Odborník na protokol a etiketu Marek Trubač: Keď som podal ruku Jej Veličenstvu, cítil som dobrotu a charizmu, ktorú mala

SlovenskoĽudsKE

Odišla svetová osobnosť dvoch storočí.

Vo veku 96 rokov včera (8.9.) zomrela britská kráľovná Alžbeta II. Bola najdlhšie vládnucou panovníčkou nielen v dejinách Británie, ale aj na celom svete, keďže na tróne bola 70 rokov, o 7 rokov dlhšie ako kráľovná Viktória. Alžbeta II. navštívila aj Slovensko. Nielen na túto výnimočnú udalosť si v rozhovore pre Košice Online zaspomínal odborník na protokol a etiketu Marek Trubač.

Foto
Alžbeta II. zomrela vo veku 96 rokov / TASR

Správa o úmrtí Alžbety II. obletela celý svet, milióny ľudí za ňou smútia. Ako ste včerajšok prežívali vy?

Človek má obmedzenú dĺžku pobytu na tomto svete. Keď som si včera čítal prvé správy o tom, že sa princ Charles ako následník trónu, ako aj jeho syn princ William, postupne aj Harry, všetci vracajú domov, teda do Balmoralu navštíviť Jej Veličenstvo a že sa necítila dobre, tak som šípil, že niečo sa deje. Ak takéto informácie preniknú, tak v tom čase už bola mŕtva, ale my sme to ešte netušili a nevedeli.

Mňa tá správa na jednej strane zaskočila, na druhej strane, je očakávané, že keď má niekto úctyhodný vek 96 rokov, že smrť si môže pre neho prísť kedykoľvek. So smrťou Jej Veličenstva kráľovnej Alžbety odchádza jedna obrovská svetová osobnosť. Prirovnal by som ju k pápežovi Jánovi Pavlovi II. Možno niektorí budú oponovať, ale ona bola osobnosťou dvoch storočí, 20. aj 21. storočia.

Keď nastupovala na trón, lúčil sa a odchádzal premiér Winston Churchill. Zažila 15 premiérov Británie. Ešte deň pred smrťou si splnila svoju vladársku povinnosť a vymenovala premiérku Liz Trussovú. To je až neuveriteľné, ako keby chcela počkať na to, že ešte tento akt musí vykonať. Bola to obrovská osobnosť, ktorá držala Britániu aj v tomto rozvírenom svete, v ktorom žijeme. Myslím si, že je to ikona a symbol britského impéria a kráľovstva. Bola to veľká osobnosť svetovej aj politiky, aj keď nebola političkou, ale svetovou vladárkou, ale bola to stále láskavá, obyčajná, nežná a pritom skromná žena, hlavne veľmi pracovitá.

Foto
Alžbeta II. v roku 2008 navštívila Slovensko / TASR

Alžbeta II. navštívila aj Slovensko. Vy ste mali tú česť byť pri tom. Aké sú vaše spomienky na túto výnimočnú udalosť?

Priznám sa, že keď som sa včera dozvedel o jej úmrtí, tak naozaj sa mi postupne vybavovali ešte aj v noci tie chvíle dvoch dní 23. – 24. októbra 2008. Pamätám si to, ako keby to bolo teraz. Keď som ju zočil naživo prvýkrát a keď prišla do Prezidentského paláca v krásnom červenom klobúku a kostýme, elegantná, už vtedy 82-ročná dáma, očarila nielen mňa, ale myslím si, že všetkých Slovákov, ktorí ju mohli stretnúť.

Keď sa pozriete na tých ľudí v časopisoch, novinách, ako ich všetci glorifikujú, dá sa povedať, že sú to mediálne celebrity, tak máme pocit, že sú ako z inej planéty a stále sú to ľudia z mäsa a kostí. A ona taká bola, mala pokoru, bola od detstva vychovaná striktne v tom prísnom protokole. Niektorí jej môžeme niečo závidieť, ale mala veľmi ťažký a naplnený život a ostala stále dole, pri zemi.

Môj najkrajší zážitok bol, keď sme sa oficiálne zoznamovali, i keď v ten prvý deň sme sa už stretli zoči-voči viackrát a zdravili, tak pri slávnostnej večeri, štátnom bankete v Redute Slovenskej filharmónie v Bratislave, všetkých 180 pozvaných hostí najprv museli predstaviť Jej Veličenstvu kráľovnej, princovi Filipovi, prezidentovi Gašparovičovi a jeho manželke. Predstavuje vás kráľovský ceremoniár v angličtine, potom náš protokolista v slovenčine a vy čakáte 30 minút v rade spolu s ďalšími desiatkami ľudí, aby vás predstavili a ten akt trvá tri sekundy, podáte si ruku a idete ďalej.

Keď som podal ruku Jej Veličenstvu, videl som a cítil tú dobrotu, iskru, charizmu, ktorú mala. Keď niekoho školím etiketu, hovorím, pri podaní rúk, tie tri sekundy patríte len tomu človeku, komu podávate ruku, komu sa predstavujete. Ona sa mi odovzdala celá, s tou svojou dobrotou. Tá iskra, ktorú mala v očiach a tá charizma, to bolo cítiť, a to si zapamätám do smrti a tieto spomienky budú dediť moje deti a moje vnúčatá.

Foto
S kráľovnou sa lúčia davy ľudí / TASR

V Británii bola spustená akcia Jednorožec. Čo sa bude diať v najbližších dňoch do pohrebu Alžbety II.?

Tie akcie majú viacero názvov, ale hlavný motív tejto akcie sa volá Operácia Londýnsky most. Znamená to, že od dňa úmrtia Jej Veličenstva kráľovnej Alžbety do desiateho dňa musí byť aj pochovaná vo Windsore tak, ako to kážu britské kráľovské tradície.

Musíme si uvedomiť, že lúčenie s Jej Veličenstvom je zároveň aj zdravenie sa s novým kráľom. Nie zo žartu sa hovorí, „Kráľ zomrel, nech žije kráľ.“ Ono je to naozaj pravda. My s tým smútkom a zármutkom v srdci, hlavne Briti a krajiny Commonwealthu, oni jedným okom plačú a druhým okom sa radujú, že majú 73-ročného nového kráľa Karola III., ktorý v sekunde úmrtia Jej Veličenstva sa stal kráľom.

Formálne ho dnes rada zložená z členov vlády vymenuje v Londýne za kráľa, ktorý postupne s tým, ako sa popri tom bude lúčiť s Jej Veličenstvom, tak Jeho Veličenstvo kráľ Karol III. bude chodiť po jednotlivých hlavných britských mestách častí, ako je Wales, Škótsko, Severné Írsko a Anglicko a bude sa predstavovať svojim poddaným. Zložia mu prísahu a sľub vernosti členovia britského parlamentu a vlády. Dnes večer bude mať slávnostný prejav. Očakáva sa, že vyjadrí vďaku ikonickej Alžbete II., ktorá viedla 70 rokov monarchiu.

Popri tom telo Alžbety II. prevezú vlakom zo Škótska do Londýna, kde bude v Buckinghamskom paláci strážená gardou svojej stráže. Každý deň jej budú vymieňať čerstvý veniec. Na piaty deň od úmrtia jej telo prevezú procesiou z Buckinghamského paláca do Westminsterského opátstva, kde ho vystavia na katafalku. Tri dni bude tento priestor otvorený pre verejnosť. Záver rozlúčky vyvrcholí na desiaty deň, v nedeľu 18. septembra, kedy vo Windsore, v Kaplnke sv. Juraja spočinie jej telo a uložia ho do hrobky vedľa milovaného Filipa a jej otca Juraja VI.

Komentáre