Objav krásy východu: Zámutovská kolejka

VýchodTuristicKE

Čo si budeme hovoriť, tohtotýždňové počasie je hotová Sodoma Gomora. Víkendovú cyklistiku tentoraz vypúšťam a namiesto toho pôjdem pomôcť otcovi počítať škody na kompletne vytopenú chatu pri Kysaku. Ak však podobné starosti nemáte a nebesá sa aspoň na pár hodín umúdria, ponúkam vám rýchlu a príjemnú túru v bezzáplavovej oblasti. Jej nenáročnosť pritom volá po vytiahnutí detí do prírody.

Foto
Vstup na Zámutovskú kolejku / KOŠICE ONLINE

Poznáte Zámutovskú kolejku? Záhadný názov akoby požičaný z českého slovníka (vychádzajúci z bývalej lesnej koľaje) v sebe ukrýva skvelý výsledok práce lesníkov v obci Zámutov na úpätí Slanských vrchov.

Pre milovníkov dlhších cyklovýletov odporúčam trasu z Herlian (ak sa vám tam nechce dobicyklovať, tak sa vyvezte auto a nechajte ho na parkovisku pri gejzíre). V takom prípade si človek užije parádne, serpentínami posiate, stúpanie na Banské a po prekonaní pohoria sa dostanete do Zámutova cez obce Vechec a Juskova Voľa.

Foto
Krátky okruh Zámutovskej kolejky - vhodný pre peších turistov
Foto
Dlhší okruh - vhodný pre bicykle

Aktuálne počasie však takýmto výletom nenavráva a dnes si teda popíšeme skrátenú verziu pre turistov bez bicyklov. Základom je teda dopraviť sa autom do Zámutova (GPS pomôže, ale skrátený popis trate znie Košice – Herľany – Banské a pred Vranovom zabočíte doľava na Čaklov).

Zámutovská kolejka je pýchou obce Zámutov a nájsť ju tam preto nie je také ťažké. V podstate je potrebné ísť stále smerom k lesu a odstaviť auto pri autobusovej zastávke na rázcestí k Penziónu Kondor. Škoda zatvorenia reštaurácií, pretože táto - poľovníckymi trofejami vyzdobená – reštaurácia veru stojí za navštívenie.

Poďme však na Kolejku. Priamo oproti zastávke vedie cestička medzi domy a potom je to už iba pár desiatok metrov ku krásnej, drevenej vstupnej bráne na náučný chodník.

Foto
Výhľad na Zámutov z kopca nad lyžiarskym vlekom / KOŠICE ONLINE

Deti hneď na úvod zaujmú interaktívne prvky a potom je to už o iba o veľmi príjemnej prechádzke. Po prekonaní prvého stúpania sa dostávame na vrchol lúky nad lyžiarskym vlekom a pred nami je prvý z krásnych výhľadov. Zámutov a okolie ako na dlani.

Cestou ďalej prichádza „fotopoint“ pri vstupe do niekdajšej podzemnej chodby ktorá viedla popod les priamo na starý zámutovský kaštieľ.

Cestička sa ďalej točí smerom k vyhliadkovej veži Bartáková. Pár schodíkov a mapa s označením okolitých vrchov ponúka dokonalé zorientovanie sa. Aj bez pohľadu na mapu však nemožno prehliadnuť najvyššiu stavbu Slovenska – hrdo sa týčiaci vysielač Dubník.

Foto
Podzemný vstup / KOŠICE ONLINE
Foto
Na vrchole vleku / KOŠICE ONLINE
Foto
Výhliadková veža / KOŠICE ONLINE
Foto
Výhľad na Slanské vrchy, Dubník i Zámutovské skaly z vyhliadkovej veže / KOŠICE ONLINE

Príjemná lesná cesta potom pokračuje ďalej a okruhom sa vraciame okolo ranču Zaľubova a strelnice Blatiny späť do Zámutova. Pravda, to hovorím o skrátenom okruhu pre peších turistov. Ak ste sa sem vybrali s bicyklom, bolo by hriechom odolať oveľa dlhšej verzii Kolejky. V prípade pekného dňa vábia aj neďaleké Zámutovské skaly.

 

Foto
Záver okruhu nás privádza k ranču a strelnici / KOŠICE ONLINE

Ostáva teda zaželať zlepšené počasie a príjemný pobyt na čerstvom vzduchu. Sociálny dištanc garantujem – na neobjavenej Zámutovskej kolejke sa veru s davmi turistov určite tlačiť nebudete.

Komentáre