O pár dní nás čaká nebeské divadlo. Naposledy tu bolo pred takmer 400 rokmi

SlovenskoZaujímavosti

Zdanlivé spojenie dvoch planét bude viditeľné nízko nad juhozápadným obzorom.

Nočná obloha nám v nasledujúcich dňoch pripraví nevšedné divadlo. Dve jasné planéty sa k sebe zdanlivo priblížia natoľko, že sa pre pozorovateľa zo Zeme takmer spoja do jedného objektu. Astronómovia tento úkaz nazývajú konjunkcia.

„V slnečnej sústave beží všetko normálne. Planéty obiehajú okolo Slnka, len nám sa zdá, že sa k sebe priblížia. Jupiter obieha rýchlejšie, Saturn pomalšie. Keďže obe planéty obiehajú skoro v rovnakej rovine okolo Slnka, na oblohe sú blízko seba a teraz sa vlastne dobiehajú. Jupiter postupne dobieha Saturn a 21. decembra budú veľmi blízko seba,“ uviedol Ján Svoreň z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied v Starej Lesnej.

Foto
Znázornenie úkazu / Astronomická ročenka 2020

V skutočnosti budú Jupiter a Saturn v čase konjunkcie od seba vzdialené 730 miliónov kilometrov. Zo Zeme však budeme môcť obidve tieto planéty pozorovať v zornom poli jedného ďalekohľadu. Keď budú v pondelok 21. decembra zdanlivo najbližšie k sebe, len ten, kto má vynikajúci zrak, voľným okom rozlíši, že ide o dva vesmírne objekty. Viditeľné sú na večernej oblohe nízko nad juhozápadným obzorom. Naposledy takéto tesné priblíženie nastalo v roku 1623. Najbližšie sa ľudstvo na takýto jav bude môcť tešiť v roku 2080.  

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre