Od stredy 10. júna sa otvoria hranice do 16 krajín, žiaci sa budú môcť vrátiť do škôl

SlovenskoKoronavírus

Aktualizované 12.35 hod.

Predseda vlády Slovenskej republiky Igor Matovič po zasadnutí konzília odborníkov vyhlásil, že od stredy 10. júna sa uvoľnia viaceré opatrenia. Slovensko otvorí svoje hranice do ďalších krajín. Ide o Nemecko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Bulharsko, Grécko, Cyprus, Malta, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Fínsko, Nórsko, Dánsko a Island.

„Tieto krajiny konzílium identifikovalo ako bezpečné pre občanov Slovenskej republiky,“ povedal Matovič s tým, že platí aj to, že ani obyvatelia daných krajín nie sú hrozbou pre Slovensko.

Vzhľadom na to, že nie so všetkými štátmi platia bilaterálne dohody, občania by si mali overovať, aké podmienky platia v krajine, do ktorej cestujú.

Od 10. júna, od 7.00 hod. sa ruší povinná karanténa a ekaranténa pre ľudí, ktorí sa vracajú na Slovensko z 19 bezpečných krajín. Naďalej však bude dobrovoľná domáca karanténa.

„Ruší sa povinná štátna karanténa aj tzv. e-karanténa a prechádza sa na dobrovoľnú domácu karanténu, v prípade, ak ľudia prichádzajú z iných ako týchto 19 bezpečných krajín,“ skonštatoval Matovič.

Hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas vyzval ľudí, aby kontaktovali príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva, absolvovali domácu karanténu a dali sa otestovať na koronavírus.

Tiež sa zmenia podmienky pre nosenie ochranných rúšok na verejnosti. Po novom to bude len odporúčané do vzdialenosti dva metre, a to v prípade, ak dôjde k stretnutiu s cudzími ľuďmi. V interiéroch budú rúška aj naďalej povinné, ale na pracovisku ostanú len odporúčané, ak zamestnanci budú od seba vzdialení aspoň dva metre, pokiaľ ide o známy kolektív. Mikas uviedol, že rúška ostávajú povinné v obchodoch a v hromadných dopravných prostriedkoch.

Foto
Slovensko otvorí svoje hranice do ďalších krajín / Úrad vlády Slovenskej republiky

Prevádzky

Zároveň sa menia pravidlá pre vnútorné prevádzky a reštauračné zariadenia. Opatrenia budú už len odporúčané vrátane maximálneho limitu jedného zákazníka na 10 metrov štvorcových či minimálneho rozstupu dvoch metrov medzi zákazníkmi. V rámci uvoľňovania opatrení sa otvoria aj detské kútiky v obchodných centrách a nočné kluby.

„Čo sa týka prevádzok, de facto sa povoľuje otvoriť aj tie ostatné dva druhy prevádzok, ktoré ešte boli zatvorené. Sú to trošku kontrastné prevádzky, ide o detské kútiky v obchodných centrách a nočné kluby,“ doplnil Matovič.

V prípade detských kútikov platí, že ich bude potrebné dezinfikovať. Mikas odporúča rodičom zvážiť pobyt dieťaťa v takejto prevádzke, a to aj napriek tomu, že to bude povolené. Podľa neho v prípade prevádzok dôjde k najväčšiemu uvoľňovaniu:

„Tie čísla – 10 m2, dva metre odstupy, dvojmetrová vzdialenosť stolov – zostávajú ako odporúčané. Vychádzame v ústrety prevádzkovateľom týchto zariadení, aby nejakým spôsobom aj naštartovali svoje podnikanie.“

Mikas zdôraznil, že všetky zmeny boli schválené na základe aktuálnej epidemiologickej situácie, ktorá je na Slovensku stále priaznivá:

„Vďaka všetkým ľuďom na Slovensku sme si rušenie týchto opatrení mohli dovoliť.“

V prípade, ak by sa epidemiologická situácia na Slovensku zhoršila, Úrad verejného zdravotníctva opäť zakročí, pričom nemusí to byť celoplošné, ale lokálne.

Školstvo

Posledný júnový týždeň, teda od 22. júna sa do škôl budú môcť vrátiť aj žiaci šiesteho až deviateho ročníka základných škôl či stredoškoláci. Návrat do škôl bude na báze dobrovoľnosti. Od pondelka 15. júna sa rušia obmedzenia počtov detí v škôlkach a pre prvý až piaty ročník základných škôl. Ruší sa aj zákaz premiešavania detí v jednotlivých skupinách.

Gröhling vysvetlil, že od 10. júna bude prevádzka škôl stanovená na desať hodín. Zároveň sa podľa jeho slov ruší povinné meranie teploty, ktoré po novom bude odporúčané a náhodné. V škôlkach už nie je potrebné prehlásenie zákonného zástupcu o zdravotnom stave dieťaťa, ale zostáva v platnosti vyhlásenie zákonného zástupcu o bezinfekčnosti dieťaťa.

V rámci uvoľňovania opatrení sa ruší aj zákaz konania školských hromadných podujatí, ale je potrebné dodržiavať nariadenia hlavného hygienika. Tiež bude zrušený aj desaťminútový limit na zotrvanie zákonného zástupcu v priestore školy, ale je potrebné minimalizovať ich čas zotrvania v budove. Rodičia, ktorí sa rozhodnú neposlať deti v júni do škôl, majú aj naďalej právo poberať OČR dávku.

Na vchodových dverách školy bude zverejnený oznam o tom, za akých podmienok žiak nemôže vstúpiť do školy. Od 10. júna sa otvoria aj centrá voľného času. Základné umelecké školy budú môcť začať vyučovať klasicky, nie len individuálne.

 

Zdroj: TASR

Komentáre