Pre občanov vydali desať odporúčaní.
Členovia konzília odborníkov vyhlásili, že protiepidemiologické opatrenia sa cez Veľkú noc nebudú sprísňovať. Zároveň pre občanov vydali desať odporúčaní vrátane obmedzenia stretnutí, odloženia šibačky aj oblievačky a virtuálnej účasti na bohoslužbách. Počas pobytu v prírode by sa nemali vytvárať veľké skupiny ľudí a cestovať by sa malo len v rámci okresu. Odborníci vyzvali ľudí, aby nosili rúška a respirátory aj na individuálny šport v prírode. Dočasný minister zdravotníctva Eduard Heger vyhlásil, že Slovensko v súvislosti s pandémiou čaká cez Veľkú noc veľký súboj:
„Od toho, ako zvládneme Veľkú noc, bude závisieť, aké bude mať leto.“
Hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas potvrdil, že epidemiologická situácia na Slovensku sa mierne zlepšuje. Z tohto dôvodu je podľa jeho slov potrebné, aby sa tento trend udržal aj naďalej:
„Veľká noc je vždy pri takýchto situáciách zlomová. Bude veľmi záležať od toho, ako bude verejnosť dodržiavať opatrenia,“ uviedol Mikas s tým, že odborníci sa zhodli na tom, že opatrenia a vyhlášky sa nebudú sprísňovať:
„Stojíme si za tým, že opatrenia sú nastavené dostatočne.“
Infektológ a odborník na tropickú medicínu Vladimír Krčméry skonštatoval, že ak verejnosť bude dodržiavať súčasné opatrenia, je to 90 percent úspechu. Tiež odporúča pobyt v prírode, ale ľudia by nemali nevytvárať veľké skupiny a nestretávať sa s tými, ktorých nepoznajú. Občania by sa zároveň mali vyhnúť masovému cestovaniu po Slovensku. Krčméry ich vyzval, aby zostali vo svojom okrese.
V exteriéri je potrebné nosiť ochranné rúška a v interiéri respirátory. V prípade, že sa niekto vráti zo zahraničia na sviatky domov, mal by dodržať povinnú karanténu, aby sa zamedzilo šíreniu mutácií. Odborníci neodporúčajú ani návštevu svojich rodičov či starých rodičov, a to ani v prípade, ak sú už zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19.
„Je dôležité, aby sme odolali cez Veľkú noc a nepodľahli pokušeniu ísť na návštevy a tráviť čas s ľuďmi, ktorí nie sú z našej domácnosti,“ poznamenal Heger.
Odborníci požiadali obchodníkov o reguláciu počtu ľudí v prevádzkach, čím sa zníži riziko šírenia nákazy. Seniori a zdravotne ťažko postihnuté osoby by mali na nákupy využiť hodiny, ktoré sú pre nich vyhradené.
Zdroj: TASR