Ochranári chcú odstrániť nelegálne parkovisko pri Sivej Brade

VýchodSpravodajstvo

V rámci projektu ochrany vykonávajú viacero aktivít.

Správa Národného parku Slovenský raj informovala, že starostlivosť o územie s biotopom prímorského charakteru na Spiši Sivá Brada pokračuje. Cieľom ochranárov je pritom odstrániť nelegálne parkovisko, ktoré sa tam nachádza.

Park sa ešte v roku 2022 zapojil do projektu Ekohydrologická obnova rašelinísk v Karpatoch, v rámci ktorého vykonáva viacero aktivít. Už dlhodobo sa venuje napríklad koseniu trstiny, ktorou vzácna lokalita každoročne zarastá. V spolupráci s miestnym hospodárom ochranári zaviedli pasenie hovädzieho dobytka na teplomilných, vlhkomilných a slanomilných častiach lokality, čo zase podporuje zachovanie jej biodiverzity.

Foto

„V rámci spomínaného projektu na Sivej Brade okrem pravidelného kosenia zrealizujeme odstránenie asfaltovej plochy nelegálneho parkoviska, na ktorej sa budeme usilovať o obnovenie slanomilných spoločenstiev a nainštalujeme tzv. Larsenovu stenu,“ uviedla správa parku.

Doposiaľ sa ochranári pokúšali odstrániť trstiny čiernou fóliou, čo prinieslo nové poznatky o fyzikálnych a chemických vlastnostiach pôdy a vody.

Sivá brada je unikátnou lokalitou neďaleko Spišského Podhradia s faunou a flórou podobnou tej morskej. Zároveň je národnou prírodnou rezerváciou a súčasťou chráneného územia Natura 2000.

„V súčasnosti je jedinou živou travertínovou kopou na Slovensku, kde prúdi voda a tvorí sa travertín. Je domovom pre špecifické rastliny a živočíchy viažuce sa na slanomilné spoločenstvá. Nachádza sa tam až šesť biotopov a dva živočíchy európskeho významu a jedna rastlina európskeho významu. Celkovo tam bolo na relatívne malom území identifikovaných až 250 druhov vyšších rastlín,“ priblížila správa parku, ktorá túto jedinečnú lokalitu a jej slanomilné spoločenstvá monitoruje už 24 rokov.

 

Zdroj: TASR

Komentáre