Niektoré nemocnice na východe uvoľňujú opatrenia vrátane zákazu návštev

VýchodKoronavírus

Respirátory sú naďalej povinné.

Epidemiologická situácia na Slovensku je z hľadiska koronavírusu aj chrípky dlhodobo stabilná, čo umožnilo uvoľniť ďalšie opatrenia vrátane zrušenia päťdňovej izolácie COVID pozitívnych osôb. Naďalej však platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest v domovoch sociálnych služieb, lekárňach, čakárňach či v nemocniciach. Ministerstvo zdravotníctva pre Košice Online uviedlo, že opatrenia proti šíreniu ochorení sú na danom zdravotníckom zariadení.

Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach od uplynulého týždňa umožnila návštevy pacientov vo vybraných dňoch.

Návštevy sú povolené v stredu, v sobotu a v nedeľu od 14.30 do 16.00 hod. V prípade, ak pociťujete príznaky akejkoľvek respiračnej infekcie, návštevu pacienta rozhodne vynechajte. Chránite tak svojho blízkeho aj ostatných pacientov a v neposlednom rade aj zdravie našich zdravotníkov. Odporúčame kratšie návštevy a maximálne dve osoby pri pacientovi počas návštevného dňa. Nezabudnite si dýchacie cesty prekryť respirátorom FFP2 a dezinfikovať si ruky pred vstupom na oddelenie,“ uviedla hovorkyňa UNLP Monika Krišková.

Pacienti sú pred hospitalizáciou testovaní na koronavírus. UNLP chce takýmto spôsobom zabrániť šíreniu ochorenia COVID-19. Opatrenia v nemocnici v Šaci sú v súlade s platnou legislatívou. Ide o nosenie respirátora, dezinfekciu rúk či dodržiavanie respiračnej hygieny. Hovorkyňa AGEL SK Martina Pavliková povedala, že zákaz návštev je stále v platnosti, ale platia viaceré výnimky:

Návštevy sú povolené k pacientom, ktorým je poskytovaná paliatívna starostlivosť, k ťažko chorým a zomierajúcim pacientom, k dlhodobo hospitalizovaným pacientom a návštevy sú umožnené aj kňazom za účelom podávania sviatostí. Návštevy sú povolené v rozsahu stanovenom vedením nemocnice. Protiepidemické opatrenia sú v záujme ochrany zdravia našich pacientov a zamestnancov.“

Foto
V nemocniciach leží takmer 500 COVID pacientov (Ilustračná fotografia) / TASR

Riaditeľ prešovskej nemocnice Ľubomír Šarník nám potvrdil, že v najväčšom zdravotníckom zariadení v metropole Šariša neplatí zákaz návštev. Zároveň evidujú približne 30 hospitalizovaných pacientov s koronavírusom. Sieť nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare považuje epidemiologickú situáciu za stabilnú. Počty pozitívnych prípadov sa podľa hovorkyne Bianky Krejčíovej výrazne nemenia:

„Naďalej v zdravotníckych zariadeniach platia opatrenia, ako sú prekrytie horných dýchacích ciest či izolácia a následné testovanie pacientov s respiračnými ťažkosťami. V rámci jednotlivých oddelení sú pre pacientov s ochorením COVID-19 zriadené izolačné izby. Každá nemocnica si riadi poskytovanie zdravotnej starostlivosti podľa lokálnych potrieb a epidemiologickej situácie vo svojom regióne.“

COVID práceneschopnosť zdravotníkov neovplyvňuje prevádzku jednotlivých oddelení. Aj naďalej fungujú mobilné odberové miesta, pričom otváracie hodiny sú prispôsobené záujmu pacientov. Zákaz návštev v popradskej nemocnici podľa hovorkyne Sylvie Galajda trvá na vybraných oddeleniach:

Zákaz návštev momentálne v našej nemocnici platí na detskom, neurologickom, internom, ortopedickom a rehabilitačnom oddelení. Pokiaľ ide o pacientov v terminálnom štádiu ochorenia, príbuzným sme umožňovali návštevy aj počas najprísnejších protiepidemických opatrení. Kňazom umožňujeme prístup k všetkým pacientom po celý čas, samozrejme, pri dodržiavaní protiepidemických opatrení. Naďalej platí v Nemocnici Poprad a vo všetkých zdravotníckych zariadeniach používanie respirátorov.“

Komentáre