Nespotrebované či exspirované lieky je potrebné odniesť do lekárne

SlovenskoSpravodajstvo

Lekári nie sú oprávnení ich preberať.

Aj na východnom Slovensku sa začal jarný zber nespotrebovaných liekov, ktorý potrvá približne tri mesiace. Jedným z cieľov je, aby sa v lekárňach nehromadil liekový odpad, ktorý môže okrem iného spôsobovať logistické problémy. Výkonný riaditeľ spoločnosti Detox Daniel Studený odhaduje, že do konca mája by mohli z približne 1700 lekární odviesť 100 až 120 ton nespotrebných či exspirovaných liekov:

„V apríli 2024, kedy začala spoločnosť Detox na Slovensku túto službu zabezpečovať, vyzbierala za necelé dva týždne 25 ton nepoužitých liekov zo 180 lekární po celom Slovensku. Celkovo sme za rok 2024 odviezli z lekární a zabezpečili energetické spracovanie 290 ton liekov. Služby spojené so zberom a zneškodňovaním liekového odpadu vykonáva Detox na základe zmluvy so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).“

Každý liek v prírode je potenciálnym jedom, ktorý sa môže cez ekosystém v podobe toxínov dostať späť do organizmu. Z tohto dôvodu by sa nemal podceňovať zber ani spôsob likvidácie tohto druhu odpadu. Nepoužité lieky je potrebné vrátiť späť do lekární. Studený zdôraznil, že tie sú povinné ich prevziať bez akéhokoľvek poplatku:

Exspirované lieky sú evidované v kategórii nebezpečný odpad a nemali by sa uskladňovať na skládky odpadov a ani splachovať do verejnej kanalizácie. Látky, ktoré tieto lieky obsahujú, môžu kontaminovať spodné vody alebo povrchové vody a toky, z ktorých sa následne veľmi ťažko odstraňujú a sú tak potenciálnym nebezpečenstvom pre lokálne ekosystémy.“

Foto
Liekový odpad môže spôsobovať logistické problémy  / KOSIT

ŠÚKL upozorňuje pacientov, aby lieky po exspirácii nevyhadzovali do komunálneho odpadu, pretože môžu kontaminovať pôdu, a tak ohroziť životné prostredie a verejné zdravie. ŠÚKL pre Košice Online uviedol, že lekári nie sú oprávnení preberať nespotrebované či exspirované lieky. Jediným správnym postupom je ich odovzdať v lekárni, kde sú bezpečne zhromaždené a následne zlikvidované.

Každá lekáreň na Slovensku má povinnosť prijať nespotrebované lieky. Nebezpečný liekový odpad sa následne z lekární dvakrát ročne zbiera a likviduje v spaľovni. Lieky treba do lekárne priniesť iba vo vnútornom obale – teda v blistri, sklenenej alebo plastovej fľaštičke, hliníkovej tube a podobne. Vonkajší obal a príbalový leták patria do papierového odpadu. Lekárne nie sú povinné prevziať výživové doplnky, vitamíny, homeopatiká, zdravotnícke pomôcky, kozmetiku a ihly – okrem tých, ktoré sú súčasťou pôvodného balenia lieku,“ skonštatoval ŠÚKL.

Lieky sa likvidujú v súlade s prísnymi environmentálnymi a bezpečnostnými normami, vďaka čomu sa zabráni znečisteniu životného prostredia. Tie, ktoré sa odovzdajú v lekárni, sa nemôžu znova použiť ani distribuovať. Dôvodom je bezpečnosť ľudí, keďže nie je možné garantovať, že boli správne skladované, neboli kontaminované či inak znehodnotené. Viacerí pacienti mesačne platia za lieky desiatky eur. Zaujímalo nás, či ŠÚKL nezvažuje kompenzáciu nespotrebovaných či exspirovaných liekov, napríklad vo forme vitamínov zdarma či zľavami na ďalší nákup v lekárni:

„Systém zberu liekov v lekárňach slúži výlučne na bezpečnú a ekologickú likvidáciu. Chápeme, že náklady na lieky môžu byť pre pacientov vysoké, avšak prioritou je bezpečnosť pacientov a ochrana životného prostredia. Akékoľvek úľavy alebo benefity pri nákupe liekov sú v kompetencii jednotlivých lekární.“

Komentáre