Na Herlianskej je poriadok aj bez komunitného centra

KošiceSpravodajstvo

Presunuli ich zo zdevastovaných bytov do sociálneho bývania na Herlianskej ulici. Mala to byť len prechodná stanica, no nakoniec tu zostali niekoľko rokov. Nesťažujú sa. Býva sa im tu dobre. Dokonca už nepotrebujú ani komunitné centrum.

Pred dvanástimi rokmi boli sociálne byty na Herlianskej ulici na začiatku Košickej Novej Vsi komplexne zrekonštruované a odovzdané do užívania. Nasťahovali sa tu obyvatelia zo zdevastovaných bytov na Popradskej, Sládkovičovej či Luníka IX.

„Kritéria výberu nájomníkov boli prísne nastavené. Skúmala sa schopnosť platiť celý nájom a dôraz sa kládol aj na prispôsobivosť jednotlivých rodín. Najdôležitejším kritériom prideľovania zrekonštruovaných bytov na Herlianskej bol princíp zásluhovosti. Šancu dostali tí, ktorí platili nájom v predchádzajúcich sociálnych bytoch mesta Košice,“ ozrejmila sociálna pracovníčka mesta Košice Lenka Huľvová.

Toto sociálne bývanie však nemalo byť konečnou zastávkou, skôr len akousi prechodnou stanicou. Víziou bolo, aby sa obyvatelia dostali do vlastného bývania a následne uvoľnili miesto ďalším. Za desať rokov sa to však podarilo iba piatim rodinám.

„Byty boli odovzdávané rodinám s deťmi na základe dôkladného výberu s tým, že nájomná zmluva sa vždy predlžovala po uhradení nájmu za predchádzajúci mesiac,“ vysvetlila hovorkyňa mesta Košice Linda Šnajdárová.

Foto
Sociálne byty mali byť len prechodnou stanicou. Väčšina obyvateľov tu ostala natrvalo / TV KOSICE

Komunitné centrum nechceli

Do tridsiatich jedno a dvojizbových bytov sa nasťahovali pracujúci, i nepracujúci, poberatelia sociálnych dávok, mladé rodiny s deťmi, dôchodcovia či rodiny bez detí. Išlo prevažne o Rómov, jedna rodina boli oláski Rómovia, a nasťahovala sa tu aj jedna nerómska rodina.

Keď mali obyvatelia nejaké dlhy, museli ich vyplatiť. Na začiatku bolo pre nich veľkou oporou komunitné centrum, na ktoré si však najprv museli zvyknúť. Niektorí si mysleli, že ich mesto chce kontrolovať.

„Komunitné centrum bolo cudzím elementom, ktoré považovali nájomníci za neprirodzené, vytvorené na ich kontrolu. Trvalo pol roka až rok, kým si zvykli na pracovníkov komunitného centra,“ uviedla Huľvová.

Komunitné centrum sa počas svojho pôsobenia venovalo viacerým aktivitám, pre dospelých i deti. Spolupracovali aj s Mestskou časťou Košická Nová Ves, ktorá doteraz žiadne väčšie komplikácie neeviduje.

Pomáhali so všetkým

Centrum dohliadalo na spôsob života tunajších obyvateľov, užívanie prenajatých bytov, poskytovalo pomoc a poradenstvo. Taktiež pracovalo s deťmi predškolského veku, viedlo doučovacie hodiny, spevácky i tanečný krúžok.

„Chodili sme vystupovať s deťmi cez Asociáciu komunitných centier. V roku 2008 sme boli na letnom tábore v Gelnici v Turzove, kde sa stretli deti z lokalít Herlianska, Luník IX., Popradská, Sládkovičova a Vyšný dvor v Košice Krásnej. Ďalej sme mali športové aktivity, výlety do okolia, volejbal, futbal, organizovali sme akcie Mikuláš, karneval, rómsku zábavu,“ načrtla sociálna pracovníčka, ktorá odviedla na Herlianskej kus roboty.

V súčasnej dobe mesto neeviduje žiadne nedoplatky za užívanie bytov, či neospravedlnené hodiny a iné problémy v starostlivosti o deti. Ako nám prezradila hovorkyňa mesta, z tohto dôvodu bola pravidelná činnosť komunitného centra obmedzená len na jeden deň v týždni.

Od 1. augusta 2016 bola dokonca zrušená a presunutá na Luník IX. Hlavným dôvodom bolo to, že rodiny na Herlianskej žili usporiadaným životom a činnosť komunitného centra tu už nebola potrebná.

Foto
Vládne tu poriadok / TV KOSICE

Vodiacu ručičku nepotrebujú

„Ľudia na Herlianskej sú už tak vyspelí a vedia, čo majú robiť, za tých desať rokov, čo si chodili po poradenstvo do komunitného centra, že už to nie je potrebné. Vedia, kde nás nájdu, pracovníci už sú v komunitnom centre na Luníku IX: čiže ak niečo potrebujú, môžu prísť. Ale myslím si, že sú už natoľko schopní sami sa o seba postarať, že už nepotrebujú takú vodiacu ručičku,“ skonštatovala Huľvová.

Napriek zrušeniu komunitného centra, je na Herlianskej pokoj a poriadok. Huľvová považuje za úspech najmä to, že sa pri výbere nájomcov prihliadalo aj na názor sociálnych pracovníkov. Tí už klientov poznali, poznali aj ich rodiny, vedeli o nich základné informácie.

„Viete čo, som tu spokojná. Možno niekedy v budúcnosti, keby som mala nejaké financie, tak asi domček. Lebo mám viacpočetnú rodinu, ale to je asi len taký sen. Takže som rada, že mi takto pomohli a mám kde byť,“ poznamenala jedna z obyvateliek sociálnych bytov.

Rozširovanie je možné

Starosta MČ Košická Nová Ves sa nebráni ani prípadnému rozširovaniu bytov pre prispôsobivých občanov. Všetko vraj závisí od vysporiadania pozemkov a neupraveného terénu za bytmi, o ktoré sa majiteľ nestará.

„Samozrejme vízia je stále, ale dosť nás obmedzujú vlastnícke vzťahy k pozemkom. Tu neďaleko nás sú pozemky, ktoré sú vo vlastníctve jednej organizácie. V prípade, že by sa to malo rozširovať, bude to potrebné nejak vysporiadať,“ uzavrel starosta MČ Košická Nová Ves Milan Lesňák.

Ako ďalej poznamenal, chýba tu ešte vyššia občianska vybavenosť. Starosta si pod tým predstavuje detské ihrisko, prípadne výbeh pre psov, aby tu mali ľudia dôstojné podmienky na život.

 

Autor: IVANA BAJEROVÁ / TV KOSICE

 

 

 

Komentáre