Nová mutácia koronavírusu sa objavila aj na východe. Nakazilo sa ňou 10 ľudí z Pavloviec

VýchodKoronavírus

Podľa hygienikov pravdepodobne koluje aj v košickom okrese.

Britský variant koronavírusu, ktorý sa aktuálne šíri aj na Slovensku, sa dá zachytiť pomocou PCR testov, avšak bez špecifikácie, že ide o tento zmutovaný kmeň. Ten sa nedávno potvrdil v Michalovciach. Prostredníctvom neziskovej organizácie Zdravé regióny sa cielene odobrali vzorky tým, ktorí prišli z Anglicka a následne smerovali na diagnostiku. Britský variant sa potvrdil u 10 osôb.

„Z týchto 10 vzoriek išlo v 3 prípadoch o pacientov, ktorí boli v tomto čase hospitalizovaní na infektologickom pracovisku michalovskej nemocnice. Ostatní pozitívni boli obyvatelia z komunity, u ktorých bolo známe, že pricestovali z Anglicka,“ povedala pre Rádio Košice komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia Jana Fedáková.

Po tom, čo sa v Michalovciach objavil britský variant koronavírusu, počty infikovaných sa však nenavýšili. Podľa regionálnej hygieničky Jany Staškovej je aktuálne nakazených 10 ľudí z Pavloviec. V okrese neevidujú nové prípady.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Na dolnom Zemplíne je situácia priaznivejšia v Trebišove. Podľa regionálnej hygieničky Edity Šantovej tu zatiaľ neevidujú žiadny prípad zmutovaného koronavírusu. Britský variant nezaznamenali ani v Humennom.

Napriek tomu, že sa do Vranova nad Topľou vrátili občania zo Spojeného kráľovstva, podľa regionálnej hygieničky Ľudmily Rosiarovej neboli po testovaní pozitívni. Podobne je na tom aj Bardejov, kde sa z Anglicka vrátilo 20 až 25 ľudí. Ako informoval vedúci oddelenia epidemiológie Július Zbyňovský, všetci boli negatívni a z bežných odberov sa zatiaľ nepreukázal zmutovaný koronavíru. Ani v Košiciach sa zatiaľ neobjavil britský variant. Podľa vedúcej odboru epidemiológie Veroniky Tarkovskej vírus možno už koluje v okrese, ale laboratórne doposiaľ nebol potvrdený.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí vyhlásil, že nemocnice čakajú ťažké časy. Britský variant koronavírusu sa doposiaľ potvrdil v Michalovciach, Nitre a v Bratislave. Krajčí povedal, že epidemiologická situácia je momentálne kritická. Nedodržiavanie nariadení, ale aj britský kmeň zvyšuje reprodukčné číslo nad 1.

Premiér Igor Matovič tvrdí, že približne 15 až 20 percent ľudí je infikovaných britskou mutáciu koronavírusu. Ten dokáže nakaziť o tretinu viac osôb za jeden týždeň ako pôvodný vírus. Matovič navrhuje masívne testovanie. Ako prví by ho mali absolvovať občania z tých regiónov, kde je situácia najhoršia.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre