Nôž Ľudovíta Felda zachránil mnohých

KošiceVašimi očami

A predsa sa to podarilo... Nie je to síce umelecká fotografia, no o to dôležitejšia, lebo ide o nášho košického veľkého umelca, vzácneho Ľudovíta Felda.

Teraz ale pekne po poriadku, lebo sa sama predbieham. Bolo to asi pred dvoma mesiacmi, keď ma moji priatelia informovali o exponáte v jedinečnom Jewish Heritage Museum v Battery Park v Manhattane, a to v súvislosti s Ľudovítom Feldom.

Samozrejme, na druhý deň som už ráno stála pred dverami a čakala, kým múzeum otvoria, aby mi to náhodou neušlo. Vydýchla som si, keď som stála pred výstaveným malým vreckovým nožíkom, rybičkou - pen knife - ktorý náš Lajos baci schoval do chleba a prehodil cez plot Košičanke Kataríne Weis v Auschwitzi. Katarína tento nôž použila vo viacerých situáciách, ako aj pri záchrane jej života a iných.

Oblial ma studený pot a zimomriavky, celá nadšená som to chcela odfotiť, aby som sa s vami o ten úžasný zážitok touto cestou podelila. Čo čert nechcel, nedovolili mi to, je zakázané fotiť...

 

Foto
Nôž, ktorý zachránil nejeden život a patril Ľudovítovi Feldovi / Silvia Fishbaum

So zvesenou hlavou som odchádzala z druhého poschodia stálej exhibície múzea. Neviem, ktoré písmenko v slove "zakázané " mi nerezonovalo, no viete, že nie som z tých, čo sa len tak vzdajú. Zastavila som sa na recepcii, aby som sa dozvedela ako v takomto prípade postupovať. Vymenili sme si niekoľko emailov s hlavnou kurátorkou exhibície, ktorá ma nakoniec skontaktovala s pani Magdalénou Steinbok, dcérou pani Kataríny.

Uhádli ste... áno, dostala som povolenie k odfoteniu - dokonca aj s bleskom, keďže je tam prítmie, ktoré zdôrazňuje bolestnú atmosféru vernisáže.

Aby som nestrácala viac času, hneď teraz na ceste domov vo vlaku vám to píšem. Ja viem, viem, tá fotka nie je vo vysokej kvalite. No verte, že jej podstat tkvie inde, než v dobrom svetle.

Takže ktokoľvek z vás, kto sa príde pozrieť do NY, by si nemal nechať ujsť príležitosť navštíviť toto múzeum na špici Manhattanu. Isto budete hrdí, že tak bravúrny človek, ako bol náš Lajci baci tiež pochádzal z Košíc kde žil a tvoril cely život.

 

Srdečne z New Yorku zdravím Košice!

Silvia

 

 

 

Silvia Fishbaum má korene na Slovensku, v Košiciach i Porúbke. Je hlavnou postavou knihy Židovka, no hlavne zanietený človek, vďaka ktorému majú Košice Galériu Ľudovíta Felda i jeho sochu. Angažuje sa v kultúre, tému holokaustu otvára cez umenie, ktoré prezentuje po celom svete. Je autorkou mnohých článkov a publikácií, dlhé roky žije v New Yorku. Aktívne prispieva aj pre KOŠICE ONLINE, jej predchádzajúci blog nájdete tu.

Komentáre