biologickým odpadom, totiž pribudne metropole východu povinnosť zaviesť kontajnery na použité šatstvo a textil. Práve preto dnes spoločnosť Kosit v Košiciach zavádza pilotný projekt v menšom rozsahu.

„Dvadsať už máme a na sklade máme ďalších dvadsať. Ako to bude vyzerať od 1.1.2025 sami ešte netušíme. Legislatíva sa pripravuje. Väčšinou sa to stanovuje v rámci litráže, ktorá je k dispozícii. Odhaduje sa, že priemerný Slovák dokáže vytvoriť 11 kilogramov odpadu ročne. Takže pri 230-tisíc Košičanoch je to približne 3000 ton odpadu,“ povedal generálny riaditeľ KOSITu Marián Christenko. 

Foto
Do kontajnerov patrí oblečenie, topánky, opasky, kabelky a okrem iného aj bytový textil / TASR

Do kontajnerov patrí oblečenie, topánky, opasky, kabelky a okrem iného aj bytový textil. Pre ochranu voči vlhkosti je ideálne, ak Košičania prinesú šatstvo zabalené v igelitových sáčkoch. Kontajnery sú zatiaľ podľa primátora Jaroslava Polačeka osadené na verejne známych miestach:

„Pre túto chvíľu sa jedná najmä o veľké mestské časti pri úradoch. Pretože sú to miesta verejne známe, čiže tak, aby boli dostupné. Takže, keď si Košičania zvyknú a pilot budeme vyhodnocovať ako úspešný, kedy naozaj ľudia ocenia túto službu, tak postupne ju budeme rozširovať.“

Dva kontajnery sú umiestnené v mestskej časti Juh v priestoroch spoločensko-rekreačného centra na ulici Milosrdenstva 4. Christenko ubezpečuje, že kontajnery sú zabezpečené voči potenciálnym vyberačom:

„Bubnový mechanizmus, kľúče od toho majú kolegovia. Raz týždenne sa po materiál zastavia alebo pokiaľ ľudia, ktorí sa nachádzajú v blízkosti kontajnerov nahlásia, že už je plný a treba ho vyviesť, tak prídu samozrejme skôr. Umiestnili sme to do prostredia, kde existuje kamerový záznam a nie je to úplne to bežné uličné prostredie.“

Po zbere má následné triedenie na starosti organizácia Úsmev ako dar. Bližšie o procese informoval člen predsedníctva Radoslav Dráb:

„My po pretriedení týchto získaných vecí na Kavečianskej ulici, kde bude také miesto, kde sa veci budú triediť za svojpomoci práve klientiek žien, ktorým pomáhame. Mnohé veci budú použité určite na území Košíc, východného Slovenska, ale verím, že časťou využijeme a podporíme našich priateľov na Ukrajine za blízkou druhou hranicou pri nás.“

Celý projekt magistrát nič nestál a aj takýmito krokmi sa chce priblížiť k titulu Európskeho hlavného zeleného mesta.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre