Novými riaditeľmi opery, činohry a baletu košického divadla sa stali etablovaní ľudia zo zahraničia s mnohoročnými skúsenosťami

KošiceSpravodajstvo

O pár týždňov predstavia svoju víziu ďalšieho smerovania inštitúcie a dramaturgický plán na sezónu 2020/2021.

Začiatkom júna sme vás informovali, že ministerka kultúry Slovenskej republiky Natália Milanová na základe výsledkov výberového konania vymenovala choreografa a režiséra Ondreja Šotha za generálneho riaditeľa Štátneho divadla Košice. Zmeny však od augusta nastali aj vo vedení jednotlivých zložiek divadla.

„Po dvoch mesiacoch analýzy tohto divadla a komunikácie aj s bývalým vedením som sa rozhodol, čo sa týka Košičanov, že si zaslúžia vyšší, umelecký princíp, ktorý sa pohybuje napríklad aj v rámci Európskej únie. Košice si zaslúžia aj osobnosti zo sveta,“ uviedol pre Košice Online Šoth.

Foto
Štátne divadlo Košice / TASR

Bývalí riaditelia pokračujú vo svojich umeleckých profesiách. Ako zdôraznil Šoth, posty vo vedení košického divadla obsadili osobnosti etablované z Európskej únie a zo sveta s mnohoročnými skúsenosťami:

„Teším sa, že sa mi podarilo týchto ľudí tu angažovať vzhľadom na to, že to prostredie sa im mimoriadne páči, páči sa im divadlo a veľmi sa orientujú na Budapešť, Viedeň a Prahu. Riaditeľom opery sa stal od 1. augusta Roland Khern Tóth, riaditeľom činohry je Anton Korenči a riaditeľom baletu je Andrej Petrovič. Sú to chlapci, ktorí majú radi umenie.“

Spolupráca

Komunikácia medzi novými riaditeľmi naznačuje ich veľmi dobrú spoluprácu, čo potvrdil aj Šoth:

„Teším sa na to, že môžem byť maličkým pozitívnym prostriedkom k tomu, že tí ľudia sem prišli, že sa majú radi, že medzi sebou komunikujú. Dokonca budú mať aj spoločnú kanceláriu, čo je veľmi podstatný signál. To je úžasné, keď opera, činohra a balet spolu komunikujú nonstop v jednej kancelárii. Je to umelecká skupina ľudí, ktorých ja obdivujem už ako stará generácia, že majú chuť vôbec úprimne sa do niečoho pustiť.“

Šoth, Khern Tóth, Petrovič a Korenči začiatkom septembra predstavia svoju víziu ďalšieho smerovania divadla a dramaturgický plán na novú sezónu 2020/2021.

„Budem sa snažiť tým šéfom pomáhať, inšpirovať ich, dať im slobodu, ale musí byť zodpovedná a inteligentná, v opačnom prípade je ťažké viesť umenie. Musíte mať veľkú skúsenosť a keď ju nemáte, tak musíte mať úctu, pokoru a skromnosť. Tieto veci sú od starých majstrov. Čo je úžasné, že toto mesto má neskutočnú energiu. Myslím si, že tá energia musí pokračovať nielen v divadle tu v Košiciach, vo všetkom. Veľmi rád by som spojil umelcov, ľudí, vytvárali by sme spoločné projekty v rámci Európy, aby prestal egocentrizmus hlúposti a izolácia od profesie,“ uzavrel Šoth.

Komentáre