Odborári: Najlepšie by bolo, keby štrajk nemusel byť

KošiceSpravodajstvo

Vedenie mesta obviňuje odborárov z toho, že vodičov zneužívajú ako rukojemníkov a že vedúci odborov sympatizujú s predošlým vedením Košíc.

Košice boli dnes (22.5.) dopoludnia opäť bez mestskej hromadnej dopravy. Vodiči štrajkovali od 8.00 do 12.00 hod., čo spôsobilo viacerým obyvateľom, ktorí sú odkázaní na MHD, problémy. Primátor Košíc Jaroslav Polaček už skôr avizoval, že pripravujú riešenia, ktoré by mali Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) dostať z finančnej tiesne. „Už som spomínal, že by som nerád priniesol prvoplánové riešenie. Pripravujeme systém, vďaka ktorému v najbližších štyroch rokoch ozdraví DPMK. Súčasťou toho bude aj zvyšovanie platov,“ povedal primátor.

Odborári po štrajku oznámili, že čakajú na ďalšie kroky mesta. „Úspešný štrajk je vtedy, keď sa nevykoná a prebehne dohoda. Do štrajku sa zapojilo sto percent električiek a z autobusovej dopravy premávali traja vodiči. Po dnešnom dni sa potrebujeme hlavne vyspať, očakávame, že príde nejaké vyjadrenie zo strany mesta a vedenia DPMK. Na budúci týždeň budeme mať pravidelné stretnutie štrajkových odborov, kde sa dohodneme na ďalšom postupe,“ povedal po štrajku odborový predák Ivan Horváth.

Vedenie mesta obviňuje odborárov z toho, že vodičov zneužívajú ako rukojemníkov a že vedúci odborov sympatizujú s predošlým vedením Košíc. „Mesto sa do tejto témy snaží vniesť politiku. Naším zámerom nie je politizovať, ale zastupovať zamestnancov. Uvedomujeme si, že toto nie je problém súčasného zastupiteľstva, tento problém tu je už viac ako pätnásť rokov,“ dodal Horváth.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre