Poslanci kraja však žiadajú zavedenie opatrení.
Vznik odkaliska Poša, ktoré sa nachádza na hranici Košického a Prešovského kraja sa datuje od roku 1983 a je zahrnuté v programe sanácií do roku 2027 na 40. mieste. Z dôvodu vážnosti situácie v tejto lokalite sa Prešovský samosprávny kraj (PSK) rozhodol konať v tejto veci v rámci svojich kompetencií. Vlani preto podpísal memorandum o spolupráci s obcou Poša, Nižný Hrušov a Nižný Hrabovec. Krajskí poslanci tak koncom minulého roka schválili dotáciu vo výške 50-tisíc eur za účelom vykonania odberu a analýzy vzoriek priamo z odkaliska.
„Odkalisko Poša vzniklo pôvodne za účelom uloženia škvary a popolčeka z teplárne v Strážskom. V súčasnosti je prevádzkovateľom bagrovacej stanice v areáli Chemko Strážske, ako aj odkaliska Poša spoločnosť TP2 s.r.o., ktorá vypúšťala odpadové vody z bagrovacej stanice do odkaliska Poša. Kontrolnou činnosťou bolo zistené, že nebola zisťovaná kvalita odpadových vôd do odkaliska a ani nebola vyhodnocovaná účinnosť čistiaceho procesu. Slovenská inšpekcia životného prostredia vydala v januári 2021 príkaz na okamžité zastavenie vypúšťania odpadových vôd do odkaliska Poša,“ vysvetlila vedúca Odboru strategického rozvoja a projektového plánovania PSK Martina Slivková.
Pred desiatimi rokmi začalo Ministerstvo životného prostredia SR proces, na ktorom malo určiť osobu zodpovednú za environmentálnu záťaž, ktorá mala predložiť plán prác týkajúcich sa postupu likvidácie tejto záťaže. Do dnešného dňa sa tak ale nestalo. Katarína Sopková z Akreditovaného laboratória uviedla, že za uplynulé obdobie urobili analýzy ťažkých kovov aj eko toxikologické testy, aby zistili v akom stave sa aktuálne odkalisko nachádza:
„Záverom celej tejto práce bolo, že v odkalisku sa našli popolčeky, ktoré obsahujú arzén, našli sa tam aj vysoké koncentrácie kovov, ako titán, nikel alebo hliník, ktoré sa používali vo výrobe v Chemku, ale nie sú limitované na sanáciu a PCB látky sa tam nenašli, ani polychlórované bifenyly. Eko toxikologické testy hovoria, že tieto ťažké kovy, ktoré sa našli v týchto popolčekoch, sa nevylúhujú do životného prostredia, a preto momentálne neohrozujú životné prostredie ako také, kým do toho veľmi nezasiahne človek.“
Podľa analýzy tak odkalisko nepredstavuje okamžité riziko pre životné prostredie. Poslanec Peter Kocák ale uviedol, že napriek tomu je potrebná sanácia, resp. je nutné prijať opatrenia, aby sa zabezpečila stopercentná ochrana životného prostredia a obyvateľov v budúcnosti. Vysvetlil, že situácia sa môže kedykoľvek zmeniť:
„V piatok tu na Šariši zhučala búrka enormných rozmerov, bol som v Raslaviciach, videl som, ako voda brala mosty pri Bardejove atď.. to isté sa môže stať aj u nás. Zmiešaním takýchto uložených sedimentov môže dôjsť k vyplavovaniu nečistôt z odkaliska Poša do povrchových vôd, a tým nastane okamžité ohrozenie života, prostredia, zdravia obyvateľov celého regiónu prostredníctvom rieky Ondava, ale aj podzemných vôd. Hrádza, ktorá tam je, dlhodobo ju nerieši tak prevádzkovateľ, ako štát... predstavme si, že by sa hrádza pretrhla.. ja si neviem predstaviť, čo by to spôsobilo.“
Kocák uviedol, že riešenie, ako postupovať pri sanácii odkaliska našli spolu s odborníkmi:
„V čo najkratšej dobe zabezpečiť filtráciu výtoku z odkaliska Poša do Kyjovského potoka, ktorý potom ide do Ondavy a v čo najkratšej dobe určiť povinnú osobu za odkalisko Poša a v bode č. 3 chcem veľmi pekne požiadať Úrad PSK, aby inicioval stretnutie na najvyššej úrovni a tlačil na štátne orgány na čele s ministerstvom životného prostredia a inšpekciou, aby zabezpečili naplnenie odporúčaní zo správy Štátneho geologického ústavu, ktorý konštatuje, že je potrebné zabezpečiť odvedenie povrchových vôd a zabezpečiť, aby tie prítoky nevstupovali do odkaliska Poša.“
Viacerí poslanci sa obrátili na vedenie kraja s prosbou, aby v tejto veci rokovalo aj s Košickým krajom. Župan Rastislav Trnka pre Rádio Košice potvrdil, že to vníma ako východoslovenský problém, ktorý sa musí riešiť z úrovne obidvoch krajských samospráv:
„My sme aj v minulosti predkladali žiadosť o nenávratný finančný príspevok priamo do Bruselu, no boli sme vylúčení kvôli, z môjho pohľadu, administratívnej záležitosti, ale plánujeme opätovne predložiť tento projekt. My sme, samozrejme, prichystaní aj v spolupráci s kýmkoľvek priložiť ruku k dielu tak, aby sme do čo možno najväčšej miery vyriešili problém PCB látok v Strážskom a okolí, na Zemplínskej šírave, samozrejme, aj v Poši, hoci tá je na druhej strane našej hranice, teda pomyselnej hranici medzi Košickým a Prešovským krajom.“
Poslanci Prešovského kraja zobrali na vedomie informatívnu správu o aktuálnej situácii odkaliska Poša. Župan Milan Majerský prisľúbil, že plánujú urobiť aj ďalšie kroky, no nevie predpokladať, ako sa k celej situácii postaví poverený minister životného prostredia, ktorý je vo funkcii len dočasne.
Autor: RÁDIO KOŠICE